Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yüksek Mahkeme, Biden aşılama emirleriyle ilgili özel duruşma yapacak

WASHINGTON – Yüksek Mahkeme Çarşamba akşamı, Biden yönetiminin işyerinde korona virüsüyle mücadele çabalarındaki iki girişimin meşruiyetini değerlendirmek için önümüzdeki ay özel bir duruşma yapılacağını söyledi.

Mahkeme, davayı 7 Ocak Cuma günü, hem büyük işverenleri hedefleyen aşı ya da test emrinde hem de bazı sağlık çalışanlarının aşı ihtiyacında olağanüstü bir hızla ilerleyeceğini söyleyerek davayı belirledi. Yargıçlar söyledi. Yedek kulübesinin önümüzdeki Pazartesi gününe kadar dönmesi planlanmadı.

Her iki dava da eleştirmenler tarafından mahkemenin gölge belgesi olarak anılıyor ve mahkemenin, bazen ciddi sonuçlar doğurabilecek konularda tam bir açıklama ve tartışma olmaksızın acil başvuruları karara bağladığı görülüyor. Mahkemenin başvurulara ilişkin argümanları dinleme kararı, uygulamaya yönelik artan eleştirilere yanıt olarak verilebilir.

100 veya daha fazla çalışanı olan işletmeleri hedefleyen iki önlemin yüksek seviyesi 84 milyondan fazla işçiyi etkileyecek ve yönetimin salgınla mücadele çabalarının merkezinde yer alacak. İdare, hareketin 22 milyon insanı aşılayacağını ve 250.000 kişinin hastaneye kaldırılmasını önleyeceğini tahmin ediyor.

İkinci adım, federal fonlu hastanelerde sağlık çalışanlarının virüse karşı aşılanmasını sağlamaktır. Yönetim acil bir başvuruda “Her ay yüzlerce veya binlerce hayat kurtaracak” dedi.

Yüksek Mahkeme, çeşitli kuruluşlarda anayasal zorluklara karşı devlet aşılama kararlarını defalarca onayladı. Ancak yeni davalar farklıdır, çünkü esas olarak Kongre’nin yürütmeye gereksinimleri belirleme yetkisi verip vermediği sorusunu gündeme getirirler.

Cevap genellikle ilgili yasaların dilini yönlendirir, ancak mahkemenin altı haklı muhafazakar çoğunluğunun yürütme yetkisinin daha geniş iddialarından şüphe duyacağını düşünmek için sebep vardır.

Son olarak Yüksek Mahkeme, Biden Yönetim Planını salgını – tahliye yasağını – işaretlemek için değerlendirdi. Yargıçlar kapattı.

Üç Liberal yargıç arasındaki farklılıklara ilişkin Ağustos ayında imzalanmayan bir bildiride mahkeme, “örgütümüz, arzu edilen amaçlar için bile olsa ajansların yasa dışı çalışmasına izin vermiyor” dedi.

READ  Boston belediye başkanlığı seçim sonuçları: Michelle Woo, Annisa Scibe George'un kabul etmesinden sonra tarih yazacak, CNN planları

Çarşamba gecesi yaptığı açıklamada, Biden yönetimi çabaları aktif olarak savunma sözü verdi.

Beyaz Saray sözcüsü Jen Zhaki, “Özellikle Amerika Birleşik Devletleri çok yaygın bir Omigron varyantıyla karşı karşıya ve işçileri aşı gereksinimleri ve acilen ihtiyaç duyulan test protokolleri ile korumak önemlidir” dedi: “Hukukun üstünlüğüne ve her iki politikaya da inanıyoruz. “

Büyük işverenler için aşı veya test şartı, Kasım ayında Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi veya OSHA tarafından sağlandı.

Test için ödeme yapmaları gerekmese de, işverenlerin çalışanlarına aşı yaptırmak yerine haftalık olarak test yapma seçeneği sunmalarına izin verilmektedir. İstisna, evde veya yalnızca dışarıda çalışanlar gibi, işlerinde başkalarıyla yakın teması olmayan çalışanlardır.

