Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Taraftarlar Novak Djokovic’i otelinden çıkarmak için mücadele ediyor. İçeride, mülteciler hiç ayrılıp ayrılmayacaklarını merak ediyor

“Bedava para [sic], “Tenis raketi üzerinde kapana kısılmış bir rakibin imzasını okuyun.” Novak oynasın.

Morrison Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Tennis Australia’ya Kasım 2021’e kadar yazdığı bir mektupta, yakın zamanda Covit-19 enfeksiyonuna karşı aşılanmamış oyuncuların halk sağlığı yönergelerine göre ülkeye girmesine izin verilmeyeceği tavsiye edildi.

Djokovic’in hukuk ekibi karara karşı bir acil uzaklaştırma emri kazandı, ancak şu anki Avustralya Açık tek erkekler şampiyonunun 17 Ocak’ta başlayacak olan turnuvada mücadele edip edemeyeceği belli değil.

Avustralya Federal Devresi tarafından Cumartesi günü yayınlanan mahkeme belgeleri şunu gösteriyor: Djokovic’e yarışması için tıbbi muafiyet verildi Aralık ayındaki Covit-19 pozitif testinden sonra. Avukatları vize iptaline itiraz etti ve Pazartesi günkü mahkeme duruşmasından önce yorum yapmak istemediler.
Djokovic’in davası büyük ölçüde gitti Kişisel bir vize sorunu. Bu, ailelerin yıllarca ayrı kaldığına inanılan Avustralya’nın katı Code-19 kurallarına gelince, kendini zengin ve güçlü hisseden insanları kolayca sürebileceğini öfkelendirdi – ama aynı zamanda korona virüs kontrollerinin istila edildiğine inanan Waxexers’ı da kızdırdı. Medeni hakları. Bu, Avustralya’daki Sırp toplumu arasında endişeye neden oldu ve bazıları Djokoviç’in haksız yere hedef alındığını iddia ediyor.

Ancak Djokovic’in durumu, Avustralya’daki sığınmacıların içinde bulunduğu kötü durumu da ortaya çıkardı. Tenis yıldızının sonunda turnuvada oynamasına izin verilecek veya ülkeyi terk etmeye zorlanacak, aynı tesiste diğer mahkumlar yıllarca tutulacak – Avustralya’nın katı göçmenlik kuralları altında süresiz gözaltında tutulacaklar.

yaygın öfke

Siyasi yelpazenin farklı gruplarından düzinelerce protestocu Cuma günü Park Hotel’in dışında toplandığında, onları birleştiren bir şey vardı: bağımsızlık dürtüsü.

Bazıları Sırp kültür gruplarına aitti, şarkı söyleyip Balkan bayrağını sallıyordu ve Djokoviç’i tutuklamak dünyanın en büyük spor yıldızlarından birine yapılan büyük bir adaletsizlik olarak görülüyordu.

Soyadı belirtilmeyen 17 yaşındaki Avustralyalı-Sırp genç tenisçi Tara, “Neden bir gözaltı merkezine kilitlenmesi gerektiğini bilmiyorum,” dedi. “Herkes aşı olsun ya da olmasın seçim özgürlüğüne sahiptir.”

READ  ABD'deki istihdam artışı ivme kazanıyor; İş gücü sıkıntısı devam ediyor

Roger Federer ve Rafael Nadal ile tek erkekler 20 Grand Slam şampiyonluğu kazanan Djokovic, aşı durumunu kamuoyuna açıklamadı, ancak Nisan 2020’de Kovit-19 aşılarına ve aşı emirlerine karşı olduğunu dile getirdi.

Hükümet Gözaltı Merkezi, Park Otel'in genel görünümü.

Diğerleri, Djokoviç’in içinde bulunduğu kötü durumu aşılama emirlerinin sivil özgürlükleri nasıl azalttığını eleştirmek için bir fırsat olarak kullandı.

Sadece mahremiyet nedeniyle adını Matty olarak veren bir kadın, Djokovic eve giderse Avustralya Açık’ı izlemeyeceğini söyledi.

