Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Parti bitti: Deepavali Delhi’de tehlikeli sağlıksız havada boğuluyor

Yeni Delhi, 5 Kasım (Reuters) – Yeni Delhi sakinleri, Hinduların ışık festivali Deepavali’nin arifesinde, sabahları yılın en tehlikeli kirli havasını solumak için uyandılar. Genellikle havai fişekler bariyeri kırdı.

Yeni Delhi’deki hava kalitesi tüm dünya başkentlerinden daha kötü, ancak ne yazık ki Cuma günü okuma çok kötüydü çünkü insanlar Hindistan’ın en büyük festivalini en gürültülü ve en dumanlı kutlamak için bedel ödedi.

Federal Kirlilik Kontrol Kurulu’nun yönergelerine göre, hava kalitesi endeksi (AQI) 500’den 451’e yükseldi – bu yıl kaydedilen en yüksek seviye – sağlıklı insanları ve önceden var olan hastalıklardan muzdarip olanları etkileyen “ağır” koşullara işaret ediyor.

AQI, bir metreküp havadaki PM2.5 toksinlerinin konsantrasyonunu ölçer. Yaklaşık 20 milyon kişiye ev sahipliği yapan Delhi’de, PM2.5 Cuma günü ortalama 706 mikrogram iken, Dünya Sağlık Örgütü yılda 5 mikrogramın üzerindeki herhangi bir şeyin güvenli olmadığını tahmin ediyor.

Birçok eyalette yasaklanmasına rağmen, Deepavali festivalinden bir gün sonra Cuma günü, insanlar geceleri havai fişeklerle kutlarken Hindistan’ın bazı bölgelerinde tehlikeli seviyelerde hava kirliliği bildirildi.

Havadaki PM2.5, akciğer kanseri gibi kalp ve solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Dahası, Hindistan’da zehirli hava her yıl bir milyondan fazla insanı öldürüyor. devamını oku

Enerji ve Temiz Hava Araştırmaları Merkezi’nde (CREA) araştırmacı olan Sunil Tahiya, “Delhi’deki havai fişek yasağı başarılı görünmüyor, bu da mevcut çok yıllık kaynaklara tehlikeli kirleticilerin eklenmesine yol açtı” dedi.

Her yıl, hükümet yetkilileri veya Hindistan Yüksek Mahkemesi havai fişekleri yasaklıyor. Ancak kısıtlamalar uygulanmış gibi görünüyor.

Daha da kötüsü, Diwali, Delhi’nin komşu eyaletleri Pencap ve Haryana’daki çiftçilerin, tarlalarını bir sonraki mahsul için hazırlamak için hasattan sonra kalan baklaları yaktığı bir zamanda geliyor.

SAFAR’ın Merkez Yer Bilimleri Bakanlığı’na bağlı izleme organının verilerine göre, Yeni Delhi’nin PM2.5 seviyelerinin %35’e kadarı hala yangın durumunda.

Aralıklı yağmur ve rüzgar nedeniyle Ekim ayında nadiren görülen berrak gökyüzü, Delhililerin en az dört yıl boyunca temiz havalarını solumasına yardımcı oldu. devamını oku

READ  Alabama'ya Karşı. Arkansas skoru, paket servisler: Price Young, Tight Hawks'ı yendi, SEC West'i ele geçirdi

Ancak, düşük sıcaklıklar ve düşük rüzgar hızları hava kirleticilerini uzun süre tutabileceğinden, kuzey Hindistan’daki kirlilik seviyeleri kış aylarında artar.

Yeni Delhi’deki Max Healthcare Hastanesi’nde doktor olan Ambrish Mittal, başkenti daha yaşanabilir hale getirme taahhüdünün olmaması nedeniyle bozulan AQI ölçümlerinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Twitter’da bir gönderide, “Alerjisi ve astımı olan insanlar için korkutucu. Nedenlerle savaşmaya ve daha fazla acı çekmeye devam edeceğiz” diye yazdı.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde yaşam standartlarını yükseltmek için ekonomik büyümeye öncelik verdikleri için Hindistan hükümetlerinin kirliliği kontrol etme konusunda yeterince iyi olmadığı sıklıkla suçlanıyor.

Pazartesi günü, Başbakan Narendra Modi Glasgow’daki COP26 iklim zirvesinde Hindistan’ın 2070 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşacağını söyledi, ancak bazı uzmanlar hedefin en az yirmi yıl geç olduğuna inanıyor. devamını oku

Neha Arora ve Mayang Bhardwaj’ın Raporu; Kurgu Simon Cameron-Moore

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.