Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Omicron korona virüs varyantının ilk vakası Çin anakarasında bildirildi

Vaka, Salı günü güneydeki Guangzhou kentinde, kuzey liman kenti Tianjin’deki sağlık yetkililerinin Çin’in ilk Omigran enfeksiyonunu – bir yabancı gezgin vakasını – tespit ettiklerini söylemelerinden bir gün sonra bildirildi.

Vaka geldiğinde Tianjin asemptomatik bir taşıyıcı olarak tanımlandı. Genetik dizilim onun bir omigran varyantına sahip olduğunu doğrularken birey zaten izolasyondaydı – varyant doğrudan yerlilere ifşa edilmedi.

İkinci vakada, 67 yaşındaki bir adam 27 Kasım’da Şanghay’da Çin’e girdi ve iki haftalık merkezi izolasyona maruz kaldı ve bu sırada defalarca tekrar negatif test edildi. Adam daha sonra bir Air China CA1837 uçuşuyla Şanghay’dan Guangzhou’ya uçtu. Tüm ekonomi koltuklarının alınması ve business class’ta yalnızca altı koltuk kalmasıyla Air China çalışanları CNN’ye uçağın neredeyse dolu olduğunu doğruladı.

Kişi daha sonra ev izolasyonuna girdi. Çin’e ilk geldikten 12 – 15 gün sonra tekrar muayene edildi ve 13 Aralık sabahı erken saatlerde sonuçları pozitif çıktı. Daha sonra genetik dizinin Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından gözden geçirildiği doğrulandı. Yetkililere göre, Omigron varyantı.

Tianjin’in vakasının aksine, kişinin onaylanmış bir vakası olduğu belirlendi – yani semptomları var. Yetkililer, şu anda hastanede izole edildiğini ve tedavi edildiğini söylüyor. Teşhisinin ardından, o kişiye bağlı 10.544 kişiye virüs testi yapıldı – şu ana kadar tüm sonuçlar negatif çıktı.

Çinli yetkililer virüsün o kişiye ne zaman, nerede ve nasıl yayıldığını açıklamadı. Ortalama olarak, bir kişinin viral bir enfeksiyondan semptom geliştirmesi 5 ila 6 gün sürer, ancak 14 güne kadar da sürebilir. Dünya Sağlık Örgütü.

Kuluçka dönemi de dahil olmak üzere hızlı yayılan Omigran varyantı hakkında pek bir şey bilinmiyor. Bilim adamları, bu varyantın alışılmadık derecede yüksek sayıda mutasyona sahip olabileceğinden endişe duyuyor, bu da onu daha bulaşıcı ve mevcut aşılara karşı daha az duyarlı hale getiriyor.

READ  'Dört Devletli Tornado', nadir bir Aralık kasırgası olan dört saatte dört eyaleti geçiyor

Geçen ay Omigron, Hong Kong’da izole edilmiş bir otelin aynı katındaki ayrı odalara dönen iki yolcu tespit etti ve önde gelen bilim adamları yolcunun koridorda havadan geçmiş olabileceğine inanıyor.

Çinli halk sağlığı uzmanları ve devlet medyasından önce Güvenle ses verdi Çin’in zorlu sınır kontrol önlemlerine ve kurbanların vakalarını ve yakın bağlantılarını hızla tespit etme ve izole etme becerisine atıfta bulunarak, ülkenin yeni varyasyonla başa çıkma becerisi.

Çin’de, havaalanından ayrılmadan önce, tüm yabancılar bir Covit testine tabi tutulmalı ve ardından en az iki hafta hücre hapsi uygulanmalıdır. Bunu genellikle evde başka bir uzun izolasyon dönemi izler. Süreç boyunca, uluslararası ziyaretçilerin gerekli izolasyon süreci tamamlanana kadar daha geniş topluluklarla etkileşime girmesi engellenir.

Ancak Çin’in kitlesel testler, ani kilitlenmeler ve kapsamlı izolasyondan oluşan iddialı sıfır tolerans stratejisi, büyük ekonomik maliyetlerin yanı sıra günlük yaşamda hiçbir kesintiye neden olmuyor.

Pekin, Şubat ayında Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak. Olay yaklaştıkça, yetkililer, artan sıklıkta patlamaya devam eden yerel patlamaları önlemek için daha sert önlemler arıyorlar. Ülke şimdi, son sekiz haftadır her gün yurt içinde yayılan vakaları bildirdi.

Çin 'Sıfır Devlet' ama vakalar yedi haftadır sıfırın üzerinde

Salı günü, ülkenin ana üretim ve ihracat merkezlerine ev sahipliği yapan doğu Zhejiang eyaletinde 44 yeni vaka bildirildi ve geçen hafta toplam vaka sayısı 200’ün üzerine çıktı.

Virüsten etkilenen bölgelerdeki yetkililer, on binlerce sakini hızla izole etti, işletmeleri, etkinlikleri ve tur gruplarını durdurdu ve uçuşları, tekneleri ve otobüs hizmetlerini iptal etti.

Orta ve yüksek riskli bölgelerdeki seyahat kısıtlamaları, ülkenin yıllık yasama meclisinin Pekin’de sona erdiği Kış Olimpiyatları’nın bitiminden hemen sonra, gelecek yıl 15 Mart’a kadar yürürlükte kalacak.

Şehir spora hazırlanırken Çin başkentindeki salgınları ortadan kaldırmak hükümet için en büyük öncelik. Büyük bir sanayi merkezi olan Ningbo’dan Pekin’e tüm uçuşlar iptal edilirken, eyalet başkenti Hangzhou’dan Pekin’e günde yalnızca bir uçuşa izin verildi.

READ  Japonya, kaos sonrası gelen uçuş yasağını kaldırdı

Ülkenin diğer bölgelerinde de enfeksiyonlar bildiriliyor. Kuzeyde, İç Moğolistan’da 5 semptomatik vaka ve 4 asemptomatik enfeksiyon rapor edilirken, Heilongjiang ve Shanxi eyaletlerinin her biri bir doğrulanmış vaka bildirdi.

Güneydeki Guangdong eyaletinde, Pazartesi günü Tongguan’ın üretim tesisinde iki kişinin testi pozitif çıktı ve bu da yerel bir kilitlenmeyi tetikledi.