Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

San Diego Atomospheric Nehri’nden Yağmurlu Noel Haftasını Görüntüle – NBC 7 San Diego

San Diego, bu yıl beyaz Noel alamayabiliriz ama kesinlikle ıslak olacak.

Ters fırtına sistemleri – bir yakıtla atmosferik nehir – Bu hafta San Diego County’ye yağmur, kuvvetli rüzgarlar, soğuk havalar ve hafif dağ karı getirecek.

Kaliforniya sırasında kuzeyimize giden yoldaşlar Fırtınalı hava Salı gününden itibaren görüldü ve ilk kasırga sisteminin Perşembe günü San Diego County’ye ulaşması bekleniyor.

Daha az güçlü olan ikinci sistem, Noel gününde hareket ediyor.

NBC 7 meteorolog Brian James, Perşembe’den Cumartesi’ye “San Diego’da ara sıra yağmur dalgaları olacak” dedi.

James, “Yağmur Perşembe öğleden sonra başlayacak ve yağmurun çoğu Cuma günü boyunca devam edecek gibi görünüyor” dedi. “Cumartesi bütün gün gittiğimizde biraz yağmur yağacak, ancak Cumartesi günü de biraz yağmur yağacak.”

Tahmincilere göre, atmosferik bir nehir tarafından tetiklenen kasırga bölgeye ulaştığında, Perşembe’den Cuma’ya kadar San Diego County’de şiddetli yağışlar olacak.

Ulusal Hava Servisi, bölgenin bazı bölgelerinde yalnızca bu fırtına sisteminden iki inçten fazla yağmur tahmin ediyor. Dağlar beş inç yağmur görebilir.

Kar gelince, çok fazla bir şey beklemeyin. Son derece savunmasız alanlar 6.500 fitin üzerinde olacak – San Diego’da çok yüksek olmayan alanlar – ikinci hafif bir fırtına sırasında 5.500 fitin altında olabilir.

En büyük hasar, ani sel ve ağaçları veya elektrik hatlarını devirebilecek güçlü rüzgarlar şeklinde gelebilir.

Şimdiye kadar herhangi bir saat veya uyarı verilmedi, ancak gelebilirler.

Atmosferik Nehir nedir?

Atmosferik nehir, çıplak gözle görülemeyen bir tür akıntıya nemi çeken atmosferin bir parçasıdır. Herhangi bir zamanda genellikle Dünya’nın yaklaşık 11’i vardır.

Bu akıntılar, su değil, sıkıştırılmış buharlar, ekvator yakınındaki tropik bölgelerden kutuplara doğru hareket eder.

NBC 7 meteoroloğu Ana Christina Sanchez, her atmosferik nehir 250 ila 400 mil arasında herhangi bir yerde ölçebilir ve 1.000 mil uzunluğunda, Mississippi Nehri’nin akışının yaklaşık 25 katı, diyor.

Atmosferik nehirler tipik olarak yerden 10.000 fit yükseklikte yörüngede dönerken, bir meteorolojik sistem – bu haftaki fırtınalar gibi – atmosferik nehri karaya doğru iterek şiddetli yağışlara neden olabilir.

Sonbahar ve kış aylarında en yaygın olan atmosferik nehirler, Kaliforniya’nın yağışlı mevsiminde önemli bir rol oynamaktadır. Eyaletimizin yıllık yağışının yaklaşık %25-50’si atmosferik nehirler tarafından üretilmektedir. Yağmur ve kar seviyeleri, tam konuma, zamana ve neme bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Bu fırtına tatil gezimi nasıl etkileyecek?

Kısa cevap: Savunmasız olabilirsiniz.

Ulusal Hava Durumu Servisi, özellikle Çarşambadan Cumaya kadar Kaliforniya genelinde şiddetli yağışlar sırasında sel olasılığı ile tehlikeli seyahatlerin mümkün olduğunu söyledi.

“Bu fırtına sisteminde sel ve tehlikeli yollar büyük bir endişe kaynağıdır. Lütfen önceden plan yapın ve bu tatil gezilerini planlarken fazladan zaman ayırın!” NWS Twitter’da yazdı.

Bir fırtına sırasında seyahat etmeyi planlıyorsanız, Kaliforniya’daki Acil Durum Operatörü, acil durum araç kitinizde ne bulundurmanız gerektiğine dair bazı ipuçları veriyor – hava durumu radyo istasyonlarını el fenerlerinden el marşlı radyolara çekebilirsiniz. Listelerine buradan göz atın.

READ  World Series Skoru: Braves, Game 3'ü Astros'a karşı aldı ve kapatma zaferinde isabetsiz bir vuruş yaptı