Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Peng Shuai neden Çin’in propaganda makinesini aldatıyor?

Çin hükümeti çok değişti Kullanışlı İçeri kontrol Ülkede 1.4 milyar insan ne düşünüyor ve konuşuyor.

Ancak Peng Shuai’nin yerinde bir şekilde gösterdiği gibi, dünyanın diğer bölgelerini etkilemek farklı bir konudur.

Çin devlet medyası ve gazetecileri birbiri ardına kaynak sağladı Yıldız Çinli tenisçi Genel nüfusa rağmen, güvenli ve sağlıklıydı iddianame Güçlü bir eski başbakan yardımcısına karşı cinsel taciz.

Pekin kontrolündeki bir satış noktası onu aldığını iddia etti Bir e-posta İddiaları yalanladı ve yazdı. başka bir Video Bayan. Peng’in akşam yemeğinde, o ve yoldaşları, kayıt tarihini kanıtlamak için geçen hafta sonu açıkça tartıştı.

Uluslararası tepki yoğunlaştı. Çin’in dünyayı zorlamak yerine sansür ve zorlama yoluyla kontrol edilemeyen bir kitleyle iletişim kuramamasına verdiği amatörce tepkinin bir ders kitabı örneği.

İktidardaki Komünist Parti, tek yönlü, yukarıdan aşağıya bir mesaj veriyor. Güvenilir hikayelerin gerçeklerle desteklenmesi ve güvenilir, bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanması gerektiğini anlamak zordur.

Çin Dışişleri Bakanlığı resmi yorumlarında, Bayan Peng’in başta konuyla ilgili bilgisi olmadığını ve konunun kapsamının dışında olduğunu söyleyerek, onun hakkında soru sormaktan büyük ölçüde kaçındı. Salı günü, bir sözcü olan Zhao Lijian tanıdık bir taktiğe eğildi: Mrs. Gazetecilere verdiği demeçte, “Umarım bazı insanlar kötü niyetli reklamları durdurur, politikleştirmekten bahsetmiyorum bile” dedi.

Son yıllarda Çin, daha olumlu, daha az eleştirel bir hikaye sunmak için internetin gücünü kullanma konusunda daha sofistike hale geldi – ki bu işe yarıyor gibi görünüyor. Zaman Yapmak Zaman. Ancak özünde, Çin’in propaganda makinesi hala sorunları örtbas etmenin en iyi yolunun tam tersi şekilde bağırmak olduğuna inanıyor. Geniş pazarına erişimi kapatabilir ve ekonomiyi büyümekle tehdit edebilir, vergilerini satın almayan şirketleri ve hükümetleri sakinleştirebilir.

“Bunun gibi haberler gücün bir kanıtıdır: ‘Size onun iyi olduğunu söylüyoruz, yoksa kim olduğunu söylüyorsunuz?’ yazdı Twitter’dan. Bu halkı ikna etmek için değil, devleti yıldırmak içindir” dedi.

READ  Google Pixel 2022'de katlanır, kameralar Pixel 6'dan düşer

Çin’in daha az güvenilir kanıt geçmişi var. Ünlü avukat tutuklandı mahkum Oğlu ülkeden kaçtığı için devlet televizyonunda. Hong Kong kitapçısı yöneticisi, Çinli liderlerin kişisel yaşamlarıyla ilgili kitaplar satmaktan tutuklandı Dedim Serbest bırakıldıktan sonra bir düzine kazanmak zorunda kaldı Kaydedilmiş itiraflar Esirleri tatmin olmadan önce.

Şu anda, kadın tenis dünyası birlikte oynamıyor ve Bayan Peng, gerçekten hükümet kontrolünden çıktığı doğrulanana kadar Çin’deki etkinlikleri durdurmayı önerdi. Tenisteki en büyük isimler – Serena Williams, Naomi Osaka ve Novak Djokovic ve diğerleri – 1,4 milyar tenis taraftarının potansiyel pazarına erişimi kaybetmekten korkmuyor gibi görünüyor. Pekin’deki Kış Olimpiyatları’nın başlamasına sadece birkaç hafta kala, geri dönüş karmaşık.

Ülkenin dev kampanyacıları, Çin ile ilgili küresel hikayeyi kontrol etmek için lider Xi Jinping’in beklentilerini karşılayamadı. Ancak tüm suçu üstlenmemeli: Başarısızlığın kökleri Çin’in diktatörlük sisteminin kontrolünden kaynaklanıyor.

New York merkezli bir medya girişimcisi olan Bin Ho, “Böylece Peng Shuai, bağımsızlık göstermek de dahil olmak üzere herhangi bir rolü oynayabilir” dedi. yazdı Twitter’dan.

Kriz yönetiminden sorumlu Çinli yetkililere göre, böyle bir kontrol rutindir. “Fakat özgür dünya için, zorla itiraflardan daha korkutucu” dedi.

Bayan Peng’in sahip olduğu en büyük hediyelerden biri, fikrini söyleme özgürlüğüdür, adı Çin internetinde sansürlenmiştir.

Hong Kong’daki Baptist Üniversitesi’nde gazetecilik yardımcı doçenti Rose Luqiu, “Çin’in içindeki ve dışındaki haberler farklı olduğu sürece özgürce konuşmuyor” dedi.

Bayan Peng’in Twitter’daki ve Çin’de yasaklanan diğer çevrimiçi sitelerdeki sağlığıyla ilgili endişelere rağmen, Çin halkı tartışma hakkında fazla bir şey bilmiyor.

