Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Trump, GOP örgütü onu sıkı tuttuğu için seçim yalanlarına sarıldı

Ancak dikkat çeken unsurlar Trump’ın ne dediği değil, kimin yanında olduğu. Eski cumhurbaşkanının yanında görünen, hokey eyaletindeki en etkili Cumhuriyetçilerden biri olan Sen. Chuck Crosley ve Vali Kim Reynolds, Iowa delegeleri. Jeff Kaufman.

Trump, Beyaz Saray’dan ayrıldığından beri mitingler düzenliyor. Ancak böyle bir görev süresi ve statüye sahip seçilmiş Cumhuriyetçiler asla onunla birlikte görünmedi. Özellikle Crosley’nin varlığı, GOP’un Trump’la olan herhangi bir karışıklığının artık hatıraları solmakta olduğunu gösteriyor; Partinin gidişatı ile ilgili kafalarındaki sorular çözüldü.

Trump, kendi üyelerini kabul etmesine rağmen 2020 seçimlerinin sonuçlarını yeniden dava etmeye odaklandığı için kendini tanıyor gibiydi.

Trump, bazı Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin kendisine tavsiye ettiği gibi, “Efendim, geleceği düşünün, geçmişe dönmeyin” dedi.

Trump, “Size tek başına en büyük sorunu söyleyeyim, sınırın ne kadar kötü olduğunu, korkunç, korkunç, yaptıkları, ülkemizi mahvediyorlar ama en kötüsü de en büyük sorun bu. Konuşuyor” dedi.

Parti içinde Trump’ın geleceği hakkında daha fazla belirsizliğin olduğu uzun zaman önce değildi. Ocak ayında Crosley, 2020 seçimlerinden sonra Trump’ın davranışını sert bir şekilde kınadı – özünde, kendisini kaostan kurtarmak istediğini iddia eden türden.

Grossley, “Gerçek şu ki, kaybetti. 60’tan fazla dava açtı ve biri hariç hepsini kaybetti. Başkan Biden’ın kilit eyaletlerdeki önemli marjlarını aşmak için yeterli oya karşı koyamadı.” Trump’ın ikinci suçlaması: Tam seçilmiş yetkililere hakaret ve taciz. Kendi sadık başkan yardımcısı Mike Pence’i seçim koleji sayımı sırasında olağanüstü ve anayasaya aykırı eylemlerde bulunmaya teşvik etti.

Ama Crosley şimdi farklı bir yerde. Geçenlerde 88 yaşında sekizinci kez yarışacağını duyurdu. Bununla, Trump tacizden ihtiyaç haline geldi.

Bu hafta, Senato Yargısındaki Crosley ve Cumhuriyetçiler, Trump’ın seçim sonuçlarını değiştirmesi için yargı üzerindeki baskısının abartılı olmadığını, ancak cumhurbaşkanının anayasayı destekleme taahhüdüyle uyumlu olduğunu belirten bir bildiri yayınladı. Cumartesi gecesi Trump, Grossley’i podyuma çıkardı ve ona “yeniden seçim için tam ve tam onay” verdi.

READ  Avustralya Hükümeti-19: Sidney yeniden açılıyor ve 'Bağımsızlık Günü'nde korona virüsü ile yaşamaya başlıyor

Crosley, “Iowa’da Cumhuriyetçi oyların yüzde 91’ini alan bir kişinin onayını kabul etmeseydim, bu kadar akıllı olmazdım” dedi.

Bu Trump için harika bir hediye. Eski başkan, yeniden cumhurbaşkanlığına aday olma olasılığını açıkça tartışıyor. En önemlisi, ülkenin ilk cumhurbaşkanı, Cumhuriyetçi Iowa eyaletinde iki eliyle karşılanacaktı, seçmenlere partinin kendisine ait olduğunu gösteren neon ışıklı bir sinyal. Mevcut liderliğe karşı daha yaygın bir kampanya başlatmak için elinden gelen her şeyi yaptı (Cumartesi günü Demokratlarla borç tavanını yükseltmek için azınlık lideri Mitch McConnell’i imzaladığı için ve “seçime meydan okuma cesareti olmadığı için”) başkanlığı sona erdi.

“İşte fark burada. Hillary [Clinton] Kabul. Asla kabul etmedim. Kabul etmek için hiçbir sebep yok, ”dedi Trump, mutlu insanlara.

