Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Zulmün ortasında Hong Kong ‘utanç direği’ heykelini kaldırdı

Hong Kong’daki yetkililer Perşembe günü, 1989’da Pekin’de demokrasi yanlısı protestoculara yönelik hükümet katliamında öldürülenlerin anısına dikilen bir heykeli kaldırdılar.

“Utanç Sütunu” olarak bilinen 26 metrelik bakır heykel, Danimarkalı bir heykeltıraş tarafından yaratıldı. Jens Calciot 1996’da, korkunç bir dikilitaş gibi bir yığın çıplak ceset dikildi. 4 Haziran 1989’u anacak Demokrasi yanlısı öğrenci ve işçilerin katliamı Çin hükümeti tarafından Tiananmen Meydanı çevresinde.

Tiananmen katliamı Çin siyasetindeki en ince konulardan biri Ve Çin manzarasında tarihten büyük ölçüde yok edildi. Ama yirmi yılı aşkın bir süredir, Mr. Calciot’un heykeli, sahada hayal edilemez bir özgürlüğün tadını çıkaran bir bölgede demokrasi yanlısı hareketin bir simgesiydi.

Yıllarca öğrenciler bir törenle heykeli yıkamak için toplanırlardı. 2019’da bölgeyi saran demokrasi yanlısı protestoların ateşi ve öfkesinin ortasında, heykel protestocular olarak arka planın bir parçası haline geldi. Kuşatmayı polisle engellemek için barikatlar kuruldu.

Cuma sabahı erken saatlerde, Hong Kong kampüslerinde Tiananmen’i anımsatan iki parça kayıptı. Yerel haber medyası. “Demokrasinin tanrısı” bir saygı duruşu Anıt 1989 Protestocular meydanı işgal ettiğinde, kısa bir süre için Pekin’de kuruldu ve Çin Hong Kong Üniversitesi’nden kaldırıldı. Lincoln Üniversitesi’nde, 1989 baskısının olaylarını tasvir eden bir kabartma heykel kaldırıldı.

Görevden almalar, Pekin’in kapsamlı bir sistem kullandığı Hong Kong’daki muhalefete yönelik daha geniş bir baskının parçası gibi görünüyordu. Ulusal Güvenlik Yasası Geçen yıl şehre dayatıldı Aktivistleri yargılamak Ve medeni hakları iptal edin.

Temmuz ayında bir Hong Kong mahkemesi Rakip suçlu Terörü ve ayrılıkçılığı kışkırtmak. Eylül ayında, Çin’in yurtsever demokratik hareketlerini destekleyen Hong Kong Koalisyonu, 1997’de onu “utanç direği” topraklarına getirmeye yardım eden bir grup aktivist tarafından zorlandı. Çevrimiçi varlığını temizleyin.

READ  İtalya, pazar hakimiyetini kötüye kullandığı için Amazon'a 1.3 milyar dolar para cezası verdi

Olay yerindeki gazeteciler polise, işçilerin şafakta “aşağılama sütununu” kaldırdıklarını söyledi. Alanda engellendi.

Bay. Heykelin yaratıcısı Calciot, daha önce İzin alma girişimleri boşunaydı Üniversite kendisinden almasını istedikten sonra – Hong Kong’a gelirse Güvenlik Yasası uyarınca yargılanmayacağı güvencesiyle – kendi başına kaldırılmalıdır.

Perşembe günü, sosyal medyada gerçek zamanlı olarak heykelin kaldırılmasının ardından inanmadığını dile getirdi.