Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın James Webb Teleskobu fırlatılmak üzere

Big Bang’den sonra evren emekleme dönemindedir ve evren tarihinin en gizemli bölümlerinden biri olan ilk yıldızlar yanıp söner.

Gökbilimciler, erken evrenin kaotik, görkemli günlerini inceleyebilirlerse, evrenin 13 milyar yıldan daha uzun bir süre önce nasıl oluştuğunu çözmeye başlayabilirler. Sonunda, yaşamı destekleyen dünya dışı dünyalar da dahil olmak üzere yıldızlara, galaksilere, kara deliklere ve gezegenlere hangi olağanüstü güçlerin göründüğünü anlayabilirler.

Bununla birlikte, uzaydaki ve yerdeki en gelişmiş gözlemevlerine rağmen, bilim adamlarının evrendeki en eski ve en uzak nesneleri izlemenin hiçbir yolu yoktur.

Yani, şimdiye kadar.

NASA, 10 milyar dolarlık Behemoth adlı insanlığın en büyük ve en güçlü teleskopunu uzaya fırlatmak üzere. James Webb Uzay Teleskobu. Cumartesi günü Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Üssü’nden ayrılacak olan tenis kortu seviyesindeki gözlem güvertesi, uzayda kendisinden önce gelen herhangi bir teleskoptan daha derin ve daha fazlasını görebilecek.

NASA bu görevi “Apollo Momenti” olarak adlandırıyor – evreni ve insanlığın onun içindeki yerini anlamamızda devrim yaratabilecek dev bir adım.

Arizona Üniversitesi’nden bir gökbilimci olan Marcia Raik, “Bunun astronominin gidişatını değiştireceğini söylemek bir tür klişe ama daha iyi olabilirdi” dedi.

Ryke, son 20 yılını web teleskopunun dört ana bileşeninden biri olan NIRcam adlı özel olarak tasarlanmış bir kızılötesi kamera geliştirmekle geçirdi. Big Bang’den 100 milyon yıl sonra, ağın erken evrenin gizemlerini çözebileceğini söyledi. Atmosferlerini incelemeye yetecek kadar hassas aletlerle dünya dışı varlıkları gözlemleyebilir, uzaylı yaşamının olası biyolojisini araştırabilir.

Tüm potansiyel faydalarına rağmen, bu görev NASA’nın en cüretkar görevlerinden biridir.

tehlikeli iş

Web teleskopu fırlatıldıktan sonra, Dünya’dan yaklaşık 1 milyon mil uzakta güneşin etrafındaki bir noktaya seyahat etmek yaklaşık bir ay sürecek.

READ  Julia Fox, Kanye West ile randevusunda
Uzayda James Webb Uzay Teleskobu’nun sanatçı konsepti.NASA

Laboratuvarın hedefine ikinci enlem veya L2 noktası denir ve teleskop seçildi çünkü teleskopun bir tarafı kalıcı olarak Dünya’ya ve Güneş’e dönük kalıcı bir yörüngede olabilir. Bu, teleskopun ekipmanını gözlemlerini engelleyebilecek ısı ve ışıktan korumaya yardımcı olur.

Ancak bir milyon milin ötesinde, NASA, bir şeyler ters giderse yükseltmek veya onarmak için teleskopa astronot gönderemez. Astronotlar, 1993 ve 2009 yılları arasında beş ayrı hizmet görevinde düşük Dünya yörüngesindeki Hubble Uzay Teleskobu’nu ünlü bir şekilde ziyaret ettiler. NASA’nın web proje direktörü Greg Robinson, bu sefer bir seçenek olmayacağını söyledi.

Robinson, “Yol boyunca yardım yoktu” dedi. “Gezegeni terk eder etmez, otomatiktir.”

Yeni nesil uzay teleskobu

James Web Uzay Teleskobu, NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı arasında ortak bir girişimdir. İlk olarak 30 yıl önce önerilen laboratuvar, astronomların modern evrenin nasıl oluştuğunu bütünleştirmelerine yardımcı olmak için tasarlandı.

Ancak bu plan tartışmasız değildir. Geliştirme sırasında, teleskop bir bütçeye milyarlarca dolar harcadı ve on yıldan fazla bir süre sonra tamamlandı. Bu projede yer alan dünya çapındaki binlerce bilim insanı ve mühendis için bu, uzun ve sık bir yatay yolculuk oldu.

Şimdi, Webb nihayet başlamaya hazır.

Laboratuvar, 1990’dan beri faaliyette olan Hubble Uzay Teleskobu geleneğine dayanmaktadır. Hubble, onlarca yıllık bilimsel keşiflerden ve yaratılışın görkemli sütunları da dahil olmak üzere, evrenin en şaşırtıcı görüntülerinden bazılarından sorumludur. Teleskop görebildiğiyle sınırlıdır – ve ne kadar uzakta.

Web teleskobunun birincil aynası, evrendeki nesnelerden gelen ışığı toplar ve odaklar, bu da uzayda uçmak için son derece büyük olmasını sağlar.