Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kentucky’de bir tayfunda en az 50 kişi öldü.

Vali Andy Bessier, batı Kentucky’de yıkıcı bir kasırganın en az 50 kişinin ölümüne yol açtığını söyledi.

Toplam 75 ila 100 kişiye ulaşılabileceğini ve “Kentucky tarihinin en zor gecelerinden biri” olduğunu da sözlerine ekledi.

Bessier, Mayfield’deki bir mum fabrikasında, Cuma gecesi fırtına vurduğunda 110 kişinin çalıştığı bir mum fabrikasında “düzinelerce” kişinin öldüğünü söyledi.

Bir kasırga yerin 200 mil altındaydı ve Cuma günü geç saatlerde Mayfield ve Princeton gibi şehirleri harap etti. Kentucky’nin batısını en az dört kasırga vurdu.

Bezier, arama kurtarma ve kurtarma operasyonları için Ulusal Muhafızları 181 muhafızla görevlendirdi.

Saat 16:00’da düzenlediği basın toplantısında Bessier, “Bunu yapacağız, yeniden inşa edeceğiz. Biz güçlü ve esnek insanlarız” dedi.

Yetkililer, güney Illinois, Edwardsville’de bir Amazon dağıtım deposunun büyük hasara neden olan bir kasırga tarafından vurulduğunu söyledi. Yetkililer, bilinmeyen sayıda ölümü doğruladı.

Dört eyalette en az 18 kasırga bildirildi: Arkansas, Kentucky, Illinois ve Missouri.

Kentucky’nin acil durum yönetimi bölümünün direktörü Michael Dossett, fırtınaları Nisan 1974 patlamasıyla karşılaştırdı ve bu patlama birkaç eyalette yüzlerce kasırga yarattı ve yalnızca Kentucky’de 30’dan fazlasını öldürdü.

Dossett Cumartesi sabahı yaptığı açıklamada, “Kurtarma ve arama çalışmaları sürüyor ve ekipler rüzgar esmeyi bırakmadan önce çalışıyordu” dedi.

Kasırga, Kentucky’deki Princeton Stadyumu’nda yerel saatle 22:00’den hemen sonra ve Kentucky, Mayfield’de yerel saatle 21:30’da doğrulandı.

Ulusal Hava Servisi, yerel saatle 19.00’dan hemen önce, Arkansas, Jonesboro yakınlarında kuzeydoğuya 60 mil hızla hareket eden “büyük ve çok tehlikeli bir kasırga” doğrulandı.

READ  Chicago Okulları: Belediye Başkanı, Devlet Okulu Öğrencilerinin Öğretmenler Birliğinin Çalışmayı Askıya Almasından Sonra Çarşamba Günü Sınıfa Döneceğini Söyledi

Hornersville, Missouri yakınlarındaki bir kasırga yerel saatle 20.00 sıralarında karaya ulaştı.

Arkansas Craighead İlçe Yargıcı Marvin Day, Monet, Arkansas’ta Cuma gecesi bir kasırgadan sonra bir huzurevinde bir kişinin öldüğünü söyledi. KAIT, Jonesboro ABC’ye bağlı. Yetkililer önce iki kişinin öldüğünü söyledi. Beş kişi de ağır yaralandı.

Bu arada, karla kaplı Upper Midwest ve Colorado, Wyoming, Güney Dakota, Nebraska, Iowa, Minnesota ve Wisconsin’deki büyük göller için kış fırtınası uyarıları yapıldı. Aspen, Sioux Falls ve Minneapolis gibi şehirler için bir kış fırtınası uyarısı var.

Bu, Minneapolis-St bölgesindeki ilk büyük kış fırtınası olacak. Bu sezon süt ürünleri bölgesi. İkiz Şehirler bölgesine 1 metreden fazla kar düştü.

Doğu kıyısında, Cumartesi öğleden sonra maksimum sıcaklıklar mümkün.

Sıcaklıkların Boston’da 62 derece, New York’ta 66 derece, Washington’da 73 derece ve Georgia, Savannah’da 77 dereceye yükseleceği tahmin ediliyor.

Ancak Cumartesi gecesi Carolinas ve Kuzeydoğu’da şiddetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Orta Atlantik’te bir kasırga ihtimali çok az.

Rüzgar uyarıları Chicago’dan Philadelphia’ya Washington’a verilir, DC gücü kesilebilir.

ABC News’den Matt Foster bu rapora katkıda bulundu.