David Elleray, Türk Hakemlik Sistemi İçin Hazırladığı Raporu Sundu

Türkiye Futbol Federasyonu, hakemlik dünyasının önde gelen isimlerinden birisi olan David Elleray ile danışmanlık konusunda anlaşmaya varmıştı. David Elleray, Türk futbolunun hakemlik sistemini inceledi ve bunun ile ilgili bir rapor hazırladı. İşte detaylar...

Yayınlanma:
Güncelleme:
David Elleray, Türk Hakemlik Sistemi İçin Hazırladığı Raporu Sundu

Ülkemizde her sezon hakemler büyük tartışma konusu oluyor. Türk hakemleri Avrupa arenasında çıktıkları maçlarda oldukça başarılı bir performans göstermesine rağmen, bir türlü eleştirilerden kurtulamıyorlar. Bu durumun önüne geçmek ve insanların hakemlere güvenmesini sağlamak isteyen TFF, David Elleray ile danışman olarak anlaşmıştı.

Türkiye'deki futbol iklimini ve hakemliğin futboldaki yerini inceleyen ve bunun üzerine tespitler yapan David Elleray, hazırladığı raporu TFF yetkililerine sundu. Sunulan raporun maddeleri de TFF'nin resmi internet sitesinden yayınlandı. İşte David Elleray'in sunduğu rapordan öne çıkan maddeler;

53d2e0c4296541e89dc360c5723ae323.jpg

1- Hakemlere, hakemlik sistemine ve hakemlerin eğitimini üstlenmiş kişilere karşı güvenilirlik, yeterlilik ve istikrar konularında geniş çapta ve uzun süredir devam eden bir memnuniyetsizlik mevcuttur.

2- Sürekli olarak hakemliğin liderliğini üstlenecek kişiler konusunda yapılan değişiklikler, takip edilecek yön konusunda tutarsızlığa yol açmaktadır. Bu sebeple hakemlerde, futbolcularda, antrenörlerde, kulüpler ve medya mensuplarının gözünde daha büyük bir güven eksikliği oluşmaktadır.

3- Hakemlik sistemlerine güven duyulmamaktadır ve şeffaflıktan yoksun olarak algılanmaktadır. Bu güvensizlik, çok fazla 'kişisel' etki algısıyla daha da çok artmaktadır.

4- Hakemler desteklenmediklerini, düşük ücret aldıklarını ve saygı duyulmadıklarını hissetmektedirler. Özellikle 'büyük' kulüplerin maçlarını yönetirken hata yapmaktan korktukları ve genellikle 'günah keçisi' olarak ortaya atıldıkları gözlemlenmiştir.

5- Hakemlikle ilgili tüm konuların temeli, 4 ana başlıkta net bir şekilde bağlanmalıdır: Yeterlilik, İstikrar, İletişim ve Güven.

6- Hakemlik konularında dürüstlüğün ve bütünlüğün sağlanması için sıkı önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu süreç 'bağımsız' bir görüş ve gözetim icap etmektedir.

7- Hakemliğin tüm yönleri; özellikle profesyonel futbolda olmak üzere, performans değerlendirmeleri, atamalar ve klasman değişiklikleri daha objektif, veri odaklı ve bağımsız bir şekilde yapılmalıdır.

8- Medyadan hakem kararları hakkında önemli ölçüde yoğunlaşan bir ilgi vardır. Tartışmaları 'dengelemek' için daha resmi bir iletişim ve bilgi paylaşımı olması gereklidir.

9- Hakem olmayan uzmanlardan ve kulüplerden (oyuncular, antrenörler vb.) ortak anlaşma düzeyi, güven ve saygı ortamı yaratmak için daha çok fikir alınması gerekmektedir.

10- Hakem eğitimi ve hakem gelişimi daha dinamik ve açık direktiflere sahip bir bakış açısı ile yapılmalıdır. Benimsenecek felsefelerin ve analizlerin sahada ve VAR'da görev alan hakemlerin istikrarını arttırmayı hedefleyecek şekilde oluşturulması gereklidir.

11- Gelecek için genç ve yetenekli hakemleri belirlemek ve geliştirmek için kapsamlı bir stratejiye ihtiyaç vardır.

12- Hakemleri uygunsuz bir şekilde eleştirenlere karşı, özellikle de bir hakemin dürüstlüğünün sorgulandığı durumlarda, sert önlemler alınmalıdır.

13- Öğretim metotları, performans değerlendirmeleri ve potansiyel olarak spor yönetiminde akademik nitelikler kazanmak için fırsatlar oluşturmak üzere çeşitli alanlarda üniversitelerle ilişkiler kurulmalıdır.

14- Hakemliğin kalitesi, ligin 'değerini' doğrudan etkiler. Bu nedenle yeterlilik, istikrar ve güveni arttıran sağlam ve güvenilir bir sistem oluşturmak herkesin yararınadır.

15- Gerçek ilerleme kaydedilmesi için hakemliğin yapısında ve liderliğinde temel değişikliklere ihtiyaç vardır. Ancak hangi strateji benimsenirse benimsensin, futbolun tüm paydaşları tarafından desteklenmeli ve saygı duyulmalıdır.

16- Verilecek karar; var olan hakemlik sistemini adapte etmek veya TFF yetkisi ile modern, objektif ve daha bağımsız yeni bir sistem kurulmasıdır.

17- Bu yapılanma, hakemliğin her düzeyinde gerçek ve sürdürülebilir ilerleme kaydedilmesi için eşsiz bir fırsattır. Amaç; Türk hakemliğinin 'sınıfının en iyisi' ve nihayetinde hakemlik mükemmelliği için uluslararası bir model ve merkez olmasıdır.

Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet