Fransa, 2022 Katar Dünya Kupası'nı protesto edecek!

2022 FIFA Dünya Kupası için Fransa'dan büyük bir protesto kararı geldi. Katar'a karşı yapılan eylemler sonucunda ülkede Dünya Kupası boyunca hiçbir etkinlik gerçekleştirilmeyecek.

Yayınlanma:
Güncelleme:
Fransa, 2022 Katar Dünya Kupası'nı protesto edecek!

Paris Kent Konseyi bugün flaş bir açıklama ile gündeme geldi. Yapılan açıklamaya göre şehirde 2022 Dünya Kupası maçlarının yayınlanması için herhangi bir şekilde etkinlik düzenlenmeyecek. Aynı zamanda şehrin hiçbir noktasında müsabakalar için ekran açılmayacak. Alınan bu karar, Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Katar'ı protesto amaçlı bir eylem olarak duyuruldu. Öte taraftan Paris'in haricinde beş Fransız şehrinde de aynı duruşun gerçekleştirileceği belirtildi. Diğer kentlerin Lille, Strasbourg, Reims, Bordeaux ve Marsilya olduğu eklendi.

"2022 Katar Dünya Kupası ekolojik bir felakettir!"

Paris Spordan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Pierre Rabadan konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda eski bir sporcu da olan Rabadan, alınan bu kararın ülkedeki klimalı stadyumlara dayandığını belirtti. Bu durumun çevresel anlamda ağır sonuçlar yaratacağını dile getiren isim, bunun bir parçası olmak istemediklerini savundu. Aynı zamanda ülkedeki göçmen işçilerin istismar ve sömürüsünün de alınan kararda etkili bir sebep olduğunu dile getirdi.

katar-2.jpg

Sivil toplum örgütlerinin Katar'daki göçmen işçilerin istismar edilmesi ile ilgili yaptığı çok sayıda uyarıyı dikkate aldıklarını bildiren Rabadan, böyle bir insan hakları ihlaline ortak olmak istemediklerini açıkladı. Aynı zamanda iklim değişikliğini vurgulayan isim, "Çölde bir futbol turnuvası gerçekleştirmek sağduyulu bir eylem değildir. Ayrıca ekolojik bir felaket anlamına da gelmektedir," ifadelerini kullandı.

6 binden fazla işçi hayatını kaybetti

Uluslararası Af Örgütü'ne göre Katar'daki Dünya Kupası için stadyumların inşası sırasında birçok işçi suistimali gerçekleşti. Binlerce göçmen işçinin aylardır maaşlarını alamadığı belirtilirken, aynı zamanda iş değiştirmelerinin yasaklandığı ve hakları için topluca mücadele etmek adına sendika kuramadıkları açıklandı.

katar3.jpg

2022 Katar Dünyası Kupası, 2010 yılında kabul edilip FIFA tarafından onaylanmıştı. Meşhur İngiliz gazetesi The Guardian tarafından paylaşılan habere göre ülkede, Dünya Kupası ile ilgili hazırlık çalışmalarından ötürü doğrudan ya da dolaylı olarak 6 binden fazla insanın hayatını kaybettiğine işaret edildi.

Tüm bunlara rağmen 2022 FIFA Dünya Kupası için geri sayım başlamış durumda. Toplamda 32 takımın bir araya geleceği müsabaka, Katar'ın beş şehrinde gerçekleşecek. Sekiz farklı stadyumda oynanacak karşılaşmalar, 20 Kasım tarihinde başlayacak ve 18 Aralık'a dek devam edecek.

Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.