Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni korona virüs varyantı Omicron yayılıyor, Avustralya vaka tespit etti

28 Kasım (Reuters) – Yeni Omigran korona virüs çeşidi Pazar günü dünyaya yayıldı, Avustralya ve diğer bazı ülkelerde iki vaka tespit edildi ve seyahat kısıtlamaları getirerek kendilerini korumaya çalışıyor.

Avustralya’nın en kalabalık eyaleti olan Yeni Güney Galler’deki sağlık yetkilileri, Dedim Cumartesi akşamı Güney Afrika’dan Sidney’e gelen iki yolcuda korona virüsünün Omicron varyantı pozitif çıktı.

NSW Health, her ikisinin de asemptomatik, tam aşılı ve izole olduğunu bildiriyor. Güney Afrika’dan 12 yolcu daha 14 gün boyunca otel tecritinde kalırken, yaklaşık 260 yolcu ve mürettebat tecrit edildi. devamını oku

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Bu, Avustralya vakalarının kontrol edilmesinin zor olabileceğinin yakın tarihli bir göstergesidir. İlk olarak Güney Afrika’da ve daha sonra İngiltere, Almanya, İtalya, Belçika, Botsvana, İsrail ve Hong Kong’da keşfedildi. Avusturya Pazar günü şüpheli bir dava duydu.

Omigran’ın geçen hafta Dünya Sağlık Örgütü tarafından “kaygı çeşidi” olarak adlandırılan keşfi, dünya çapında aşıya direnebileceği ve COVID-19 pandemisini yaklaşık iki yıl uzatabileceği endişelerini artırdı.

Omicron mümkün Daha bulaşıcı Görevden ayrıldıktan sonra ne yapacağı şu anda bilinmiyor.

Ülkeler Güney Afrika’ya seyahat yasakları veya kısıtlamalar getirdi. Mali piyasalar, özellikle de seyahat sektöründeki havayolları ve diğer hisse senetleri, yatırımcıların varyansın küresel bir toparlanmayı engelleyebileceğinden endişe duymasıyla Cuma günü düştü. Petrol fiyatları varil başına yaklaşık 10 dolar düştü.

Pazar günü, Körfez borsalarının çoğu, Suudi endeksinin yaklaşık iki yıldaki en büyük tek günlük düşüşünü gerçekleştirmesiyle, erken ticarette keskin bir düşüş yaşadı. devamını oku

Körfez’deki çeşitliliği korumak için çok ileri görüşlü bir girişimde bulunan İsrail Duyuruldu Cumartesi günü geç saatlerde, tüm yabancıların girişini engellemek ve çeşitliliğin yayılmasını kontrol etmek için terörle mücadele telefon izleme teknolojisini yeniden tanıtacak.

READ  Metal gezegen, şimdiye kadar keşfedilen başka bir yıldızın etrafındaki en hafif dünya gibi görünüyor.

Başbakan Naftali Bennett, hükümetin onayını bekleyen yasağın 14 gün süreceğini söyledi. Yetkililer, bu süre içinde Omicron’a karşı aşıların ne kadar etkili olacağına dair daha fazla bilgi almayı umuyorlar. devamını oku

Birçok ülke Güney Afrika’dan seyahate kısıtlamalar getirdi veya planladı. Güney Afrika hükümeti Cumartesi günü, korona virüs türlerini önceden tespit etmedeki bilimsel yeteneği nedeniyle cezalandırıldığını söyleyerek onu adaletsiz ve ekonomisine zararlı olarak kınadı.

9 Kasım 2021’de Avustralya’nın Sidney kentinde polis, 16 yaş ve üzerindekiler için çift doz koronavirüs (COVID-19) aşı hedefi yüzde 90’ı aştığı için New South Wales şehir merkezinde devriye gezdi. REUTERS / Loren Elliott

Birleşik Krallık’ta Cumartesi günü tanımlanan iki bağlantılı Omigran vakası Güney Afrika’ya seyahat etmekle bağlantılıydı ve hükümet, ülkeye gelen insanlar için daha katı test kuralları ve maske takmak dahil olmak üzere yayılmayı engellemeye çalışmak için önlemler açıkladı. belirli sistemler.

Almanya’nın Bavyera eyaleti de Cumartesi günü iki doğrulanmış farklılık vakası duyurdu. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre İtalya’da Mozambikli bir adama Milano’da yeni bir varyant vaka teşhisi kondu.

aşı farklılıkları

Epidemiyologlar seyahat kısıtlamalarının Omicron dolaşımından ertelenebileceğini söylese de, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Kanada, Avrupa Birliği, Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Tayland dahil olmak üzere birçok ülke Güney Afrika’da seyahat kısıtlamaları veya kısıtlamaları açıkladı.

Endonezya ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere birçok ülke Pazar günü bu tür yasaklar getirdi.

Meksika sağlık sekreter yardımcısı Hugo Lopez Cadell, yeni varyanta yanıt olarak seyahat kısıtlamalarının etkisiz olduğunu ve bazı ülkeler tarafından alınan önlemleri “orantısız” olarak nitelendirdi.

Cumartesi günü bir Twitter gönderisinde, “Çok kötü huylu olduğu veya aşıların tetiklediği bağışıklamaları önlediği gösterilmedi. Bunlar ekonomiyi ve nüfusun refahını etkiliyor” dedi.

Omicron, Avrupa’daki birçok ülkenin halihazırda COVID-19 enfeksiyonlarının yükselişiyle mücadele etmesi ve yayılmayı önlemek için sosyal faaliyetlere bazı kısıtlamalar getirmesiyle ortaya çıktı.

Yeni varyant, dünya çapında aşı oranlarındaki büyük dalgalanmalara dikkat çekti. Birçok gelişmiş ülke üçüncü doz güçlendiriciler sunsa da, tıp ve insan hakları grupları, düşük gelirli ülkelerdeki insanların %7’sinden daha azının ilk COVID-19 aşısını aldığını bildiriyor.

READ  Govt Live Duyuruları: Omigron, Aşı ve Sipariş Haberleri

GAVI Aşı Koalisyonu CEO’su Seth Berkeley, DSÖ ile ortaklaşa olarak COVAX girişiminin aşıların eşit dağılımını ve korona virüsü varyantlarının ortaya çıkmasını önleme ihtiyacı olduğunu söyledi.

Reuters’e verdiği demeçte, “Hala Omigran hakkında bilgi sahibi olmamıza rağmen, dünya nüfusunun büyük bir kısmı aşılanana kadar varyasyonların ortaya çıkmaya devam edeceğini ve salgının devam edeceğini biliyoruz” dedi. Cumartesi günü.

(Dördüncü paragrafta, bu hikaye, Avusturya’da varyasyon bulunan bir ülke olarak ve Avusturya’da şüpheli bir durum olduğunu belirtmek için yapılan atıfları kaldırmaktadır.)

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürosu Raporu Frances Kerry Düzenleyen Mark Heinrich

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.