Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

WeWork SPAC ile halka açılıyor

WeWork’ün hisseleri, şirketin başarısız halka arzından iki yıl sonra özel amaçlı bir satın alma yoluyla halka açılmasıyla Perşembe günü erken işlemlerde %8’e kadar yükseldi.

Hisse şu anda %4’ün üzerinde.

Ofis kiralama şirketi, yatırımcıların iş modeli ve kurumsal yönetimi ve kurucusu ve ardından CEO’su Adam Newman hakkında endişelerini dile getirmesinin ardından 2019’da halka arz planlarını iptal etti.

ile bağlantı kurmayı planlıyor BowX Satın Alma Şirketi. İlk olarak Mart ayında duyurulan anlaşmanın değeri yaklaşık 9 milyar dolar.

WeWork oradayken, reyting 2019’dan keskin bir düşüş oldu Başlangıçta 47 milyar dolar değerinde Tarafından SoftBank Grubu. Şirketin mali durumuyla ilgili haberler ortaya çıktıkça ve yatırımcılardan gelen talep azaldıkça, notu yavaş yavaş düştü.

WeWork CEO’su Marcelo Chlor Perşembe günü CNBC’den Squaw Box’a “Bunun drama içeren bir hikaye olduğunu söylediniz” dedi. “Tabii ki bu, WeWork’un karar verdiği birçok belgeselin hikayesi. Pekala, bu insanların direnişi ve azmi inanılmaz. Bu şirket burada, hiç şüphesiz her zamankinden daha güçlü. Daha birçok dönüm noktasını kutlayacaksınız. “

Ne yanlış gitti

WeWork’un sorunları, şirketin halka arz başvurusunun ortaya çıkardığı Ağustos 2019’da başladı. Önceki yıl 1.9 milyar dolar kaybetti ve yoluna devam etti Kalan parayla koşun. Eylül ayında The Wall Street Journal’dan bir rapor, Newman’ın şirketi nasıl yöneteceği konusundaki endişeleri artırdı. Olası yasa dışı faaliyetler dahil.

Yeni adam O ay CEO istifa etti. CNBC bunu Ekim ayında yapacağını açıkladı Gitmek için 1,7 milyar dolarlık bir paket alın WeWork’tan oy kullanma hakkından vazgeç. Emlak yöneticisi Sandeep Matrani daha sonra CEO olarak devraldı.

CNBC’nin ciyaklama kutusuna konuşan Matrani, “WeWork harika bir marka ve biri size süper bir marka teklif ederse evet demeniz gerekir” dedi.

READ  Hırsız kalabalığı hırsızlık soygununda yer alıyor, polise liderlik ediyor - CBS Los Angeles

Başarısız olan halka arzın ardından WeWork’ün sorunları devam etti. O Kasım, Reuters, New York Eyalet Başsavcısının soruşturma açtığını bildirdi, Newman’ın kendini zenginleştirmek için serbest meslek sahibi olup olmadığı dahil.

Raporlar, Newman’ın “biz” kelimesinin ticari markasını satın aldığını ve bunun yerine WeWork’tan 6 milyon dolar talep etmeyi planladığını içeriyor. Kendi kendini manipüle etme, birinin müşterileri yerine kendi çıkarları için hareket etmesidir.

Bloomberg o ayı da bildirdi WeWork, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından incelemeyle karşı karşıya Başarısız halka arzından önce yatırımcılara yaptığı açıklamalar.

Başarısız olan halka arz ve salgın hastalıklar, 2019 ve 2020’nin sonlarında şirkette birkaç kez işten çıkarmalara yol açtı. Weaver, Govt-19 dünya çapında kapalı ofis alanları olarak da ağır kayıplara uğradı.

Clare, “squash box’ta herkesin önemli bir rolü olduğunu” ve Newman’ın bu fikri ortaya atan bir vizyoner olarak takdir edilmesi gerektiğini söyledi.

Softbank Edinimi

SoftBank, 2017 yılında WeWork’a ilk multi milyar dolarlık yatırımını Silicon Fence girişimlerini de finanse eden 100 milyar dolarlık Vizyon Fonu ile yaptı. Uber. Japon teknoloji şirketi yatırım yaptı WeWork’ta toplam 18,5 milyar dolar Başarısız halka arzından önce.

Ekim 2019’da Softbank, Weaver’daki %80 hisseye 10 milyar dolar harcamayı kabul etti. Anlaşma kapsamında SoftBank, yatırımcılardan ve çalışanlardan 3 milyar dolarlık hisse alacağını söyledi. Ancak Nisan 2020’de bu planları reddetti., Bir kısım şirket hakkında hükümet soruşturması nedeniyle.

yumuşak banka Yavaş yavaş değerini düşürdü WeWork, Aralık 2019 sonunda 7,3 milyar dolar ve 2020 başında 2,9 milyar dolar değerindeydi.

O yılın ilerleyen saatlerinde bir gelir sunumu sırasında SoftBank CEO’su Masayoshi Son, şirketini “aptal” olarak nitelendirdi. Milyarlarca yatırım WeWork’ta.

FactSet’in görüşme metnine göre, “WeWork’a yatırım yapmayı başaramadık ve birçok kez aptal olduğumu kabul ettim” dedi.

READ  MLB World Series 2021 - Braves gücü açar, Charlie Morton, 1. Oyunda Astros'a karşı galibiyeti sırasında bacağını kırar ve diğer harika anlar

Chlor, CNBC’nin “Squaw Box”ına, oğlunun şirketin halka açılması konusunda “heyecanlı” olduğunu söyledi.

Chlor, “İki yıl önce WeWork’un değeri sıfırdı ve onu sıfırdan 8 milyar dolardan 9 milyar dolara çıkarmamız harika” dedi.

WeWork’un yeniden ortaya çıkışı

Salgın kurtarma, daha fazla işçinin hibrit veya kalıcı telekomünikasyona geçmesiyle esnek iş yerlerine olan talebi hızlandırdı.

Mart ayında WeWork, 20 Ekim’de kesinleşen Pork X’in satın alınmasıyla 9 milyar dolarlık bir SPAC birleşmesini kabul etti. Anlaşmanın bir parçası olarak, SoftBank şirketteki çoğunluk hissesini elinde tuttu, ancak konuya aşina bir kişiye göre bir yıllık lokavt kabul etti. Reuters daha önce duyurmuştu.

Boş çek şirketleri olarak da bilinen SPAC’ler, yalnızca bir halka arz yoluyla para toplamak ve bu parayı mevcut bir şirketi satın almak için kullanmak için kurulur. Shakil O’Neill gibi ünlüler olmak için son aylarda yükseldiler Trendde güven. Bu tür şirketler Başak galaksisi Ve Lucid Motorlar Halka açılmak için SPAC’ları kullandılar, ancak Kuruluş ayrıca SEC’den inceleme aldı.

BowX satın alımı, Ağustos 2020’de halka açıldığında 420 milyon dolar topladı. WeWork, WE kodu altında işlem görmektedir.

İmza Haftalık, listelenmemiş orijinal haber bültenimiz için, ekonominin her sektöründe sürekli yenilik yapan CNBC Destroyer 50 şirketlerine ve kurucularına göz atabilirsiniz.