Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Özel SEC, Tesla’yı güneş paneli kusurlarına ilişkin ihbarcı iddiaları konusunda inceliyor

SAN FRANCISCO / WASHINGTON, 6 Aralık (Reuters) – ABD Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsalar Kurulu Tesla Inc. hakkında soruşturma başlattı. (TSLA.O) Ajans, ihbarcı şikayeti üzerine yazdığı bir mektupta, şirketin hissedarlarını ve kamuoyunu yıllar içinde güneş paneli sistemi kusurlarıyla ilişkili yangın tehlikeleri konusunda gerektiği gibi bilgilendirmediğini söyledi.

Bu çalışma, dünyanın en değerli otomobil üreticisi üzerindeki düzenleyici baskıyı artırıyor. Tesla Güneş Sisteminden kaynaklanan bir yangınla ilgili endişeler daha önce dile getirilmişti, ancak bu, bir tahvil düzenleme soruşturmasının ilk raporu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 2019 yılında güneş sistemi hakkında bilgi uçuran bir şikayette bulunan ve ajanstan rapor hakkında bilgi isteyen eski bir Tesla alan yöneticisi Steven Henkes’in Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebine yanıt olarak Tesla Soruşturmasını yayınladı. .

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

SEC, 24 Eylül’de Henkes’e verdiği yanıtta, kayıtlarını sağlama talebini reddederek, “Kayıtları aradığınız soruşturmanın hala aktif ve devam ettiğini kolluk kuvvetlerine doğruladık,” dedi. SEC yetkilisi, mektubun ajans tarafından herhangi bir yasa ihlalinden bahsetmediğini söyledi. Reuters bağımsız olarak SEC mektubunun meşru olduğunu doğruladı.

Eski bir Toyota motor derecelendirme bölümü yöneticisi olan Henkes, Ağustos 2020’de Tesla’dan kovuldu ve Tesla’ya karşı güvenlik endişelerini dile getirdiği için misilleme olarak dava açtı. Tesla, Reuters’in e-posta sorularına yanıt vermezken, SEC yorum yapmayı reddetti.

SEC şikayetinde Henkes, 2016 yılında şirketi satın alan Tesla ve Solarcity’nin satın alma öncesi ve sonrasında “sorumluluk ve mal hasarını, kullanıcıların yaralanmasını, hissedarlara yangın riskini” açıklamadığını söyledi.

Şikayete göre Tesla, müşterilerine arızalı elektrik konnektörlerinin yangına yol açabileceğini bildirmedi.

Tesla, tüketicilere güneş paneli sisteminde bir arıza olmaması için sistemi kapatacak bakım yapmalarını söyledi. Henkes, yangın tehlikeleri konusunda uyarmadığını, riski azaltmak için geçici bir kapatma sağlamadığını veya sorunları düzenleyicilere bildirmediğini söyledi.

READ  Gökbilimciler, galaksimizin dışındaki ilk olası gezegeni keşfettiler | Astronomi

Tesla’nın hisseleri Pazartesi günü %6,4 düşüşle 950.5 dolara geriledi ve Reuters raporundan bu yana iki aydan fazla bir sürenin en düşük seviyesi oldu. Tesla’nın hisseleri, 4 Kasım’daki kapanışından bu yana %20 düştü ve ortak bir tanımla ayı piyasasında olduğunu doğruladı.

EX-TOYOTA Kalite Müdürü Düdüğü

Amerika Birleşik Devletleri’nde 60.000’den fazla konut müşterisi ve 500 hükümet ve işletme hesabı, geçen yıl Kasım ayında Tesla Energy’ye sorundan etkilendiğini iddia ederek açtığı davada haksız yere kovuldu.

Görevden ayrıldıktan sonra ne yapacağı şu anda bilinmiyor.

Toyota’nın Kuzey Amerika Kalite Bölümü’nde uzun süredir yönetici olan Henkes, Tesla’nın Solarcity’yi satın almasından sadece aylar önce, 2016 yılında Solarcity’de Kalite Mühendisi oldu. Reuters’e verdiği demeçte, satın alma işleminden sonra görevleri değişti ve yaygın sorunun farkına vardığını söyledi.

Henkes, SEC şikayetinde Tesla yönetiminin Tesla yangınının neden olduğu güneş bölgelerini kapatması, güvenlik düzenleyicilerine bildirmesi ve tüketicileri bilgilendirmesi gerektiğini söyledi. Çağrıları dikkate alınmadığı için kontrolörlere şikayet etmeye devam etti.

SEC şikayetinde, “Üst düzey avukat Tesla’yı bu konuyu itibarına zarar verdiği için halka bildirmesi konusunda uyardı. Benim için bu bir suçtur” dedi.

Arızalı konektörler ve Tesla güneş sistemi sorunları ile ilgili vakalar ve endişeler uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Walmart 2019 vakalarından birinde Tesla’ya karşı, çatı sonrası güneş sistemi yedi mağazada yangına yol açtı. Tesla iddiaları yalanladı ve ikili anlaşmaya vardı.

Business Insider, Tesla’nın arızalı güneş paneli bileşenlerini 2019’da değiştirme planlarını duyurdu.

Birçok konut müşterisi veya sigortacıları Tesla’ya ve parça tedarikçisi Ambenol’e dava açıyor (APH.N) Legal Transparency Group PlainSite tarafından sağlanan belgelere göre güneş enerjisi sistemleriyle ilgili yangın tehlikeleri.

CNBC’nin bu yıl bildirdiğine göre Henkes, davayı araştıran ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’na şikayette bulundu. CPSC ve Amphenol yorum talebine yanıt vermedi.

San Francisco’dan Hyunjoo Jin ve Washington’dan Chris Prentice’in raporu; Noel Randevich’in Ek Raporu; Düzenleme Peter Henderson ve Nick Jiminski

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.