Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

New York Şehri Maratonu alkış ve güvenle geri dönüyor

Yarışçılar sabahın erken saatlerinde Staten Island’da toplandı. Brooklyn’de konfeti toplarını ve Queens’de bir heavy metal grubunu geçtiler. Güney Bronx’ta tezahürat yaptıktan sonra Manhattan üzerinden aşağı indiler ve Central Park’ta sona erdiler, burada gönüllüler onları madalyalar, pançolar ve tribünlerden alkışlayan taraftarlarla karşıladı.

Geçen yıl bir korona virüsü enfeksiyonu nedeniyle iptal edilen New York Maratonu, 50. koşusu için Pazar günü geri döndü. Birçok New Yorklu için yarış, şehrin salgın nedeniyle en çok harap olan yerlerden biri olmaktan zorlu bir şekilde toparlanması için bir metafor olarak hizmet etti, birkaç ay süren kilitlenmelerin ardından toplulukla gurur duyma ve yeniden açma çabalarını durdurma fırsatı.

Yarış hala bazı yönlerden sınırlıydı. 30.000 katılımcının bulunduğu alan, 53.000’den fazla katılımcının bulunduğu 2019 grubundan yüzde 40 daha küçüktü. Koşucular, başlangıçlarını önceki yıllara göre ayıran daha uzun molalarla beş dalgaya yayıldı. Yarış organizatörleri kalabalığın boyutunu azaltmak için hidrasyon ve benzin istasyonlarının etrafında dolaştı ve bitiş çizgisindeki kutlamalar nispeten düşüktü.

Bununla birlikte, ılık güneş, hafif esinti ve renkli sonbahar yemyeşil patika tarafından teşvik edilen ve Central Park’ta sona eren ortak umuttan kaçmak zordu.

Yarışı bitirdikten sonra, New York Koşu Kulübü TeamWRK’nın koşu koçu Joe Shane, “Bir eve dönüş partisi gibi hissettim. Maratonun dönüşünü kutlamak için yarış sırasında yerel koşu kulüpleri aktifti.”

Bronx’taki Lincoln Hastanesi’nde acil serviste yaşayan Rachel Levine, ilk kez tıbbi gönüllü olarak çıktı.

“Bu, dünyanın normale döndüğü anlamına geliyor, bu çok heyecan verici” dedi. “Ve şehrin bir araya gelip birleştiğini görmek çok güzel ve bu salgının arkamızda olabileceğini anlamamızı sağlıyor.”

Maraton, şehre birçok tanıdık manzara getirdi.

Grace Ackermann gibi bazı katılımcılar için bu, sinirlerin sarsılması anlamına geliyordu. Starttan önce Staten Island Feribot İstasyonunun zemininde oturarak ve tost ekmeğinin üzerine fıstık ezmesi yiyerek ilk maratonunu koştu. 23 yaşındaki Ackerman, fiziksel olarak yorgun olmasına rağmen eğitimine odaklandığını söyledi.

READ  Joe Biden'ın Beyaz Saray sözcüsü Jen Zaki, Govt enfeksiyonu için pozitif test etti.

“Günün sonunda, bunu yapabilmek için antrenman yaptım” dedi. “Bunu hatırlatmam gerek.”

Diğerleri için bu, yarıştaki katılımcıları desteklemenin daha iyi bir yolunu bulmak anlamına gelebilir.

Staten Island’dan evli bir çift olan Boris ve Yelena Sopolev, altı yıldır maratona gönüllü oldular. Pazar günü erken saatlerde Boris, “çok heyecanlı” olduğunu söyledi.

“Çok fazla enerjileri var, bunu havada hissediyorsunuz” dedi.

Elena, “Geçen yıl çok üzgündüm. Tüm yıl boyunca heyecanlanacaksınız, bu harika. Hissetmek zorundasın.”

Brooklyn’deki Cumberland Caddesi ve Lafayette Bulvarı yakınlarındaki alan, koşucuların yavaşlayarak ve rapçi Nellie’nin “Hot in Herre” dansı ile elektriklendi. Geçen yılki maratona mola veren DJ, koşuculara “Sizi ne kadar özlediğimizi anlatamıyoruz bile. Geri döndük ve önemli olan buydu.

Koşucular Manhattan’daki First Avenue’daki caddeyi doldururken insanlar bağırdı, ıslık çaldı, kovboylar çaldı ve canlı bir grup “Ring of Fire” çaldı.

Brian Dillon, hayatı boyunca farklı bir aksesuar taktığı Bay Ridge yolunda yürüdü: Connie Adası’ndaki eski eğlence parkına binen paraşütle atlamanın küçük bir kopyası. Ağabeyi önceki peri yürüyüşü için karton, barbekü kareler, yoğurt kaplarının tepesinden folyo, süt kaplarından plastik, olta ve bolca tutkal yapmıştı.

Bronx’ta Boogie Down Bronx Runners üyeleri, çoğu ilk maratonlarına katılan, gruba katılan 35 kişiyi alkışladı.

Komite üyesi Vanessa Camera, “New York Eyaletinde sağlıksız bir bölge olmadığımızı kanıtlamaya çalışıyoruz” dedi. “Bronx topluluğu için hala çok şey var.”

Maratonda, hayatta olduğu gibi, seyahat amaç olmasa da, birçok katılımcı için bitiş çizgisi rahatlama ve başarı getirdi.

27 yaşındaki Amanda Chang, ilk New York maratonunu ve ikincisini tamamladı. Yarış çizgisini geçmek de eğlenceliydi.

“Kalabalık inanılmazdı” dedi. “Kim Kardashian böyle hissediyor – kırmızı halı, herkes tezahürat yapıyor.”

READ  Yavaş aşılamanın başlamasından sonra çocuklarda İngiliz Hükümeti davasının yükselmesi için yakıt

Erkekler tekerlekli sandalyede dördüncü olan Josh Cassidy, yarışın “şaşırtıcı derecede iyi” olduğunu söyledi.

Boston’da yarıştı, ancak iki hafta önce oğlunun doğumuna zaman ayırdı ve kendisi için makul beklentileri vardı.

New York’a geri dönmek harika, dedi. “Özledim.”

Ve bazıları için yarış yenilenmiş bir anlam getirdi.

Joel Gonzalez, yarışı ilk Deplasmanda iki büyük Porto Riko bayrağıyla izledi. 2017 ve 2018 maratonlarını koşan Gonzalez, buraya herkesi, özellikle de Latin topluluğunu neşelendirmek için geldiğini söyledi.

O günü kişisel bir sıfırlama olarak kullanmayı planladığını söyledi – sigarayı bırakacaktı. Yarın, Gonzalez gelecek yılın maratonu için eğitime başlamayı planlıyor.

Tracy Carl, Nadav Gavrilov, Talya Minsberg, Carsten Moran, Alexandra E. Petrie, Ashley Wong ve Karen Schreck raporlamaya katkıda bulundu.