Cuma gecesi #whereispengshuai hashtag’i Twitter’da ivme kazanırken, Çin sosyal medyasında bu soruya dair herhangi bir tartışma bulamadım. Yine de, Bayan Peng, politik olarak dikkatli Çinlilerin dikkatini çekti. Pekin’de, genellikle sıcak konularda çok konuşan bir arkadaşıma mesaj attım ve genellikle şifreli kelimelerle, birini bulmak için büyük bir kampanya duyup duymadığını sordum. “PS?” Arkadaş, Bayan Peng’in baş harflerini kullanarak tahminde bulundu.

READ  MLB Söylentileri: Javier Báez, Corey Seager, Max Scherzer Yeni evler bulmak gibi serbest oyuncu çılgınlığının canlı duyuruları

Bu ayın başlarında Çin sosyal medyasında yayınlanan bir gönderide, kaç Çinli’nin Bayan Peng’in suçlamasını öğrendiğini tahmin etmek zor. Eski Komünist Parti lideri Zhang Gouli’ye saldırdığı iddia edilen paylaşımı dakikalar içinde silindi. Bir Weibo sosyal medya kullanıcısı, Bayan Peng’in gönderisinin ekran görüntüsünü kaydetmenin suç olup olmadığını sordu. Başka bir Weibo kullanıcısı, bir görüşe göre, bir gönderi paylaşmaktan çok korktuğunu açıkladı.

Korkmak için iyi sebepleri var. Pekin, insanları gözaltına almayı veya herhangi bir şey için suçlamada bulunmayı kolaylaştırdı çevrimiçi diyorlar. Birçok kişi, #MeToo ile ilgili içerik de dahil olmak üzere denetçilerin uygunsuz bulduğu içerikleri paylaşmak için sosyal medya hesaplarını siler.

Çin, büyük Batı medyasındaki kötü imajından dolayı acı çekiyor ve yıllardır hikayenin kontrolünü ele geçirmekten bahsediyor. Üst düzey lider, ülkenin dünyanın yükselen statüsüne uygun küresel bir hikaye şekillendirme kapasitesine sahip olmasını umduğunu söyledi. dedi Shi. Çin’in hikayesini iyi anlatın” dedi. tavsiye. “Çin’in güvenilir, sevgi dolu ve saygılı bir imajını yaratın.”

Resmi medya, Covid-19’un Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir laboratuvardan kaynaklanmış olabileceğini öne sürdü ve bu, Facebook ve Twitter’da kanıtlanmamış bir iddianın yayılmasına yol açtı. Çin binlerce kişiyi kurtardı Videolar YouTube ve diğer Batılı sitelerde Uygurlar “çok özgür” ve “çok mutlu” olduklarını iddia ederken, Komünist Parti kendisine ve Sincan bölgesindeki diğer Müslüman etnik azınlıklara karşı baskıcı politikalar izliyor.

Dokuz yıl önce Sn. Aslında, Shi iktidara geldiğinden beri Çin’e daha az saygı duyuldu ve hikayeleri daha az inanılır. o geçersiz kılındı Nispeten bağımsız medya ve silindi Ülke içindeki önemli çevrimiçi sesler. Herhangi bir eleştiri veya hakaret ipucunda kükreyecek diplomatları ve milliyetçi gençleri serbest bıraktı.

READ  Estrada yangın kontrolü %35; Tahliye emirleri Groups Mob Up-CBS San Francisco'ya düşürüldü

Bir okuyucu, son köşemde “Hayatta kaçınılmaz olan üç şey vardır: yaşam, ölüm ve Çin’i aşağılayan” yorumunda bulundu.

Çin’in nispeten hızlı ekonomik büyümesine ve salgına nispeten etkili tepkisine rağmen, ülkenin bozulan insan hakları sicili ve tavizsiz uluslararası duruşu imajına yardımcı olmadı. Çin’in dünyanın gelişmiş ekonomilerinin çoğuna yönelik olumsuz görüşleri geçen yıl tarihi zirvelere ulaştı. Pew Araştırma Merkezi.

Bayan Peng ile ilgili sorular Çin tarafından etkin bir şekilde cevaplanamıyor çünkü sorunu doğrudan çözemiyor bile.

Bayan Peng, cinsel saldırı ile suçlanıyor, Bay. Zhang, emekli olmadan önce Komünist Partinin en güçlü yetkililerinden biriydi. Parti, üst düzey bir lideri eleştirmeyi tüm örgüte doğrudan bir saldırı olarak görüyor, bu yüzden suçlamasını tekrar etmeyecek. Bu nedenle, Bayan Peng’in iyi olduğunu iddia etmeye çalışan devlet medyasının doğrudan adı bile geçemedi.

Nationalist Global Times gazetesinin editörü Hu Xijin’e, Mr. Zhang’a yöneltilen suçlama bir “şey” haline geldi. “Peng Shuai’nin, insanların söylediklerinden dolayı yabancı medya tarafından spekülasyon yapılan misilleme ve baskıyı aldığına inanmıyorum” dedi. yazdı Twitter’dan.

Çin’de Sn. Jong internette tartışılamaz bile. İnsanlar ona “Kimchi” diyor çünkü kızlık soyadı eski Kore kökenli.

Çin’in spin melon oyuncusu Mr. Hu daha net konuşsaydı, Çin halkı Bayan Peng ve suçlamalarını tartışmak için özgür olsaydı, resmi medya nasıl bir hikaye uydurulacağını anlardı. Aksine Sn. Hu, konuşmayı değiştirmeye çalışmakla tamamen kapatmak arasında gidip gelir.

“Peng Shuai’nin güvenliğini gerçekten önemseyenler için, bugünlerde görünüşü onları serbest bırakmak veya endişelerinin çoğunu ortadan kaldırmak için yeterli” diye yazdı. Ancak Çin’in örgütüne saldırmayı ve Pekin Kış Olimpiyatlarını boykot etmeyi amaçlayanlar için gerçekler, ne olursa olsun onlar için çalışmayacaktır.”