Türkiye'nin Taraftar Haritası Nasıl? Türkiye’de en çok tercih edilen totemler neler?

Bilyoner, DORinsight araştırma şirketinin katkılarıyla Türkiye'nin transfer haritasını çıkardı. Aynı zamanda en çok tercih edilen totemleri de belirledi. İşte detaylar...

Yayınlanma:
Güncelleme:
Türkiye'nin Taraftar Haritası Nasıl? Türkiye’de en çok tercih edilen totemler neler?

Bilyoner ve DORinsight araştırma şirketi 1200 kişinin katılımıyla önemli bir konuyu masaya yatırdı. İnsanlara tuttukları takımlar ve totemleri sorulurken ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Türkiye'de spor denilince akla gelen ilk kulüp Fenerbahçe oldu. Bu konuda %32'lik bir orana sahip olan Fenerbahçe'yi Galatasaray (%29), Beşiktaş (%22) ve Trabzonspor (%3) takip ediyor.

Konu futbola gelince ise işler biraz değişiyor. Araştırmaya katılanlara “Türkiye Süper Lig’inde en beğendiğiniz futbol takımı hangisidir? sorusu sorulduğunda, %27'lik kesin Galatasaray cevabını veriyor. Galatasaray'ı ise %25 ile Fenerbahçe, %21 ile Beşiktaş ve %12 ile Trabzonspor takip ediyor.

Türkiye'de taraftarların %36'lık bölümü sadece tuttukları takıma karşı sempati duyuyor. Beşiktaş ise rakip takım taraftarlarının en çok sempati duyduğu takım konumunda yer alıyor. Taraftarların %16'sı Beşiktaş'ı tutmamasına rağmen, siyah-beyazlı takıma karşı sempati besliyor.

Takım değiştirme mevzusunda ise genel bir anlayış hakim. Taraftarların neredeyse tamamı, tuttukları takımı hiç değiştirmediği söylüyor. Bunu söyleyenlerin ortalaması %89. %82'lik kısım ise hiçbir koşulda tuttuğu takımı değiştirmeyeceğini iddia ediyor.

Türkiye’de en çok tercih edilen totemler neler?

2.jpg

Türkiye'de taraftarlar birbirinden farklı totemler uygularken, bazı totemler çoğu kişi tarafından tercih ediliyor. Türkiye'de en çok tercih edilen taraftar totemleri; forma giymek, dua etmek, aynı tişörtü giymek, aynı kişiyle izlemek, aynı kıyafeti giymek ve ayakta maç izlemek şeklinde sıralanıyor.

Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet