Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Powell, ABD ekonomisinin Fed’in kemer sıkma politikalarına ve Omigron’un yükselişine dayanacağını söyledi

11 Ocak (Reuters) – Salı günü Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, bir kongre oturumu sırasında, Salı günü ekonominin mevcut COVID ile başa çıkması gerektiğini söyleyerek ABD Federal Rezerv başkanlığına ikinci kez aday olacağını belirtti. -19 ayaklanma. Kısa vadeli “etkiler ve sıkı para politikasının başlamasına hazırdı.

Powell, merkez bankasının on yıllardır artan enflasyonla nasıl mücadele etmeyi planladığına, merkez bankasının enflasyonu neden yanlış teşhis ettiğine ve kemer sıkma para politikasının ne olduğuna odaklanan Senato Bankacılık Komitesi’nde hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından açıkça onaylandı. İş büyümesini gösterir.

Merkez bankacısı, merkez bankasının mevcut ekonomiyi sürdürmek için yüksek enflasyonun “köklenmesini” ve istihdam artışındaki yavaşlama yerine daha yüksek politika faiz oranlarına dönüşün ve varlıklarının akışının gerekli olduğunu sağlamaya kararlı olduğunu söyledi. Genişleme sürüyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Fiyatlar yükselmeye devam ederse, merkez bankası bu yıl faiz oranlarında keskin bir artışa itilebilir. Yüzde puanlık artışın dörtte üçü Politika yapıcıları şu anda resesyona dönme riskiyle karşı karşıya.

Powell ifadesinde, “Enflasyon hedefin çok üzerinde ilerliyor. Ekonomi artık sahip olduğumuz en tutarlı politikalara ihtiyaç duymuyor veya istemiyor” dedi.

Yine de Powell, merkez bankasının gecelik faiz oranının sıfıra yakın olduğunu ve defterlerindeki yaklaşık 9 trilyon dolarlık varlıkla, düzenlenmiş politikaya yakın herhangi bir şey için “çok uzak” olduğunu söyledi. Bu arada, merkez bankasının eylemlerinin “istihdam piyasası üzerinde olumsuz bir etkisi olmaması gerektiğini” de sözlerine ekledi.

“Enflasyonu kontrol altına almaya odaklanmalısınız çünkü fiyat istikrarı olmadan maksimum istihdamı elde edemezsiniz.”

‘Biraz hız’

İşitme, savaşma yeteneğine sahiptir. Bazı Demokratlar, eski Başkan Donald Trump tarafından en üst merkez bankası görevine yükselen Powell’ın yeniden adlandırılmasına karşı olduklarını açıkladılar ve Wall Street’i gözden kaçırmasını eleştirdiler; Bir hisse senedi ticareti skandalı ve birkaç üst düzey yetkilinin istifası merkez bankasının imajını zedeledi; Ve bazı Cumhuriyetçiler, merkez bankasının iklim değişikliği ve ekonomik eşitsizlik gibi konularda ayrımcılık yapmasına izin vereceğini savundu.

READ  Biden, Trump yönetiminde sınırda ayrılan ailelere 450 bin doların verilmeyeceğini söyledi

Ancak bu, büyük ölçüde sabit ve kilit ekonomik konulara odaklanmış durumda ve Powell, korona virüs vakalarındaki benzeri görülmemiş artışın vizyonunu nasıl etkilediğine dair tam görüşlerini veriyor.

Powell, okullaşma, seyahat ve bazı önemli hizmetlerdeki kesintilere rağmen, “ekonominin bu COVID dalgaları aracılığıyla işlediğini görüyoruz” dedi.

Enflasyona odaklanan baskın tema, merkez bankasının geçen yıl “ara”yı yanlış teşhis etmesi ve merkez bankasının şu anda %2 hedefinin üzerinde seyreden planları.

