Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Polonya, Belarus sınır krizinin “daha kötü” hale gelebileceğini söyledi

Varşova / Vilnius, Kasım. 21 (Reuters) – Polonya Başbakanı Mathews Moraviç Pazar günü Belarus sınırındaki göç krizinin “daha kötü bir şeye” yol açabileceği konusunda uyardı ve Polonya sınır muhafızları Belarus kuvvetlerinin hala göçmenleri Belarus kuvvetlerine taşıdığını söyledi. Sınır.

Avrupa Birliği (AB), Belarus’u Orta Doğu’dan binlerce insanı kaçmak ve onları AB ve NATO üyeleri Polonya, Litvanya ve Letonya’ya girmeye zorlamakla suçladı.

Krizi kışkırttığını reddeden Minsk, Perşembe günü sınıra yakın bir göçmen kampını imha etti ve bir kısmını Irak’a sınır dışı etmeye başlarken, Polonya ve Litvanya son günlerde sınırlarını geçmek için sınırlı sayıda girişimde bulundu.

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ancak Moraviki, durumu görüşmek üzere Pazar günü Estonya, Litvanya ve Letonya’yı gezerken krizin hala çok uzakta olduğu konusunda uyardı.

Polonya gazetesi Rzeczpospolita tarafından Pazar günü yayınlanan bir ankette, Polonyalıların %55’i sınır krizinin silahlı bir çatışmaya dönüşebileceğinden endişe duyduklarını belirtti.

Moraviki, Vilnius’a, “Gözümüzün önünde gelişen olaylar, bu dramatik olaylar, çok daha kötü bir şeyin sadece bir ön izlemesi” dedi.

Rus askeri varlığının Ukrayna’da, Belarus’ta Polonya ve Litvanya sınırında ve Rusya’daki Kaliningrad yerleşim bölgesinde arttığını kaydetti.

Moraviki, Taliban’ın devralmasından sonra Afganistan’daki durumun “göç krizinin bir sonraki aşaması olarak kullanılabileceğini” söyledi.

21 Kasım 2021’de Belarus askerleri, Belarus’un Grotno bölgesindeki Belarus-Polonya sınırına yakın bir nakliye ve lojistik merkezinin önünde göçmenlere barikat kurdu. REUTERS / Kaçper Pempel

destek çağrıları

Litvanya Başbakanı Ingrida Simonit, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Lukashenko’yu insani krizi çözmesi için iki kez aramasının ardından Avrupalı ​​ortakları Belarus’un komşularını görmezden gelmemeleri konusunda uyardı.

“Bizim için, hibrit saldırının ön saflarında yer alan Litvanya, Polonya ve Letonya ile (Belarus ile) herhangi bir görüşmenin koordine edilmesi ve durumu çözmeyen hiçbir kararın alınmaması çok önemli” dedi. Pazar günü Moraviki ile görüştükten sonra.

READ  Instagram'ın Tag A Break özelliği, kullanıcılara nefes almalarını söylüyor

Fransa dışişleri bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın göçmen krizini sona erdirmesi için müttefiki Belarus’a baskı yapması gerektiğini söyledi.

Sınıra zorla getirildi

Polonya’ya göre Minsk, soğuk kış sisteminden yaklaşık 10 göçmenin öldüğüne inanılan yüzlerce yabancıyı sınırdan taşımaya devam ediyor.

Sınır muhafızı Pazar günü Twitter’da yaptığı açıklamada, “Cumartesi … yaklaşık 100 saldırgan yabancı Belarus askerleri tarafından sınıra getirildi ve Polonya’ya zorla girmeye çalıştı.” Dedi.

Düzinelerce Iraklı göçmen, Cumartesi günü Belarus sınırında Litvanya haber sitesi DELFI’ye, Belarus makamları tarafından askeri kamyonlarla zorla götürüldüklerini ve Irak’a dönme isteklerini göz ardı ettiklerini söyledi.

Cumartesi günü göçmenlere yardım talebiyle düzenlenen gösterilere yüzlerce Polonyalı katıldı. Pazar günü Katolik Kilisesi, sınırda ihtiyaç duyanlar için para toplamak ve Polonya’da kalan mültecileri harekete geçirmek için bir bağış kampanyası düzenledi.

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Varşova’da Anna Vladorsak-Chemsuk ve Vilnius’ta Andreas Cytas’ın raporu; Düzenleme Kirsten Donovan ve Raiza Kasolovsky

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.