Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Metal gezegen, şimdiye kadar keşfedilen başka bir yıldızın etrafındaki en hafif dünya gibi görünüyor.

Dış gezegenlerin veya diğer yıldız sistemlerinin yörüngesindeki gezegenlerin avlanma oyunu, yeni bir tüy sıklet şampiyonu içerir – GJ367b adında küçük bir dünya, Dünya’nın kütlesinin yarısı. Şimdiye kadar keşfedilen en hafif ötegezegen olan GJ 367 b, ana yıldızının yörüngesinde 7,7 gün içinde döner ve alışılmadık derecede yoğundur, neredeyse saf demirden yapılmıştır.

Konumu ve yapısı nedeniyle “Süper Merkür” olarak bilinen hafif şirketin özellikleri, gezegen oluşum ilkelerine meydan okuyor. Bu, minyatür dünyaların daha önce inanıldığından çok daha çeşitli hale geldiğini gösterebilir.

Keşfe dahil olmayan Toronto Üniversitesi’nden bir gökbilimci olan Diana Valencia, “Böyle bir gezegen keşfetmiş olmak kesinlikle memnuniyet verici” dedi. “Büyüleyici.”

GJ367B, Dünya’dan yaklaşık 31 ışıkyılı uzaklıkta soğuk bir kırmızı yıldızın yörüngesinde dönüyor. Araştırmacılar başlangıçta kullanılabileceğini buldular. NASA’nın Geçiş Yapan Ötegezegen Araştırma Uydusu (TESS), Yıldız ev sahiplerinin yıldızların yüzlerinin önünde hareket ettikçe nasıl solduğunu ölçerek yakındaki dünyaları algılayan bir uzay teleskopu. Bu tutulma bir yıldızdan alınan küçük bir ışık tankı oluşturduğundan, gökbilimciler bunu bir gezegenin boyutunu tahmin etmek için kullanabilirler.

Yeni keşfedilen dünya yaklaşık 5.700 mil, gezegenimizin dörtte üçü. Şili’deki La Silla Laboratuvarı’ndaki yüksek hassasiyetli Radyal Hız Gezegen Arayıcı (HORPS) teleskop cihazı ile yapılan takip gözlemleri, araştırmacıların kütlesini tespit etmesine izin verdi.

Harps dedektörü, ana yıldızları olan ötegezegenlerdeki ince salınımları tetiklemeye çalışır.

Kütlesi ve çapı elimizin altında olduğu için bilim adamları GJ 367 b’nin yoğunluğunu hesaplayabiliyorlar ki bu da çoğu asteroide kıyasla dünya dışı olduğunu gösteriyor. Dünya’ya veya Venüs’e yakındır, ancak esas olarak demir olan Merkür benzeri bir bileşime sahiptir.

Berlin’deki Alman Uzay Merkezi’nde astronom ve baş yazar olan Christine WF Lam, “Bu tuhaf bir top” dedi. Perşembe günü bilim üzerine bir makale.

READ  CGI Merchant Group, DC'de Trump oteli satın aldı; Trump'ın ismi kaldırması bekleniyor

Ebeveynlerine çok yakın oturduğu için GJ 367 b’nin bir tarafı her zaman yanan yıldıza bakar. Dr. Lam, gündüz sıcaklığının 2.700 Fahrenheit derecesine yükselmesi gerektiğini, bu da bir lav dünyası olacak kaya ve metali eritecek kadar sıcak olması gerektiğini ekledi.

GJ 367 b, bilim insanlarına yıldızlara en yakın dünyaların nasıl oluştuğunu incelemenin bir yolunu sunuyor. Merkür gibi bir yerin nasıl oluştuğuna dair önde gelen teori, güneş sistemi tarihinin başlarında, Güneş’in yakınında Dünya benzeri kayalık bir gezegenin oluşmasıdır. Büyük uzay kayaları daha sonra bu nesneye çarparak dünyayı kabuğundan ve kabuğundan çıkarır. hangi anlama gelir Merkür temelde devasa bir gezegen merkezidir Yakıcı güneşin yanında oturmak.

Ancak Dr. Valencia, böyle bir durumla ilgili sorunun mükemmel şekilde çalışmaması olduğunu söyledi. Çatışmalar proto-cıvanın dış katmanlarını zorlamış olabilir, ancak malzeme çok ileri gitmiyor. Güneşin çekim kuvvetine hapsolan kayalar ve metaller yörüngeye yakın kalır ve sonunda cismin yüzeyine geri döner.

Dr. Valencia, bunun neden olmadığına dair özel durumları tetiklemek mümkün, ancak GJ 367 b ve benzeri nesnelerin varlığı bu tür gezegenlerde nadir değildir, dedi.

“Nasıl bir süper cıva yaratabileceğimizi düşünmemiz gerekiyor, nadiren değil” diye ekledi.

Bir olasılık, gezegen oluşumu için modellerde henüz bir şey olmamasıdır. Dr. Valencia, belki de demir gibi yoğun elementler bir şekilde yıldızın gençliğini yakınlaştırabilir, dedi. GJ 367 b gibi dünyalar bilim adamlarını böyle bir yöne doğru itmeye başlasa da, şimdilik böyle bir fikir spekülatif olmaya devam ediyor.

Asteroiti keşfeden ekip, şimdiden sistem hakkında ek gözlemler planlıyor. Ayrıca, atmosferik olup olmadığını veya yüzeyinin gerçekten erimiş olup olmadığını tespit edebilen GJ 367 b’den ışık almak için dev bir teleskop kullanmak istiyorlar.

READ  Chris Guomo, Andrew Cuomo'nun savunmasında önemli bir rol oynadı

Araştırmacılar, büyük dünyaları keşfetmenin küçük cisimlerden her zaman daha kolay olduğunu ve dev Jüpiter gibi her türlü bileşim ve yörünge özelliklerine sahip bir dizi şirket olduğunu keşfettiler. GJ 367 b gibi tuhaf küçük nesneler, gelişmiş teleskop teknikleri spektrumun diğer ucundaki araştırmaları başlatırken değişmeye devam ediyor.

Santa Cruz California Üniversitesi’nden gezegen bilimcisi Jonathan Fortney, “Bu gezegenlerin kendi hikayeleri olduğunu hatırlamak için uyanıksınız” dedi. “Bu, nihai gezegensel etkilerin çok farklı olacağını göstermenin başka bir yolu.”