Matty, aşı olmadığını da ekleyerek, “Her yıl gidiyorum – bu yıl aşı siparişleri nedeniyle gidemiyorum” dedi.

CNN ile konuşmayı reddeden başka bir maskeli adam, Djokoviç’i “komünist devletin rehinesi” ilan eden bir duyuru panosunu kaldırdı.

Ancak diğerleri dikkatlerini otelde kilitli yaklaşık 30 mülteciye çevirdi.

Yetkililer, Avustralya Açık öncesinde vize sorunu nedeniyle bir başka üst düzey tenisçiyi gözaltına aldı

Daha önce Avustralya Hükümeti tarafından izole edilmiş bir tesis olarak kullanılan Covit-19, en az bir yıldır mülteci ve sığınmacı (APOD).

Yaklaşık on yıl önce Avustralya, tekneyle gelen hiçbir sığınmacının ülkeye yerleşmeyeceğini söyledi. Yüzlercesi uzun yıllar kıyı işleme merkezlerinde alıkonuldu, ancak bazıları sağlık sorunları nedeniyle Avustralya’daki otellere gönderildi.

Mülteciler hala özgürlüğe inanmıyorlar ve sahip oldukları koşullar oldukça tartışmalı. 27 yaşındaki öğretmen Tom Hartman, “Bırak onları” yazan Park Otel’in önünde duran mültecilerin yardımına geldiğini söyledi.

Buradayım çünkü bu adamların ne zaman serbest kalacaklarını bilmeden yaşadıkları yalnızlık ve kalp acısı tanık için dayanılmaz” dedi.

Hükümet Gözaltı Merkezinde polis güvenliği.

25 yaşındaki Oscar Sterner, hem balmumu karşıtı sekse hem de tutukluların gözaltında tutulma şekline karşı olduğunu söyledi – asıl sorunun, aşısız bir ziyaretçiyi tıbbi bakıma muhtaç mültecilerin bulunduğu bir otelde tutmak olduğunu söyledi.

“Djokovic çirkin bir milyoner, haklı olarak Avustralya’daki birçok kişinin gazabını yaptı” dedi. “Çevresindeki insanları korumak için aşı yaptırma zahmetine katlanamıyor.”

READ  Yüksek Mahkeme, Biden aşılama emirleriyle ilgili özel duruşma yapacak

içinde ne var

“Çok kirli ve yemek çok korkutucu.”

Amerikalı tenis yıldızı John Isner de Djokovic’i desteklemek için onu otelde tutmanın doğru olmadığını belirten bir tweet attı.

“Aldığı muamelenin hiçbir gerekçesi yok. Kurallara uydu ve Avustralya’ya girmesine izin verildi. Şimdi kendi isteği dışında gözaltında tutuluyor. Bu büyük bir utanç.”

Avustralya İçişleri Bakanı Karen Andrews Cuma günü yaptığı açıklamada, Djokoviç’in “tutsak tutulmadığını” ve isterse ülkeyi terk edebileceğini söyledi.

Andrews ABC’ye verdiği demeçte, “İstediği zaman gitmekte özgür ve Sınır Gücü bunu gerçekten kolaylaştıracak” dedi. “Avustralya’ya girmek için gerekli tüm belgelere sahip olduklarından emin olmak, bireysel gezginlerin sorumluluğundadır.”

Avustralya göçmenlik yasası, belirli koşullar altında vizenin iptal edilmesinin ardından ülkeye üç yıl süreyle yeniden giriş yasağına izin veriyor – ancak Djokovic’in böyle bir cezayla karşılaşıp karşılaşmayacağı belirsiz.

Profesyonel Tenisçiler Derneği Cuma günü yaptığı açıklamada, Djokoviç’in sağlığını kontrol ettiğini söyledi.