ABD Federal Rezerv Kurulu Başkanı Jerome Powell, Senato Bankası Konut ve Kentsel İşler Komitesi’nin 11 Ocak 2022’de Capitol Hill, Washington, ABD’deki Tavsiye Kararı oturumu sırasında konuşuyor. REUTERS aracılığıyla Graeme Jennings / Havuz

Powell, merkez bankasının fiyat artışları düzeyinde hareket etmesi gerektiğini, ancak küresel tedarik zincirlerinin talebi yakalamaya başlamasıyla para politikasının ötesinde bir rahatlama geleceğini söyledi. FED geçen yıl yükselen enflasyonu ilk başta reddetmişti ve fiyatların bir yanıt olmadan düşmeyeceğini, ayarlamanın hızla gerçekleşeceğine ve fiyatların 1970’lerin korkuları ve enflasyon korkusu nedeniyle benzeri görülmemiş seviyelere yükselmeye devam edeceğine dair yanlış beklenti göz önüne alındığında, fiyatların bir yanıt vermeden düşmeyeceğini söyledi. . 1980’ler.

Şimdi enflasyonun bu yılın ortasına kadar gevşemesini beklediğini, ancak merkez bankasının borçlanma maliyetlerini sıkılaştırmaya hazır olduğunu söyledi.

Powell, “Alçakgönüllü ama biraz daha hızlı olmalıyız” diyerek, faiz oranlarını ne zaman ve ne kadar hızlı yükselttiğini ve ekonomiye bulaşıcı desteğinin bir sonucu olarak balonlaşan merkez bankası varlıklarını dönüştürdüğünü de sözlerine ekledi. .

Powell, birçok analistin Mart ayında başlamasını beklediği faiz artışının zamanlaması hakkında yeni bir ipucu vermedi. Merkez bankasının varlıklarının boyutunun ne zaman azaltılacağı konusunda herhangi bir karar verilmediğini, ancak bunun merkez bankasının 2007-2009 durgunluğunun ardından yaklaşık iki aydır beklediğinden “daha hızlı ve daha hızlı” olacağını söyledi. İlk oran artışından sonra bilançosunu kısaltın.

READ  Oklahoma Sunners teknik direktörü Lincoln Relay, Baylor Pierce Field'ın son golünü attı - 'Kabul etmiyorum'

Yıla zayıf bir notla başlayan ABD hisse senetleri, Powell’ın ifadesi sırasında, Omigran varyantının Govt-19 davalarında bir yükselişi tetiklemesi ve yatırımcıların enflasyonu kontrol etmek için daha büyük bir niyetle merkez bankasına geçmesiyle yükseldi. Kısa vadeli Hazine bonolarının getirileri, önceki gün vurduğu salgın döneminde zirveden düştü.

Tarife zamları

Duruşma, Powell’ın dört yıllık yeni bir görev süresi beklentisinin ilk adımıydı. Merkez bankasının şu anki başkanı Lael Brainard, Perşembe günü aynı komite tarafından Fed başkan yardımcılığına dört yıllık bir terfi için sorgulanacak.

Salı günkü oturumun başlangıcında, grubun başkanı Demokrat Senatör Sherrod Brown ve kıdemli bir Cumhuriyetçi olan Sen. Pat Domi, Powell’ın merkez bankasının salgına verdiği yanıtla ilgili yönetimini onayladı.

Brown, “Umarım liderlik göstermişsinizdir,” dedi ve merkez bankasına üst düzey yetkililer tarafından hisse senedi alım satımıyla ilgili enflasyon, düzenleme ve etik yolsuzluk tartışmalarında liderlik etti.

Tommy, merkez bankasının salgına güçlü tepkisinin artık enflasyonu tetikleyebileceğinden ve “norm haline gelebileceğinden” endişe duyduğunu söyledi ve iklim değişikliği ve eşitsizlik gibi siyasi meseleler olarak gördüğü merkez bankasına yönelik eleştirisini yineledi.

Aralık ayında merkez bankası, ekonomik gerilemeyle yaklaşık iki yıldır sürdürdüğü savaşın mirası olan hazine tahvillerini ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri satın almayı durdurmaya karar verdi ve Mart ayına kadar faiz oranlarını üç kez artırabileceğinin sinyalini verdi.

Finansal piyasalar, fiyatları bu yıl dört faiz artırımı gibi biraz agresif bir hızda belirliyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Howard Schneider düzenlemesi tarafından Chris Reese ve Paul Simao tarafından bildirildi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.