1970 Yasası uyarınca, OSHA, çalışanların büyük risk altında olduğunu ve kuralın gerekli olduğunu gösterebilen işyeri güvenliği için acil durum düzenlemeleri çıkarma yetkisine sahiptir.

Eyaletler, işletmeler ve dini gruplar, ülke çapındaki temyiz mahkemelerinde bu harekete itiraz ettiler ve New Orleans’taki Beşinci Tur için ABD Temyiz Mahkemesi’nin üç yargıçlı bir paneli oybirliğiyle bazı meydan okumaların lehine karar verdi. Ölçüm.

Geçen hafta, Cincinnati’deki Altıncı Tur için ABD Temyiz Mahkemesi önündeki itirazların birleştirilmesinden sonra, üç yargıçtan oluşan bir kurul davayı yeniden kurdu.

Yargıç Jane P. Strange çoğunluğa yazdı. “İşçileri korumak için OSHA, riskler geliştikçe bunlara yanıt verebilir ve vermelidir.”

Protesto olarak, Yargıç John L. Larson, “Kongrenin bir aşı veya test şartı koyma yetkisi olmadığını” yazdı.

“Bu komisyon doğrudan aşılanmamış kişileri kendi tercihlerinden korumayı amaçlıyor” diye yazdı. “Aşılar ücretsizdir ve aşı olmayanlar istedikleri zaman kendilerini korumayı seçebilirler.”

Neredeyse anında, bir düzineden fazla protestocu Yüksek Mahkemeden hareketi engellemesini istedi.

Mahkemenin federal olarak finanse edilen hastanelerdeki sağlık çalışanlarının korona virüsüne karşı aşılanması talebini duymayı kabul ettiği ikinci davalar.

READ  'Bütün yaratıklar büyük ve küçüktür' daha fazla yaratıkla geri döner

Missouri ve Louisiana’daki federal yargıçlar, eyaletlerin yarısında geçerli olan kararlarda tıbbi veya dini itirazları olanlar için muafiyet ihtiyacını yasakladı.

İçinde Missouri davası, 10 Eyalet Tarafından Getirilen Yargıç Mathew D. Shelf, idarenin gerekliliği yerine getirirken yasal yetkisini ihlal ettiğine ve bunu yaparken uygun prosedürleri takip etmediğine karar verdi. ABD Temyiz Mahkemesi’nin St. Louis’deki Sekizinci Tur için üç yargıçtan oluşan bir paneli, temyiz ileri sürüldüğünde bu kararı bozmayı reddetti.

İçinde Louisiana davası, Yargıç Terry A. tarafından 14 Eyalet tarafından getirildi. Doty de benzer nedenlerle ihtiyacı engelledi. İdare temyize gittiğinde, Beşinci Dairenin üç yargıçlı paneli bunu “yakın çağrı” olarak nitelendirdi.

Başsavcı Elizabeth B, talebin “hem bilim hem de kamu bilgisi” tarafından desteklendiğini söyledi. Preloger mahkemeye söyledi.

“Tıbbi bakım ve tıbbi bakıma katılan tesislerdeki sağlık çalışanları aşılanmalıdır” diye yazdı, “Covit-19’a neden olan virüse yakalanma riskini azaltarak bu tesislerdeki hastaların sağlık ve güvenliğini korumak.”

Apeks mahkemesi daha önce mahkemeden iki davanın acil dilekçelerine 30 Ocak’a kadar yanıt vermesini istemişti ve emirlerin herhangi bir tartışmaya gerek kalmadan bir an önce verilmesini tavsiye etmişti. Bunu yapma kararı, Teksas kürtaj yasasına yönelik zorluklarda neredeyse benzer bir hareketi takip ediyor. Orada da yargıçlar tartışmaları son derece hızlı bir programla planladılar.