Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Shi orada değil mi? COP26, Çin liderinin orada olmayabileceğini umuyor

  • Çin, 3 büyük iklim taahhüdünden sonra ‘maksimum çıkış yapıyor’ – Danışman
  • Yurtiçi arz krizinin ortasında kömüre ek taviz verilmesi pek olası değil

Şanghay, 26 Ekim (Reuters) – Dünyanın en büyük şirketlerinin liderleri Sera gazı yayıcılar Pazar gününden bu yana Glasgow’da toplanan dernek, gezegeni temiz enerjiye doğru itmek için planlar ve finansman sağlamayı amaçlıyor. Ama en büyüğünü koşan adam orada olmayacak.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in görüşmelere katılmaması, dünyanın en büyük CO2 üreticisinin İskoçya’daki BM COP26 iklim zirvesinde taviz verilmeyeceğine zaten karar verdiğini gösterebilir. Anahtar Sözler Geçen yıldan beri, iklim gözlemcileri söyledi.

Bunun yerine, Çin’i temsil eden Çevre Bakan Yardımcısı Zhao Yingmin ve kıdemli oyuncu Xie Zhenhua, üç yıllık bir aradan sonra bu yılın başlarında ülkenin en iyi iklim elçisi olarak yeniden atandılar.

Greenpeace’in Pekin’deki kıdemli iklim danışmanı Li Shuo, “Bir şey açık” dedi. Üst düzey destek Çin’den ve diğer yayıcılardan.”

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, dünyanın en büyük üçüncü iklim değişikliği emisyon kaynağının lideridir. mutlaka katılın 31 Ekim – 12 Kasım tarihleri ​​arasında gerçekleşecek COP26 Zirvesi. Diğer liderler gibi, zirve organizatörlerinin baskısı altında, hızlı emisyon azaltımları yapacak ve 2060 yılında belirlenen Xi hedefi olan karbon nötrlüğüne ulaşmak için bir hedef tarih belirleyecek. Geçen yıl şaşırtıcı bir hareketle.

Ancak bir çevre danışmanına göre Çin, daha iddialı hedefler için uluslararası baskıya boyun eğdiğini görmek istemiyor. Felç edici bir güç kaynağı krizi Evde. Danışman, Pekin’in “zaten yapıldığını” söyledi ve konunun hassasiyetini öne sürerek isimsiz olarak konuştu.

Resmi bir açıklama olmamasına rağmen, analistler ve diplomatik çevreler bazılarının COP26’ya şahsen katılmasını bekliyordu. 2019’un sonlarında COVID-19 patlamasının başlamasından bu yana birkaç üst düzey küresel zirveyi çoktan kaçırdı ve bu ayın başlarında Çin’in Kunming kentindeki Küresel Biyoçeşitlilik Konferansına fiziksel olarak katılmadı.

READ  Chris Guomo, Andrew Cuomo'nun savunmasında önemli bir rol oynadı

Xi’nin, özellikle Çin’in ABD’nin iklimi ‘yalnız’ bir sorun olarak ele alma çabalarını engellemesinden sonra, önemli bir ilerleme kaydetmemiş bir kalabalığa fiziksel varlığını vermesi pek olası değil – sanal bir video görüntüsü mümkün. İki taraf arasındaki daha geniş diplomatik çatışmalardan ayrılmalıdır.

Çin ve Hindistan’ın en büyük önceliği, daha fazla taviz vermek yerine, zengin ülkelerin Paris Anlaşması’nın gelişmekte olan ülkelerde iklim değişikliğine ve temiz teknolojiye yardımcı olmak için yılda 100 milyar dolar sağlama taahhüdünü yerine getirmelerini sağlayacak güçlü bir finansal anlaşmaya varmaktır. Shi, 2015 Paris Zirvesi’ne şahsen katıldı.

Yurtiçi endişeler

Xi, salgın öncesinden beri Çin dışına çıkmamış olsa da, uluslararası arenada üç büyük iklim duyurusu yaptı.

Beklenmeyen net sıfır taahhüdü, Eylül 2020’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (UNGA) bir video konuşmasında geldi. Bu duyuru, şirketleri, endüstriyi ve diğer ülkeleri kendi net sıfır eylem planlarıyla yanıt vermeye teşvik etti.

Xi, Nisan ayında ABD liderliğindeki liderlerin iklim zirvesine gönderdiği bir mesajda, Çin’in 2026 yılına kadar kömür kullanımını azaltmaya başlayacağını söyledi. Ayrıca bu yıl UNGA’yı kullanarak duyurdu. Yabancı kömürü finanse etmek için acil karar, Tartışmanın ana kemiği.

Hindistan gibi Çin de, Glasgow görüşmeleri başlamadan önce açıklanacak olan iklim değişikliği konusunda yenilenen “Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkılar”a (NDC’ler) ekstra hırs ekleme baskısı altında.

Bununla birlikte, revizyonların, daha iddialı hale getirmekten ziyade, daha önce açıklanan hedefleri uygulamaya odaklanması bekleniyor.

Çin, iklim politikalarının kendi iç önceliklerine hizmet edecek şekilde tasarlandığını ve ulusal güvenlik ve kamu yararı pahasına izlenmeyeceğini defalarca vurguladı.

Kurumsal kirliliği ve sera gazı emisyonlarını izleyen Pekin merkezli bir STK olan Kamu ve Çevre İşleri Enstitüsü müdürü Ma Jun, Çin’in zaten başa çıkmak için yeterli iklim sorununa sahip olduğunu ve Glasgow’da daha ileri gidecek çok az yolu olduğunu söyledi.

READ  DSÖ, Güney Afrika'da bulunan yeni Covid-19 varyantı hakkında küresel uyarılar arasında toplanıyor

“Tüm müdahaleler ve verilen taahhütler göz önüne alındığında, dikkate almak ve koordine etmek önemlidir” dedi.

Bunları (taahhütleri) kağıda dökmek yeterli değil” dedi. “Onları sağlam eylemlere çevirmeliyiz.”

David Stanway’in raporu; Yeni Delhi’de Neha Aurora’nın Ek Raporu; Kenneth Maxwell’in düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Kuruluş Politikaları.