AB Yaptırımları Formula 1'i de Vurdu! Rus Asıllı Nikita Mazepin Haas F1 Takımından Atıldı

Rus oligark Dmitry Mazepin'in oğlu ve F1 pilotu Nikita Mazepin, yaptırım listesine alındı. Arık Formula 1'de yarışamayacak.

Yayınlanma:
Güncelleme:
AB Yaptırımları Formula 1'i de Vurdu! Rus Asıllı Nikita Mazepin Haas F1 Takımından Atıldı

Ukrayna'yı işgaline devam eden Rusya'ya spor alanında da yaptırımlar devam ediyor. Bu spor dallarından biri de Dünya'da en çok ses getiren Formula 1. AB (1avrupa Birliği) tarafından yapılan yaptırımın içeriğine baktığımızda toplamda 732 kişiye yaptırım uygulamış ve bunlardan 160'ı ise sporcu. Bu sporculardan biri de F1 pilotu Nikita Mazepin oldu. Rus asıllı oligark olan Dmitry Mazepin'in oğlu olmasıyla da oldukça ses getiren karar, savaş karşıtlarınca olumlu karşılandı.

Rusya'ya karşı yapılan yaptırımlara kayıtsız kalamayan Haas F1 takımı da Mezepin ile yollarını ayırmıştı. Mazepin ise yaptırıma karşı çıkmış ve bu karara tepkisini dile getirmişti. 7 milyar dolardan daha fazla servetinin olduğu düşünülen babası Dmitry Mazepin sayesinde Formula 1 pilotu olmayı başardığını düşünenler onun içi 'paralı pilot' yakıştırması yapmaktan da geri durmuyorlar.

rus-asilli-nikita-mazepin-f1den-atildi.jpg

F1 Plotu Nikita Mazepin Kimdir?

1999 Moskova /Rusya doğumlu olan 22 yaşındaki Nikita'nın Dünya çapında bir başarısı bulunmuyor. 2021 yılında F1 plotu olarak gridde yarışmaya başlayan Mazepin, ilk sezonunda sadece 21 puan toplayabilmişti.

Nikita Mazepin; "Haas'ın kararı ne sporun yönetim organı otoritesinden gelen herhangi bir direktife ne de bana, babama ya da şirketine karşı uygulanan herhangi bir yaptırıma bağlı verilmiş bir karar. Elbette bu kararın adil olduğunu düşünmüyorum. Ama burada daha önemli bir şey var. Şunu sormak istiyorum: sporda tarafsızlığa hiç yer yok mu? Bir sporcunun düşüncelerini kamusal alanın dışında tutmasına izin yok mu?" şeklinde konuştu.

Mazepin ayrıca; "Bir sporcu bunun için cezalandırılmalı mı? Ve sporun protestolar ve siyasi tartışmalar için başka bir kamusal meydan olmasını istiyor muyuz? Bir ülkenin siyasi anlaşmazlıkları nedeniyle Olimpiyatlarda başka bir ülkeyle rekabet etmeyi reddettiği vakaları hepimiz biliyoruz. 1980'lerde ülkeler birbirini boykot etmeye başlayınca bir nesil sporcunun hayallerini ve en üst düzeyde rekabet etme şansını kaybettiğini gördük. Sporun gelmesini istediğiniz nokta bu mu? Yoksa spor, en zor zamanlarda ve özellikle de en zor zamanlarda bile insanları bir araya getirmenin bir yolu mu? Son birkaç gündeki deneyimim, bu sorular hakkındaki düşüncelerimi büyük ölçüde etkiledi." ifadelerini kullandı.

Bu gelişmelerden sonra Mazepin; spordan uzak kalanların sesini duyurabilmeleri için bir vakıf (We Compete As One) kurma kararı aldı.

Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet