Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sudan Başbakanı’nın evinin kordon altına alındığı ve üst düzey hükümet yetkililerinin tutuklandığı bildirildi.

Görevden ayrıldıktan sonra ne yapacağı şu an için bilinmiyor.

Sosyal medyada, Reuters ve diğer medyada kaydedilen hükümet kaynaklarına atıfta bulunan tanıklara göre, çeşitli üst düzey hükümet yetkilileri de askeri polis üniformalı erkekler tarafından tutuklandı ve hapsedildi.

Tutuklananların hükümet bakanları ve Sudan Egemen Konseyi üyeleri olduğu söyleniyor. CNN tutuklamaları bağımsız olarak doğrulanamaz.

Sivil Havacılık Otoritesi kaynakları CNN’ye, Hartum Uluslararası Havalimanı’ndan uçuşların da durdurulduğunu söyledi.

Global Air Surveillance Service Flight Trader 24 Havalimanından kalkan uçuş yok, bir uçuş yaklaşıyor. Gelen uçağın inişine izin verilip verilmeyeceği belli değil.

İnternet izleme sitesi NetBlocks Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Sudan’daki İnternet bağlantısının “çok sayıda insanın telekomünikasyon kesintilerine maruz kalmasıyla” “ciddi şekilde etkilendiğini” bildirdi.

NetBlogs, “Gerçek zamanlı ağ verileri, normal bağlantıların %34’ünün ulusal bağlantılar olduğunu gösteriyor; olay devam ediyor” dedi.

Bahçedeki bir kaynak, CNN aramalarının Sudanlılarla bağlantılı olmadığını ve internetin kapalı olduğunu söyledi.

Pazartesi sabahı itibariyle protestocular başkentin sokaklarında toplanarak havai fişekleri patlattı ve barikatlar kurdu.

Sudan’daki Sudan yanlısı bir siyasi grup olan Sudan Profesyoneller Derneği şunları söyledi:

siyasi kriz

Askeri ve sivil gruplar, uzun zamandan beri çökmüş olan Egemen Konsey olarak bilinen Doğu Afrika ülkesinde güçsüz bir koalisyonda iktidarı paylaşıyor. Başkan Ömer El Beşir 2019 yılında.
Ama aşağıdaki bir Başarısız arsa girişimi Eylül ayında, Beşir’e sadık güçler nedeniyle, askeri liderler bağımsızlık ve değişim için bir ittifak (FFC) ve kabine değişikliği talep etti.

Ancak sivil liderler hükümeti iktidarı ele geçirmekle suçladı ve Sudan şu anda son iki yılın en büyük siyasi kriziyle karşı karşıya.

17 Ekim’de binlerce protestocu Hartum’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde toplandı. Orduya Çağrı Gücü ele geçir. FFC’nin askeri geçit töreni birimi tarafından organize edildiler ve Silahlı Kuvvetler Generali ve Sudan Ortak Askeri-Sivil Egemen Konseyi Generali Abdel Fattah al-Burhan bir komplo başlattı ve hükümeti devirme çağrısında bulundu.
Birkaç gün sonra binlerce protestocu birçok şehirde sokaklara döküldü. Kamu yönetimi lehine Ülkenin devredilmiş hükümeti içinde.

Bu büyüyen bir hikaye.

Ek Reuters raporu.

READ  Dow Jones Vadeli İşlemleri: Borsa düşüşü; Ford Sinyalleri Gelir Dağılımı