Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının geçen yıl 400 milyon dolar değerinde dijital varlık çaldığı bildirildi Kuzey Kore

Kuzey Kore, rekor düzeydeki en başarılı yıllardan biri olan yeni bir analize göre, geçen yıl yaklaşık 400 milyon dolar değerinde dijital varlığa el koyan kripto para sitelerine en az yedi saldırı başlattı.

Blockchain uzmanları Sinileis Perşembe günü yaptığı açıklamada, “2020’den 2021’e kadar Kuzey Kore bağlantılı saldırı sayısı dörtten yediye yükseldi ve bu saldırılardan elde edilen değer %40 arttı.”

“Kuzey Kore fonun kontrolünü ele geçirdiğinde, parayı kapatmak ve çekmek için dikkatli bir yıkama süreci başlattılar.”

Pyongyang, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımları izleyen bir BM uzman panelini, yaptırımları atlatmak için nükleer ve balistik füze programlarını desteklemek için çalıntı fonları kullanmakla suçladı.

Kuzey Kore medya sorularına yanıt vermedi, ancak daha önce bilgisayar korsanlığı iddialarını reddeden açıklamalar yaptı.

Geçen yıl ABD Üç Kuzey Koreli bilgisayar programcısı suçlandı 1,3 milyar dolardan fazla nakit ve kripto para çalmak amacıyla bankalardan Hollywood film stüdyolarına kadar çeşitli şirketleri hedef alarak uzun yıllardır ülkenin istihbarat servisi için bilgisayar korsanlığı alanında çalışıyor.

Chainalysis, saldırıların tüm hedeflerini belirlemedi, ancak bunların öncelikle yatırım firmaları ve Liquid.com’u içeren merkezi işlemler olduğunu ve Ağustos ayında yetkisiz bir kullanıcı tarafından yönetilen bazı kripto para cüzdanlarına erişimi olduğunu açıkladığını söyledi.

Raporda, saldırganların bu kuruluşların İnternet bağlantılı “sıcak” cüzdanlarından Kuzey Kore tarafından kontrol edilen adresler için finansman elde etmek için kimlik avı cazibeleri, kod istismarı, kötü amaçlı yazılım ve gelişmiş sosyal mühendislik kullandığı belirtildi.

Saldırılar, Kuzey Kore’nin birincil istihbarat servisi olan Genel İstihbarat Bürosu tarafından kontrol edildiğini iddia eden ABD destekli bir bilgisayar korsanlığı grubu olan Lazarus grubu tarafından geçen yıl gerçekleştirilmiş olabilir.

Gruba dahil olduğu iddia edildi WannaCry fidye yazılımı saldırıları, 2014 yılında uluslararası bankaların ve müşteri hesaplarının hacklenmesi ve 2014 yılında Sony Pictures Entertainment’a siber saldırılar.

Synalysis, Kuzey Kore’nin ayrıca, kripto para birimlerini karıştırıcılardan veya binlerce adresten toplayan ve öğüten yazılım araçlarının kullanımını önemli ölçüde artırarak, çalınan kripto para birimini aklama çabalarını hızlandırmış gibi göründüğünü söyledi.

Raporda, araştırmacıların 2017’den 2021’e kadar 49 ayrı hack’ten 170 milyon dolarlık eski, yıkanmamış kripto para varlığı bulduğu belirtildi.

Bilgisayar korsanlarının neden hala bu fonlarda oturacağı belli değil, ancak rapor, para kazanmadan önce kolluk kuvvetlerinden daha iyi performans göstereceklerine inandıklarını söyledi.

“Nedeni ne olursa olsun, o zamanın uzunluğu [North Korea] Bu fonları elinde tutmaya hazır olmak aydınlatıcı çünkü karamsar ve acil bir plan değil, ihtiyatlı bir plan öneriyor.”

READ  Intel, 5.5 Ghz kapasiteli 12. Nesil CPU'yu duyurdu