Djokovic’in kurucu ortağı olduğu dernek, “Aşılarla ilgili tüm kişisel görüşlere en büyük saygıyla, hem aşılı sporculara hem de aşısız sporculara (tanınmış tıbbi muafiyetle) yarışma özgürlüğü verilmelidir.” Dedi. Üyelerimizi ve tüm oyuncularımızı onlar için kabul edilebilir bir şekilde desteklemeye ve savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Avustralya, bu adamların topraklarına yerleşmesine asla izin vermeyeceğine söz verdi.  Bazıları vize aldı

Park Hotel’de dört müşterisi olan bir insan hakları avukatı olan Allison Pattison’a göre, Avustralya’ya geçerli bir vizesi olmayan ziyaretçiler genellikle kelepçeli ve renkli camları olan kimliği belirsiz bir minibüste bir göçmen gözaltı merkezine götürülüyor.

İnanılmaz derecede travmatik ve insanlık dışı bir hareketti” dedi.

Park Hotel’in CNN ile paylaşılan videosu, mahkumları çift kişilik yatak, TV ve birkaç sandalye bulunan küçük odalarda gösteriyor. Sığınmacılar, sigara içebilecekleri çatıya çıkan bir merdivene erişebilirler. Djokovic’in aynı pozisyonda kalıp kalmayacağı belli değil.

READ  2021 MLP Playoff Skorları: Devler, Dodgers'ın 1. maçına çıkıyor; Red Sox ALDS, Beş Homer'a Karşı Işınlara Karşı

Gözaltına alınanlardan Adnan Soupani, CNN için çekilen bir videoda, “Hiçbir koşulda açamayacağımız bir pencere” dedi.

Supani’nin çektiği sahnelerde otel temiz ve bakımlı görünse de, geçmişte sorun çıktığına dair raporlar vardı. Pattison’a göre, koy geçen yıl tesiste patladı ve mahkûmlar yemeklerinde solucan buldu.

Diğer mahkumlar

Otele kapatılan 30 veya daha fazla mülteci için medyanın Djokovic’e ışık tutması zor. Birçoğu yıllarca gözaltında tutuldu – bir daha ortaya çıkma umudu olmadan.

Ailesini korumak için sadece bir isim kullanması istenen Mehdi, 15 yaşında İran’dan kaçmış ve sekiz yıldan fazla bir süredir Avustralya’da gözaltında tutulmuş, eğitim ve sağlık imkanları kısıtlı.

Cuma günü 24 yaşına giren Mehdi, “Vaktimi çektim” dedi. “Acı çekiyoruz, yorgunuz, yorgunuz … süresiz gözaltındasın, yani seni istedikleri kadar, istedikleri kadar tutabilirler.”

Akrabalar Adnan Soupani ve Mehdi İran'dan kaçtıklarında 15 yaşındaydılar, şimdi 24 yaşındalar ve hala göçmen gözetimindeler.

Soupani, kendisi ve mahkûm arkadaşlarının odalarında oturduklarını ve birçoğunun antidepresan kullandığını söyledi. Süfyani Mehdi’nin kuzeni, o 15 yaşındayken İran’dan ayrıldı. Sokakta yürümek zorunda kalmayı ya da kahve içmek için dışarı çıkmayı hayal ediyor.

“İnanılmaz,” dedi. 21. yüzyılda yaşıyoruz ve demokrasiye inanan bir ülkede hala masum insanlara böyle davranıyoruz” dedi.

Djokovic’in bu ay Melbourne Park’ta oynamasına izin verilip verilmeyeceği belli olmasa da tenis yıldızı sonunda otelden ihraç edilecek.

Sığınmacılar adına tartışan eski Avustralya milli takımı futbolcusu Craig Foster, bu durumdan en azından bir miktar fayda sağlanabileceğine inandığını söylüyor.

“Bir bakıma, ister sığınmacı ister mülteci olalım ya da Novak gibi bir sporcu olalım, vizemizdeki belgelerde açıkçası, Avustralya’nın nasıl davrandığını görmek dünya için iyi” dedi.

Bu utanç verici hikayenin Avustralyalıları bu insanların içinde bulunduğu kötü durumu anlayabilecek bir konuma getirmesini umuyoruz” dedi.