Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Olaf Scholes, 16 yıl sonra Almanya’nın yeni cumhurbaşkanı olarak Angela Merkel’in yerini aldı.

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) genel başkanı Scholz, beklendiği gibi parlamentoda gizli bir oylama kazandı ve bu, SPD’nin Eylül ayındaki federal seçimlerdeki kıl payı zaferinin ardından aylarca süren müzakerelerin doruk noktası oldu.

Formalitelerin ardından Scholes, kendisini resmen ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak atayan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’i görmeye gitti. Önümüzdeki Çarşamba günü Parlamento’da yemin edecek.

SPD’nin 63 yaşındaki ömür boyu üyesi, 2000’lerin sonunda Merkel’in ilk koalisyon hükümetinde Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı olarak görev yaptı. 2011 yılında üst düzey destekle 2018 yılına kadar görev yaptığı Hamburg belediye başkanı seçildi.

O zamandan beri, Merkel’in büyük koalisyon hükümetinde şansölye yardımcısı ve maliye bakanı olarak görev yaptı ve bu, Alman ulusal siyasetinde güçlü bir konum.

Siyasi tarzı eski patronununkinden farklı değil – rakip partilerden gelmesine rağmen, ikisi birçok yönden benzer.

tarafından oluşturulan Scholz Üç parti ittifakı Yeşiller ve iş dünyası yanlısı Liberal Demokratlar ile kendisini pragmatik ve güvenli bir ortak olarak kurdu. Ilımlı ve merkezci olarak görülüyor, bu da onu partisi içinde bir yabancı yaptı.

“Scholes başarısına bir şekilde borçlu görünüyor. [in the election] Öyleymiş gibi yapmak [Merkel’s] Seçim kampanyası sırasında halefi hak eden, sessiz ve asi – ve viral bir görüntüde elleri Merkel tarzı bir eşkenar dörtgen içinde katlanmış olarak, “Bernberg Bankası’nın baş ekonomisti Holken Schmidt Çarşamba günü bir analistin notunda yazdı. Yine de Merkel, %69 oy oranıyla ülkenin en popüler politikacısı.”

Merkel, eski Cumhurbaşkanı Heart Schrder ile seyirci galerisinden meclis toplantılarını izledi ve isminin Konuşmacı Barbell Bass tarafından doğrulanmasıyla milletvekillerinden alkış aldı.

16 yıl 16 gün Almanya’ya liderlik eden Merkel, Helmut Kohl’un 10 gün gerisinde, savaş sonrası en uzun süre görev yapan cumhurbaşkanı olmaktan gurur duymadı.

READ  En büyük acil soru, playoff takımlarının ileriye doğru elenip elenmeyeceğidir.

Scholz’u doldurmak için harika ayakkabılar var. Rusya ve Beyaz Rusya’nın provokasyonu ve Polonya ve Macaristan’dan hukukun üstünlüğüne yönelik tehditler de dahil olmak üzere AB’de diplomatik belirsizliğin arttığı bir zamanda sorumluluk alıyor. Merkel’in aksine yurt dışında pek tanınmıyor.

CNN’den Stephanie Halas ve Sheena McKenzie habere katkıda bulundu.