Cumartesi gecesi toplanan inananlar için, Trump’ın GOP’taki yeri gerçekten bir tartışma konusu değildi. Görüşülen bir düzine destekçi, 2024’te tekrar aday olmayı umduğunu söyledi.

Mount Pleasant, Iowa’dan Judy Williamson, “Ülkemiz düşüşte ve onu tekrar rayına oturtmamız gerekiyor” dedi. “Biden, zihinsel yetenekleri konusunda endişeliyim. Zihinsel olarak uygun olup olmadığını bilmiyorum.”

Iowa eyalet merkezinden Jason Ladimer, Trump’ın tekrar aday olup olmayacağı sorulduğunda, “Zaten öyle, bu yüzden buradayız” yanıtını verdi. Sınıra ve ekonomiye atıfta bulunan Trump, “ülkeyi geri almak için” koşması gerektiğini söyledi. Yanında duran biri, “Dünyaya döndüğümüzü göstermek için” diye bağırdı.

Binlerce Iowlu, desteklerini göstermek ve eski başkana sormak için eyalet fuar alanlarını doldurdu. Yakın tarihli bir Des Moines gönderisinde / Mediacom Iowa anketinde, Iowalıların yüzde 53’ü ve Cumhuriyetçilerin yüzde 91’i Trump hakkında olumlu bir görüş aldı – Beyaz Saray’dan daha yüksek onay puanlarına sahipti.

Trump’ın ziyareti öncesinde, Iowa Cumhuriyetçi lideri Jeff Kaufman, “Eksiklik kalpleri mutlu eder” dedi.

READ  NFL 11. Hafta Son Sakatlık Raporu: Alvin Camera Out, Kyler Murray Oyuna Geri Dönme Süresi Bitti

Kaufman, “Kaba olmak istemiyorum,” dedi. Ancak Trump birçok Iowa’ya “eski alışkanlıkları yapmak için orta parmağı temsil ettiğini, şişman kedilerin ve şirket çıkarlarının geçmişte Demokratlar ve Cumhuriyetçiler tarafından desteklendiğini söyledi. Bir öfkeyi temsil ediyor – insanlar artık yeter dese bile”.

Trump, cumhurbaşkanlığı adaylığını resmen açıklamamış olsa da, Iowa’ya yaptığı ziyaret, 2024 müzayedesine göz açıp kapayıncaya kadar. Ve inşa ettiği yer oyunu, ona diğer 2024 inananlarına göre önemli bir gelişme sağlıyor. Trump, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki iki tam zamanlı eylemcinin, uzun süredir eyalette aktif olan Alex Latsam’ın ve Trump’ın önceki iki kampanyasında görev yapan Cumhuriyetçi Iowa valisi Eric Branstad’ın oğlu. Ayrıca Trump’ın Çin büyükelçisi olarak görev yaptı.

Branstadt, “Iowa’ya aşık,” dedi. “Iowa’nın hareketi, başladığı andan itibaren her zaman doğruydu. Burada toplanmak için çok zaman harcadı.”

Ancak Trump, gölge 2024 alanındaki konumunu pekiştirmek için kararlı adımlar atmaya başlasa da, herkes onun aday gösterilecek en iyi Cumhuriyetçi olduğuna ikna olmuş değil.

“Günün sonunda kazanabilir misin? En sadık sitesinde Trump’ın bile soracağı soru bu. 2024’te kazanabilir mi? ABD onu geri almaya hazır mı?” Van der Platz, eyalette etkili bir muhafazakar ve evanjelik lider.

Van der Platos, Iowans eyaletini ziyaret eden diğer Cumhuriyetçilerin düzenli yürüyüşlerinin sıcak bir şekilde karşılandığını kaydetti. Geçtiğimiz birkaç ay içinde eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, eski BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Büyükelçi Nicky Haley, sen. Christy Noam ve diğerleri Iowa’yı ziyaret etti. Trump, hareketlerine odaklanıyor, ancak bir yardımcı, ekibinin henüz endişelenmediğini söyledi.

“Doğruyu söylemek gerekirse, biz gerçekten değiliz. [pay attention to the others]Bir yardımcı söyledi. “Eyalet genelindeki her çiftlik, herhangi bir kırsal otoyolda seyahat etmek istiyorsanız, orası Trump ülkesidir. Anketler bunu gösteriyor. İnsanlar gösteriyor. Eylem bunu gösteriyor. Ahşap işçiliğinden Trump için çıkıyorlar.

READ  Britanya Kolombiyası selden ölenlerin sayısının arttığını görüyor; Ottawa yardım sözü verdi