Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Merkez bankası yetkilileri tahvil alımını hızlandırmaya açık ve oranlar yükseliyor

24 Kasım (Reuters) – Yükselen Federal Rezerv politika yapıcıları, ABD Merkez Bankası’nın son dakika politikasının, enflasyon yükselirse tahvil alım programını hızlandırmaya ve faiz oranlarını yükseltmek için daha hızlı hareket etmeye hazır olduğunu söylüyor. Kalabalık gösterdi.

Çarşamba günü yayınlanan okuma, merkez bankasında artan enflasyonla ilgili endişelerin artık yerleştiğinin en son göstergesi ve 2-3 Kasım toplantısındaki birkaç yetkili, yüksek fiyat baskılarının sabit kalacağını gösteriyor.

Fiyat baskılarındaki ısrar ve tırmanış, Beyaz Saray ve merkez bankasını şaşırttı ve her ikisini de yanıt vermeye sevk etti. Bu haftanın başlarında, ABD Başkanı Joe Biden ve merkez bankası başkanı Jerome Powell, gıda, petrol ve kira da dahil olmak üzere artan emtia fiyatlarına yönelik harekete geçme çağrısında bulundu.

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

İlkbahar sonu ve yaz aylarındaki enflasyon artışı geçici olarak gösterilse de, ölçümlerin düşüşe kadar yükselmeye devam etmesiyle merkez bankasında endişeler arttı.

“Çeşitli katılımcılar, (politika-organizasyon) grubunun, enflasyon ile uyumlu seviyelerden daha yüksek olmaya devam ederse, varlık alımlarının hızını ayarlamaya ve federal finansal oran için hedef limiti katılımcılardan daha erken yükseltmeye hazır olması gerektiğini belirtti. Grubun hedefleri,” Merkez Bankası yaptığı açıklamada.

Geçen ay yapılan bir toplantıda, merkez bankası politika yapıcıları oybirliğiyle merkez bankasının aylık 120 milyar dolarlık merkez bankası hazinesi ve ipotek tahvili alımını kesmeye karar verdiler; bu, 2020’nin başına kadar COVID-19 salgını yoluyla ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olacak bir plandı. Tutanaklar, bu tartışmalar sırasında, birkaç kişinin tahvil alım planının hızla düşürülmesini desteklediğini gösteriyor.

Emlak alımları, önümüzdeki Haziran ayına kadar orijinal hızda tamamen düşecek. Bununla birlikte, bazı politika yapıcılardan kalıcı yüksek enflasyon ve güçlü istihdam kazanımları karşısında zaman çerçevesini hızlandırma çağrıları, Fed’e mevcut kapanıştan itibaren standart gecelik faiz oranını yükseltme konusunda daha fazla esneklik sağladı. Gerekirse gelecek yılın başında sıfır seviye.

READ  Gabby Petito: Brian Laundry'nin ebeveynleri artık çamaşır sepetlerini kaldırıyor: canlı güncellemeler

S&P 500 endeksi ile yatırımcının dakika açıklamasına tepkisi büyük ölçüde susturuldu. (.SPX) Öğleden sonra ticaretinde yaklaşık %0,2 arttı. Fed’in politika beklentilerine oldukça duyarlı olan kısa vadeli hazine tahvillerinin getirileri biraz daha yüksek kalırken, dolar önemli ticaret ortaklarının para birimleri sepeti karşısında Temmuz 2020’den bu yana maksimum seviyesine yaklaşıyor.

ABD’li ekonomistin baş ekonomisti Paul Ashworth şunları söyledi:

‘Tereddüt etmeyeceğim’

Bununla birlikte, Fed’in Kasım toplantısında, birçok politika yapıcı, daha yumuşak bir yaklaşımı savundu ve daha fazla verinin elde tutulması gerektiğini savundu, ancak Fed “uzun vadeli riskli enflasyonist baskılar karşısında uygun eylemi yapmaktan çekinmeyecek – fiyat istikrarını ve istihdam hedeflerini yönlendirmek.”

Ancak son üç hafta içinde açıklanan daha güçlü ekonomik verilerle birlikte, tüm göstergeler şimdi merkez bankasının 14-15 Aralık’taki bir sonraki politika toplantısının tahvil alımlarındaki ivmeyi teyit edeceği yönünde.

Çarşamba günü yayınlanan veriler, işsizlik maaşı için yeni taleplerde bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta 1969’dan bu yana en düşük seviyesine düştüğünü gösterirken, merkez bankasının tercih ettiği enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor. İki kereden daha fazla Merkez bankasının Ekim ayı esnek ortalama hedefi olan %2.

Merkez bankasının en temkinli politika yapıcılarından biri olan San Francisco Fed başkanı Mary Daley, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, istihdam ve enflasyon verileri tutarlıysa, tahvil alım programını hızla kesmeye ve merkez bankası politikasına bakmaya hazır olduğunu söyledi. -Gelecek yıl bir veya iki kez oranları yükseltmek için bir komite alın.

CME Group’un FedWatch planına göre, yatırımcılar şimdi %53 olasılıkla merkez bankasının gecelik borç verme oranının Mayıs 2022’de %45 olacağına inanıyor.

Ekim ayında enflasyon, 31 yılın en hızlı yıllık hızına yükseldi ve merkez bankasının arz kesintileri azaldıkça ve mal ve hizmet talebi değiştikçe salgının geçici olacağı varsayımını test etti.

READ  2021 iPod Pro'nun fiyatı daha da düşük

Diğer bazı politika yapıcılar, mevcut istihdam kazanımlarının hızının merkez bankasını maksimum çalışma hedefine yaklaştırabileceğine veya maksimum hedefine ulaşabileceğine dikkat çekerek, gelecek yılın başlarında beklenenden daha erken faiz artırımı konusunda daha rahat olduklarını söylediler. 2022 yılına ait.

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Lindsay Dunsmuir’in raporu; Paul Simao Kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.