Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kaotik işler, bildirilmeyen işçilerle ilgili endişeleri artırıyor

Kafa karıştırıcı Aralık iş raporu, COVID-19 salgını nedeniyle kaç Amerikalı’nın işgücünü kalıcı olarak bırakmış olabileceğine dair endişeleri artırıyor.

Çalışma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin geçen ay ekonomistlerin beklentilerinin çok altında 199.000 iş eklediğini, ancak işsizlik oranının keskin bir şekilde yüzde 3,9’a düştüğünü söyledi. Ücretler geçen ay yüzde 0,6 artarken, işgücüne katılım eşitti ve bu, Omigron varyantının başlamasından önce Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işçilere yönelik artan talebin sinyalini verdi.

İşverenler, salgın kontrollü ekonomide yeni bir etkiye sahip olan işçileri işe almak ve elde tutmak için aylardır mücadele ediyor.

Salı günü yayınlanan Çalışma Bakanlığı verilerine göre, Kasım ayında 10 milyondan fazla açık iş yaratıldı ve daha fazla işçi gönüllü olarak işlerini bıraktı – muhtemelen eskisinden daha yüksek ücretlerle yenilerini alacaklar. İşsizlik talepleri Kasım ayının ortasından bu yana salgın öncesi seviyelerin altında kaldı ve işletmeler çaresizce fazla işçi çıkarmaktan kaçınmaya çalışıyor.

Bununla birlikte, yoğun işgücü talebi, 2020 yılına kadar işgücünü terk eden yaklaşık 1,7 milyon Amerikalıyı – ve dolayısıyla işsizlik oranını – iş avına geri döndürmedi.

“İşsizlik oranı şimdi salgın öncesine göre yüzde 0,4 daha yüksek. Ancak işgücünde ekonomidekinden 1,7 milyon daha az insan olduğu için, işgücü piyasası tavsiye edilenden daha düşük bir işsizlik oranına kavuştu” diye yazdı. Jason FurmanJason FurmanManchin’in ‘müdahalesi’ Demokratları kurtarabilirdi – Liberal ekonomistler şimdi ima ettiler: Yerleşik Daha İyi enflasyonu kötüleştiremez, Biden merkez bankasına gelecek yıl oranları artırmanın uygun olduğunu belirtmeli., Obama’nın Beyaz Saray üst düzey ekonomi danışmanı ve Harvard Üniversitesi’nden Wilson Powell III Cuma günü yaptığı bir analizde.

Yetersiz işgücü katılımı ekonomik büyümeyi ve üretkenliği kısıtlarken, daha fazla Amerikalıyı salgın sonrası toparlanmanın tüm faydalarından mahrum bırakacaktır. Kasım ayında kırk yılın en hızlı yıllık hızıyla yükselen tedarik zincirleri ve tüketici fiyatları üzerindeki baskıyı hafifletmek için daha fazla Amerikalıyı işe geri getirmek de önemli.

READ  Cook County, barlar, restoranlar ve spor salonları için aşı kanıtına ihtiyaç duyan gelecek yıl Chicago'ya katıldı - NBC Chicago

Ekonomistler, COVID-19 aşısının, federal salgın için işsizlik yardımının sona ermesi ve geçen yıl okulların yeniden açılmasının Amerikalıları yeniden işgücüne çekmeye yardımcı olacağını ummuştu. Omigron varyantının ekonomiyi nasıl etkileyeceği henüz belli değil, ancak birçok ekonomist, birçoğunu geri çekmeyi planlıyorsa, onları işgücü piyasasından uzaklaştırabileceğinden korkuyor.

Artan vakalar, birçok okul ve hizmet sektörü işletmesini kişisel teması kısıtlamaya veya ortadan kaldırmaya sevk etti. Omigran, COVID-19’a karşı tam aşılanmış olanlara daha az şiddetli görünse de sağlık uzmanları, hastaneleri hasta hastalarla boğabileceğini söylüyor.

Araştırma direktörü Nick Bunker, “Omigran varyantı Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli ölçüde yayılmaya başlamadan önce bu yıldız sayılarından daha azı kaydedildi. Mevcut salgın dalgasının sınırlı işgücü piyasası hasarına yol açacağını umuyoruz.” Cuma.

“İşgücü piyasası hala toparlanıyor, ancak daha sürdürülebilir bir geri dönüş ancak bir salgın sonrasında mümkündür” diye devam etti.

Salgının sonu gelmeyen merkez bankası, işverenler üzerindeki baskıyı artırmadan genişlemeye devam etmek için ekonomiyi nasıl daha iyi konumlandıracağı konusunda zorlu seçimlerle karşı karşıya.

Merkez bankası geçen ay, aylık tahvil alımlarını daha hızlı kestiğini ve Mart ayında faiz oranlarının yakında yükseleceğini açıklamıştı. Merkez bankasının teşvikleri tersine çevirmeye ve gelecekteki istihdam artışını engellemeye karşı temkinli olmasına rağmen, banka yüksek ve yaygın enflasyonu dizginlemek için devreye girdi.

Fed, “Gerçek şu ki, henüz güçlü bir işgücü toparlanmasına sahip değiliz ve bir süre için buna sahip olmayacağız” dedi. Jerome PowellJerome Powell FOMC tutanakları Yatırımcılar için bir farkındalık çağrısı. Daha öte Bankanın para politikası komitesi geçen ay toplandıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte.

“Aynı zamanda, şimdi politika geliştirmemiz gerekiyor ve enflasyon hedefin üzerinde, bu yüzden bu dikkate almamız gereken bir şey” diye devam etti.

READ  Boulder, Colorado, Alan Orman Yangınları: Yüzlerce ev kayboldu ve Superior ve Louisville'den on binlerce kişi tahliye edildi

Merkez bankası yetkilileri, Omigron kaynaklı daha derin bir gerilemenin ekonomiyi, daha düşük iş kazanımları pahasına enflasyonu düşürme noktasına kadar zayıflatabileceğini kabul ediyor. Ancak bazı ekonomistler, emek talebi yüksek olsa bile merkez bankasının Mart ayında para toplamaması gerektiğinde ısrar ediyor.

Upwork baş ekonomisti Adam Osimek, ABD’nin aslında aylık istihdam raporunun önerdiğinden daha fazla iş bulabileceğini söyledi. Çalışma Bakanlığı, Business Survey tarafından hesaplanan önceki aylık kazançlarda önemli yukarı yönlü revizyonlar yaptı ve son raporuna Ekim ve Kasım aylarında toplam 114.000 ekledi.

“Kuruluş verileri, talep yüksek olduğunda iş büyümesinin yavaşladığını ve iş büyümesinin yavaşladığını, birçok insanın kalıcı veya yarı kalıcı olarak daha iyi bir işgücüne sahip olduğunu gösteriyor. Yüksek enflasyonla birlikte, tutarlı bir hikaye gibi görünmeye başlıyor, ancak ben inanmayın” dedi Osimek.

Sosyal güvenlik tahsilatında önemli bir ilerleme olmamasının ve düşük ücretli işlere yönelik derin talebin, merkez bankasının ekonomiyi canlandırmak için sabırlı olması gerektiği anlamına geldiğini söyledi.

Osimek, “Gerçekten temel iş gelişimine ne olduğuna bakmaları gerekiyor ve sinyaller bunun yavaş olduğu sonucuna varmak için çok kafa karıştırıcı” dedi.