Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Myanmar’da Amerikalı gazeteci Danny Fenster 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Danny Fenster, Amerikalı gazeteci Mayıs’tan beri Myanmar’da tutuklu, Cuma günü üç suçlamadan suçlu bulundu ve azami ceza olan 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bay. Fenster’in cezası ve cezası – ülkenin iktidardaki Myanmar ordusu hakkında tehlikeli bilgilerin yayılması da dahil olmak üzere – halka kapalı bir Yangon mahkemesi duruşmasının ardından işvereni Frontier Myanmar tarafından açıklandı. Fenster Magazine’in genel yayın yönetmeni Mr.

Haber ajansı, “Sınır Myanmar, bugünkü karardan derin bir hayal kırıklığına uğradı” dedi. “Verilen cezalar yasalara göre potansiyel olarak ağırdır.”

Bay. Dışişleri Bakanlığı defalarca Fenster’ın serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Bay. Fenster sonunda hapiste daha fazla zaman geçirecek. İki yeni suçlama, terörizm ve ihanet Bu hafta aleyhine açılan davaların her biri en fazla 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Avukatı, iddialarla kafasını karıştırdığını ve henüz onları destekleyecek herhangi bir kanıt bulamadığını söyledi.

Bay. Fenster, 24 Mayıs’ta Yangon International uçağına binmeye hazırlanırken tutuklandı Havaalanını ve ülkeyi terk edin. Cuma günü kendisine yöneltilen üç suçlama, ordu tarafından hakarete uğrayan başka bir haber ajansı olan Myanmar Now’daki önceki işine dayanıyor.

Temmuz 2020’de Myanmar’dan ayrılmasına rağmen savcılar yanlışlıkla Myanmar’da çalıştığını iddia etti.

Bay. Fenster, yasadışı bir dernek yasasını ve Myanmar’ın en fazla beş yıl hapis cezası gerektiren göçmenlik yasasını ihlal etmekten en fazla üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Üçüncü suçlama, orduya zararlı bilgileri yaymak ve üç yıla kadar hapisle cezalandırılabilir.

Frontier’in genel yayın yönetmeni Thomas Keane, “Bu iddiaların Danny’yi mahkum etmek için hiçbir dayanağı yok. Hukuk ekibi, Myanmar Now’dan istifa ettiğini ve geçen yılın ortasından beri Frontier’de çalıştığını mahkemede açıkça kanıtladı” dedi.

“Sınırdaki herkes bu karardan dolayı hayal kırıklığına uğradı ve hüsrana uğradı” dedi. “Danny’nin bir an önce salıverildiğini görmek istiyoruz, böylece ailesinin yanına gidebilir.”

READ  Astros, ALCS Game 4 2021'i yendi

Myanmar ordusu yıllardır iktidarı sivil bir hükümetle paylaşıyor. 1 Şubat darbesinde ülkeyi ele geçirdi. Şiddetli bir baskı uygulayarak 1.250’den fazla insanı öldürdü ve 7.000’den fazla kişiyi gözaltına aldı.