Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Omicron dalgaları Reuters tarafından üretildiğinden hisseler ve petrol fiyatları düşüyor

© Reuters. Dosya: 26 Şubat 2021 Bir kişi Japonya’nın Tokyo kentindeki bir aracı kurumda hisse senedi fiyat panosunu geçti. REUTERS / Kim Kyung-Hoon

By Wayne Cole

SYDNEY (Reuters) – Pazartesi günü Omigron Covid-19 davalarının Avrupa’daki kontrolleri sıkılaştırması ve yeni yılda dünya ekonomisini boğma tehdidiyle Asya borsaları düştü ve petrol fiyatları düştü.

Pekin, bir yıllık borç verme oranlarını 20 ay düşürerek havayı biraz yumuşattı, ancak bazıları beş yıllık oranların gevşeyeceğini umdu.

Çin mavi çipleri %0,4 daha düşerken, Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisse senetleri MSCI endeksi %0,8 düştü. Güney Kore’nin hisseleri %1.7 ve %1.2 düştü.

%0,8 ve Nasdaq Vadeli İşlemleri yaklaşık %1 boktan. EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri %1.1 ve vadeli işlemler %1.0 kaybetti.

Omigran’ın yayılması, Hollanda’nın Pazar günü kilitlendiğini ve ABD’nin açık kalmasına rağmen diğerlerini takip etmeleri için baskı yaptığını gördü.

NAB’nin ekonomi direktörü Tapas Strickland, “Omigron, Avrupa’nın Noel’ini çalan kıpkırmızı olarak kuruldu” dedi. “Omigron vakaları her 1.5-3 günde bir ikiye katlandığından, hastane sistemlerinin etkili aşılarla bile aşırı kalabalık olması muhtemeldir.”

Korona virüs kontrolleri ekonomik büyüme görünümünü belirsizleştirirken, enflasyonu artırma ve merkez bankalarını daha da kötüleştirme riskini de artırıyor.

Federal Rezerv yetkililerinin Mart ayından bu yana açık açık faiz artırımından bahsetmeleri ve 2022 ortalarında merkez bankasının bilançosunu düşürmeye başlamaları dikkat çekicidir.

Bu, şimdiye kadar Fed’in niyetlerini aşan vadeli işlemlerde belirtilenden çok daha şiddetli. Mart ayında bir piyasa artışı için yalnızca %40’lık bir şansla belirlenen fiyatların, Haziran ayı hala yükseltmek için uygun bir ay olduğunu söyleyebiliriz.

Merkez bankasının bu tür şahin sohbetleri, kısa vadeli kazançlar nedeniyle geçen hafta uzun vadeli hazine getirilerinin düşmesinin ana nedenlerinden biri. Sıkı bir politikanın resesyona yol açma riskini yansıtarak, 2020’nin sonlarından bu yana iki-10 yıllık bir eğriden düz seviyesine gitti.

READ  Julia Fox, Kanye West ile randevusunda

BofA ekonomistleri, hisse senetlerinde bu riski dayanılmaz buluyor, ancak fon yöneticilerinin yakın zamanda yaptığı bir anket, gelecek yıl %6’lık bir durgunluk ve hisse senetlerinin sadece %13’ünün düşük ağırlıklı olmasını bekliyor. Çoğu insan teknolojide aşırı kilolu olsa da, “uzun teknoloji” hala daha kalabalık bir iş olarak görülüyor.

Ayrıca 2021 yılına kadar kazananların %48 ile petrol, %42 ile GYO’lar, %25 ile Nasdaq ve %21 ile bankalar olduğunu belirttiler. Kaybedenler arasında biyoteknoloji %22, Çin %22, gümüş %19 ve JGB %10 kaybetti.

1996, emtialar için en iyi yıl ve 1949, küresel devlet tahvilleri için en kötü yıl oldu.

Pazartesi gününün başında, ABD 10 yıllık tahvillerinin getirisi 2021’deki %1,776’dan %1,38’e düştü.

Merkez bankasının şahin bükümü, güvenli limanlarla birleştiğinde Cuma günü %0.7 artarak 96.674’ün altını çizdi.

Euro Cuma günü 1.1184 dolardan %0.8 düşüşle 1.1237 dolara geriledi. Japon Yeni kendi güvenli liman seviyesine sahip ve dolar karşısında 113.49 seviyesinde bulunuyor.

Omicron endişelerinin İngiltere Merkez Bankası’nın geçen haftaki sürpriz faiz artırımının ardından tüm kazançlarını yok etmesiyle sterlin 1.3224 dolara düştü.

Altın geçen hafta borsalar düşerken ons başına 1.801 dolardan işlem gördü.

Petrol fiyatları, Omicron varyantının yayılmasının yakıt talebini azaltabileceğine dair endişeler ve arzda iyileşme belirtileri arasında düştü. [O/R]

1,66 dolardan varil başına 71,86 dolara ve 1,44 dolardan varil başına 69,42 dolara düştü.