Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ünlü yazar ve aktivist Bell Hooks, 69 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlü yazar ve aktivist Bell Hooks Çarşamba günü vefat etti. 69 yaşında.

Gerçek adı Gloria Jean Watkins olan Hooks, 25 Eylül 1952’de Kentucky, Hopkinsville’de doğdu. İlk yayınlanmış eseri olan “Ve Zenginlikleri” adlı bir şiir kitabı 1978’de yayımlandı. İlk kitabı Ben Kadın mıyım? Siyah Kadınlar ve Feminizm’i 1981’de yayımladı.

Kentucky’deki Peria Koleji’nde profesör olarak çalışan Hooks, açıklanmayan bir hastalıktan sonra öldüğünü söyledi.

“2004 yılında birçok yetişkinin hayatında bir saat geldi ve Kolej’in daha geniş bir yaklaşıma olan bağlılığı, özellikle Beşinci Büyük Odak, ilişkilere ve ırklar arası eğitime odaklandı; Cinsiyet Eşitliğine Altıncı En Büyük Adanmışlık; Writes Bildiri.

“2017’de Bell, gelecek nesil Perililerin onun çalışmaları ve onun ırk, cinsiyet, yer, sınıf ve cinsellik kavşağında yarattığı etki hakkında bilgi edinmelerini sağlamak için makalelerini Periya Koleji’ne adadı.”

Hooks, büyük büyükannesi Bel Blair Hooks’tan sonra Bell Hooks mahlasıyla yazdı.

Yazar ve kültürel yorumcu Bell Hooks, 16 Aralık 1996’da New York’ta bir portre için poz verdi.Karzin Levine / Getty Images dosyası

Eserleri, çoğu feminizm ve ırk gibi konulara odaklanan yaklaşık 40 kitap içeriyor. The Atlantic Monthly’ye göre, Lila-Wallace-Reader’s Digest Fund Award’ın yazarı da dahil olmak üzere birçok ödülün sahibi ve ülkemizin önde gelen kamu aydınlarından biri seçildi. Şiir Vakfı.

İçinde belirtildiği gibi Kentucky Yazarlar Onur Listesi2018 yılında tanıştığı Hooks, 10 yaşında şiir yazmaya başladı. Genç yaşta ırkçılığa ve ırkçılığa karşı güçlü bir ses geliştirdi ve daha sonra ırk, cinsiyet ve sınıf kavşağına dair düzinelerce kitabına ve makalesine süzüldü. , Ve baskıcı ve otoriter sistemler.

Hooks, yeni kitabı Kara Feminizm’e 1973’te Stanford Üniversitesi’nde öğrenciyken “Ben Kız Değilim” başlıklı başladı. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden İngilizce yüksek lisans derecesi aldı ve daha sonra bunu kazandı. Kaliforniya Üniversitesi, Santa Cruz’dan Edebiyat Doktorası. Doktora tezi yazarı Tony Morrison hakkında.

READ  Yavaş aşılamanın başlamasından sonra çocuklarda İngiliz Hükümeti davasının yükselmesi için yakıt

UC-Santa Cruz’da öğretmenlik yaptıktan sonra, Hooks 1988’de Yale’de Afro-Amerikan kursları verdi ve kadın çalışmaları dersleri verdiği Oberlin Koleji’ne gitti. Kentucky’deki Perry College’a taşınmadan önce New York City College’da da ders verdi.

Kariyeri boyunca, kitapları birçok kişiyi feminist düşünceyle, özellikle de siyah kadınların ve renkli kadınların yaşamlarını ve endişelerini kapsayan feminizm biçimleriyle tanıştırdı. Ancak en etkili yazılarından bazıları, özellikle 2000’lerin başında yayınlanan dizi kitaplarında romantizm hakkındadır.

2018’de “İşimin iyileşmesini istiyorum” dedi Lexington Herald-Başkan. “Şanslı bir yazarım çünkü hayatımın neredeyse her günü, işimin hayatlarını nasıl değiştirdiğini anlatan bir mektup, bir telefon alıyorum.”

Bu büyüyen bir hikaye; Güncellemeler için tekrar kontrol edin.