Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Suudi Arabistanlı gazeteci Kashoki’nin katillerinden biri Fransa’da tutuklandı

  • Fransız polisi Türk tutuklama emri üzerine harekete geçti
  • Suudi büyükelçiliği, tutuklamaların davayla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.
  • Polis kaynakları, sınır dışı etme soruşturmasının Çarşamba günü başlayacağını söyledi.

PARİS, 7 Aralık (Reuters) – Fransız kolluk kuvvetleri kaynakları, Salı günü Suudi gazeteci Jamal Kashoki’ye Paris’ten Riyad’a giden bir uçağa binmeye hazırlanırken suikast girişiminde bulunan bir şüpheliyi tutukladığını söyledi.

Kashogi’nin nişanlısı, zanlının tutuklanmasını memnuniyetle karşıladı ve 2018 cinayetindeki rolü nedeniyle yargılanması gerektiğini söyledi. Ancak Paris’teki Suudi büyükelçiliği, tutuklunun “davayla hiçbir bağlantısı olmadığını” söyledi.

Bir açıklamada, “Yani krallığın büyükelçiliği onun derhal serbest bırakılmasını bekliyor” dedi.

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Bir Fransız polisi ve yargı kaynağı, ABD ve İngiliz yaptırımlar listesinde ve BM’de tanımlanan Suudi Kraliyet Muhafızlarının eski bir üyesi olan Khalid al-Otaibi adlı adama adını verdi. Kaşıkçı cinayete karıştı.

Polis kaynakları, polisin Kaşıkçı’yı öldürüldüğü ülke olan Türkiye tarafından 2019 yılında çıkarılan tutuklama emrine dayanarak tutukladığını söyledi.

Washington Post gazetecisi ve Suudi Arabistan’ın gerçek hükümdarı Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ı eleştiren Kashoki, en son 2 Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğunu ziyaret etti. Türk makamları, cesedinin kesilip kaldırıldığına inanıyor. Kalıntıları bulunamadı.

ABD istihbarat raporu Mart ayında yayınlandıBu yıl Prens Muhammed, Kashoki’yi öldürme veya yakalama operasyonunu onayladı. Suudi hükümeti, veliaht prens ile herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti ve raporun bulgularını reddetti.

Geçen yıl, bir Suudi mahkemesi sekiz kişiyi cinayetten yedi ila 20 yıl hapis cezasına çarptırdı, ancak sanıklardan hiçbirinin adı açıklanmadı. Soruşturma, bir BM yetkilisi ve insan hakları savunucuları tarafından eleştirildi ve cinayetlerin beyinlerinin serbest olduğunu söyledi.

Eski BM elçisi, “Bu, Cemal Kaşıkçı için adalet arayışında önemli bir dönüm noktası olabilir.” dedi. Müfettiş Agnes Colmart, Paris’te gözaltında tutulduğunu söyledi.

READ  Hong Kong partisi, Hükümet kontrolündeki bir şehre kızgın

Calmart, Birleşmiş Milletler’e sunduğu 2019 raporunda, El-Otaibi’den Suudi Arabistan’a dönmeden önce Kaşıkçı’yı öldüren ve vücudunu parçalayan Suudi ekibinin bir parçası olarak bahseder.

Uluslararası Af Örgütü’nün şu anda başkanı olan Colmart, Fransa’da tutuklanan adamın ifadesinde belirtilen kişi olduğunu kanıtlamak için daha fazla teyit gerektiğini söyledi.

25 Ekim 2018’de bir protestocu, Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki Türkiye Konsolosluğu önünde Suudi gazeteci Jamal Kashoki’nin resmini içeren bir poster düzenledi. REUTERS / Osman Orsal

Polis kaynakları, şahsın Paris yakınlarındaki Charles de Gaulle havaalanındaki sınır polis karakolunda tutulduğunu ve Türkiye’ye sınır dışı edilmesiyle ilgili sorgulanmak üzere Çarşamba sabahı şehir merkezindeki bir mahkemeye çıkarılacağını söyledi.

Geçen hafta sonu, Fransa Cumhurbaşkanı EmmanuelMacron, Suudi Arabistan’da Prens Muhammed ile yüz yüze görüştü.

‘Yanlış Kimlik’

El-Otaibi’nin Fransa’ya nasıl ve ne zaman geldiği belli değil.

Fransa İçişleri Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı. Türk yetkililer, tutuklanan kişinin kimliğini doğrulamak için beklediklerini söyledi.

Bir Suudi yetkili Reuters’e şunları söyledi: “Medyada yer alan haberlere göre Suudi vatandaşı Jamal Kashoghi’ye karşı işlenen suça karışan kişi Fransa’da tutuklandı.”

“Bu sahte bir kimlik davasıdır. Failler şu anda Suudi Arabistan’da cezalarını çekiyor.”

Kaşıkçı’nın nişanlısı Hadis Cengiz, Said on Twitter: “Bugün Cemal’in katillerinden birinin Fransa’da tutuklanmasını memnuniyetle karşılıyorum.”

Cengiz, “Fransa onu ya işlediği suçtan dolayı kovuşturmalı ya da onu Jamal’e suikast emrini veren adam kadar kovuşturmaya ve kovuşturmaya istekli bir ülkeye iade etmeli” dedi.

Colmart tarafından derlenen 2019 tarihli bir raporda, el-Otaibi’nin Kaşogia’nın öldürülmesine karışan 15 kişilik Suudi grubunun bir üyesi olduğu ve gazetecinin nişanlısının evlenmesine izin verecek bir belge almak için büyükelçiliğe gittiği belirtiliyor.

Raporda, El-Otaibi’nin büyükelçilik generalinin ikametgahının büyükelçilikte olmayan beş üyesinden biri olduğu belirtildi.

READ  Gıptayla bakılan sivri uçla yüzleşmek NFL güçlendiricilerini zorlar, ancak testte bir an duraklar

A Rapor İngiltere Mali İcra Dairesi, Al-Otaibi’nin suikastın ardından Suudi generalin konsolosluğunda tanıkların saklanmasına karıştığını söyledi. ABD Hazine BakanlığıRapor Al-Otaibi, Kashoki suikastına karışanlardan biriydi.

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Alain Acco ve Tassilo Hummel tarafından rapor edildi; Kirt de Clerk, John Irish, Donkey Salan, Guida Contus’un ek raporu; Ingrid Melander ve Christian Lowe tarafından yazıldı; Peter Cooney’i Kurmak

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.