Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Modi, protestoların ardından Hint çiftlik yasalarını yürürlükten kaldırmalı

Yeni Delhi: Hindistan Başbakanı Narendra Modi Cuma günü, hükümetinin ülkenin mücadele eden tarım sektörünü yeniden yapılandırmayı amaçlayan tartışmalı tarım yasalarını, yıl boyunca sürpriz bir teklifle yürürlükten kaldıracağını duyurdu. protestolar Öfkeli çiftçiler.

“Üç tarım yasasını da yürürlükten kaldırmaya karar verdik ve bu ay başlayacak olan bir sonraki meclis oturumunda süreci başlatacağız” dedi. Modi bir televizyon konuşmasında söyledi. “Mücadeleye katılan çiftçileri evlerine, ailelerine dönmeye çağırıyorum. Her şeye yeniden başlayalım.”

Protesto liderleri Sn. Modi’nin geri dönüşü, sonraki adımları tartışmak için Yeni Delhi’de bir araya gelme planları ile dikkatli ve iyimser bir şekilde karşılandı.

Protestocuların çoğu, Hindistan’ın azınlık Sih topluluğuna aitti ve Mr. Modi, tüm dünyada Sihler tarafından kutlanan Guru Nanak Jayanti için duyurusunu bir kenara bıraktı.

Bir çiftçi lideri ve aktivist olan Ramandeep Singh Mann, haberi duyduğu için “heyecanlı” olduğunu söyledi. “Sanki Everest Dağı’nı fethetmişsin gibi!” dedi.

Hükümetin, çiftçilerin bir diğer önemli talebi olan mahsuller için asgari fiyatları garanti eden ayrı bir yasayı kabul edip etmeyeceği belli değil.

Şimdilik, çiftçilerin, üç yasanın tümü parlamento tarafından resmen yürürlükten kaldırılıncaya kadar Yeni Delhi sınırları dışında ablukaya devam edeceklerini söyledi.

O güne kadar öyle olacağız dedi.

Bay. Modi hükümeti sert bir şekilde geri çekildi Piyasaya uygun Geçen yıl çıkardığı yasalar, çiftçiler onları yürürlükten kaldırma konusunda herhangi bir taviz vermeyi reddetseler bile. protestocular Çadırlarında kaldı Geçen yılki şiddetli kış, yaz sıcağı ve ölümcül Hükümet-19 dalgası Yeni Delhi’de hasara yol açtı.

Ancak zaten ağır borç yükü ve iflaslar batağına saplanmış çiftçiler, azaltılan hükümet düzenlemelerinin onları şirketlerin insafına bırakacağından korkuyorlardı.

Bay. Modi’nin Bharatiya Janata Partisi, Hindistan’ın kuzeyindeki Uttar Pradesh, Pencap ve Uttarakhand eyaletlerinde yapılacak seçimlerde kampanyasını yeniden yapılandırırken yasalar yürürlükten kaldırıldı.

Ondan fazla görüşme başarısız olduktan sonra, çiftçiler bu sonbaharda taktik değiştirdiler, Bay Bay. Modi hükümetinin üst düzey yetkilileri, Kuzey Hindistan’ın her yerine seyahat etti ve şikayetlerini görmezden gelmenin zor olmasını sağlamak için kampanya yürüttü ve onlara gölge verdi.

Ekim ayında benzer bir çatışma sırasında BJP Mücadeleye katılan köylülerle çatıştı Uttar Pradesh’te yerel bir gazeteci de dahil olmak üzere dört protestocu ile birlikte dört protestocu öldürüldü. Bay. Modi’nin bakanlarından birinin oğlu da bölümdeki cinayetten yargılanan isimlerden biri.

Öldürülenlerden biri olan 54 yaşındaki babası Nakshatra Singh Jagdeep Singh, yasaları yürürlükten kaldırma kararının, bir yıl süren mücadelenin zor koşullarında ölenlere bir övgü olduğunu söyledi – aşırı sıcak ve kalp krizinin bir ifadesi. , Covit veya daha fazlası. Bir çiftlik liderine göre, yaklaşık 750 protestocu öldürüldü. (Hükümet bu konuda verisi olmadığını söylüyor.)

“Bu ülkedeki yüz binlerce yoksul çiftçiyi kurumsal açgözlülükten kurtarmak için hayatlarını feda eden tüm çiftçiler için bir zaferdir” dedi. dedi Singh. “Nerede olurlarsa olsunlar gülümsemeye devam etmeliler.”

Karan Deep Singh ve Samir Yasir habere katkıda bulundu.