Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tayvan cumhurbaşkanı yeni yıl konuşmasında Çin’i “askeri bir maceraya” karşı uyardı.

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, 28 Aralık 2021’de Tayvan’ın Taipei kentindeki Savunma Bakanlığı’nda Ordu, Deniz ve Hava Kuvvetleri Görevlileri için Rütbe Ödül Töreni’nde konuşuyor. REUTERS / Annabelle Chih

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Taipei, 1 Ocak (Reuters) – Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen Cumartesi günü Çin’e bir Yeni Yıl mesajı gönderdi: Pekin, askeri çatışmaların çözüm olmadığı, ancak Tayvan’ın herhangi bir kırmızı çizgiyi aşması durumunda yol açabileceği konusunda şiddetle uyardı. Derin felaket”.

Çin, Tayvan’ı demokratik olarak yönetme hakkını talep ediyor ve egemenliğini savunmak için son iki yılda askeri ve diplomatik baskıyı artırdı.

Chai, Cumartesi günü Facebook’ta canlı yayınlanan yeni yıl konuşmasında, “Pekin makamlarına durumu yanlış değerlendirmemelerini ve ‘askeri maceranın’ iç genişlemesini önlemelerini hatırlatmalıyız.” Dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Tayvan’ın bağımsız bir ülke olduğunu ve defalarca bağımsızlığını ve demokrasisini koruma sözü verdiğini belirtiyor.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Söz konusu Cuma günü yaptığı Yeni Yıl konuşmasında, “anavatan”ın birleştirilmesi, Tayvan Boğazı’nın her iki yakasındaki insanlar tarafından paylaşılan bir özlemdi.

Cumartesi günü, Tsai’nin konuşmasının ardından, Pekin’deki Tayvan işleri ofisi sözcüsü Xu Fenglian, “Barışçıl bir yeniden birleşme olasılığı için çalışmaya hazırız” dedi.

Ancak ‘Tayvan’ın bağımsızlığı’ ayrılıkçı güçleri kışkırtmaya ve herhangi bir kırmızı çizgiyi aşmaya devam ederse, kararlı adımlar atmalıyız” dedi.

Xu, bağımsızlık arayışının Tayvan’ı “derin bir uçuruma” iteceğini ve “derin bir felaket” getireceğini de sözlerine ekledi.

Son aylarda Pekin, Tayvan Boğazı üzerinden karşılıklı uçuşlar gönderdi. Tayvan tehditlere boyun eğmeyeceğini söyledi.

Chai, “Askeri, utanç verici farklılıkları çözmek için kesinlikle bir seçenek değil. Askeri çatışmalar ekonomik istikrarı etkileyebilir.” dedi.

READ  NASA danışmanı James Webb, teleskopun adını değiştirme talebini reddetti.

Hem Taipei hem de Pekin’in bölgedeki gerilimi yatıştırmak için “insanların geçim kaynaklarıyla ilgilenmek ve insanların kalplerini sakinleştirmek için çok çalışması” gerektiğini söyledi.

Tsai, Tayvan’ın Hong Kong’daki durumu izlemeye devam edeceğini ve son meclise müdahale edeceğini de sözlerine ekledi. Seçim Ve bu tutuklamalar Bu hafta demokrasi yanlısı medyanın kıdemli personeli olan Stand News, “insanları Hong Kong’daki insan hakları ve ifade özgürlüğü konusunda daha fazla endişelendirdi.”

Chai, “Egemenliğimizi koruyacağız, özgürlük ve demokrasi değerlerini koruyacağız, bölgesel egemenliği ve ulusal güvenliği koruyacağız ve Hint-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarı sürdüreceğiz.” Dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Sarah Woo’nun raporu; Ek Raporlama Ben Blanchard ve Ryan Woo Pekin’de Kurgu Kim Gokil ve Frances Kerry

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.