Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Japonya Başbakanı Kişida, şaşırtıcı derecede rahat seçim zaferi karşısında heyecanlandı

TOKYO, 1 Kasım (Reuters) – Japonya Başbakanı Fumio Kishida Pazartesi günü yaptığı açıklamada, salgından kurtulmayı hızlandırmak için ek bir bütçe geçirmeye çalışmak da dahil olmak üzere kilit politika kararlarını ele alırken şaşırtıcı derecede güçlü seçim zaferinden tam olarak yararlanacağını söyledi.

hisse yükseldi Liberal Demokrat Parti (LDP) Pazar günü bir ayın zirvesine yükseldi ve tahminlere karşı çıkarak mutlak çoğunluğu elde etti – partinin genel sekreteri Akira Amari de dahil olmak üzere birkaç sandalye kaybetmesine rağmen.

Bu sonuçlar, sadece bir aydır iktidarda olan ve henüz siyasi zaferler açısından en ufak bir başarı gösterememiş olan Kişida’yı heyecanlandırabilir ve gelecek yıl yapılacak ara seçimler öncesinde göreve damgasını vurmasını sağlayabilir.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Çoğunluğu aldık ve bunun bu seçimde önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Hükümeti ve parlamentoyu yönetirken bundan tam olarak yararlanmak istiyorum.”

Yumuşak konuşan eski bir bankacı olan Kişida, partinin sağcı geleneksel politikalarına bağlıydı ve bunu artırmaya zorladı. Askeri Daha kararlı bir Çin’e karşı çıkmanın maliyeti.

Ancak analistler, LDF’nin en kötü küçük müttefiki Cometo’nun elde ettiği kazanımların, sandalyelerini 29’dan 32’ye çıkardığını ve bölgedeki en kötü eğilimlerden bazılarında partinin yönetimine yardımcı olduğunu söyledi.

Aksi takdirde Kişida, seleflerinin diplomatik politikalarını sürdürecek ve dörtlü güvenlik çerçevesi aracılığıyla kilit müttefik ABD ve Hindistan ve Avustralya gibi benzer düşünceye sahip Asya-Pasifik ülkeleriyle bağlarını güçlendirecek.

Yurtiçinde, dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi korona virüsü salgınından kurtulmak için mücadele ederken bunu “yeni kapitalizm” olarak adlandırarak servet eşitsizliğini ele alma sözü verdi.

Japon hisse senetleri Pazartesi günü Nikkei endeksi ile yükseldi (.N225) İstikrarlı bir hükümet ve daha yüksek hükümet harcamaları için umut bir ayda %2’den fazla arttı.

READ  ABD ve Avrupa hisse senedi vadeli işlemleri yükseliyor, petrol patlaması

Sabit çoğunluk

Pazar günü yapılan erken anketler, LDF’nin küçük müttefiki Cometo’nun çoğunluğunu elinde tuttuğunu öne sürse de, Muhafazakar Parti 1955’teki kuruluşundan bu yana birkaç yıl dışında iktidarda.

Sonunda, LDP seçimden önce elinde tuttuğu 276 sandalyeye karşı 261 sandalye talep etti – bu, meclis komisyonlarının kontrolünü sağlayacak ve kilit bütçe planları da dahil olmak üzere yasamayı kolaylaştıracak kesinlikle istikrarlı bir çoğunluk.

Geçen yıl sağlık sorunları nedeniyle istifa eden Japonya’nın uzun süredir başbakanı Shinzo Abe’nin ardından, Kishida’nın bir başka kısa vadeli başbakan olarak selefi Yoshihit Suka’nın yerine geçmesi ihtimali kötü bir senaryo doğurabilirdi.

Parti, Amari’nin eski maliye bakanı ve partinin bir fraksiyonunun lideri Noboderu Ishihara’yı tek koltuklu bölgesinde mağlup ettiği yenilgi de dahil olmak üzere bazı önemli zaferler elde etti.

Analistler, Taro Kono ve Shinjiro Koizumi gibi genç yasa koyucuların muazzam başarılarının aksine, bu tür güçlü adamların düşüşünün LDP’de bir nesil değişimine işaret edebileceğini söyledi.

Kenneth, “Hükümet sonrası ve Abe sonrası (dönem) varsa, soru, Japonya’nın sadece önümüzdeki bir veya iki yıl değil, uzun vadede karşılaşacağı yeni politika gündeminin ne olduğudur.” Dedi. McLean, Siyasal Bilimler Profesörü, Tokyo Üniversitesi.

Medya, Amari’nin partideki görevinden istifa edeceğini bildirdi, ancak özellikle Kişida’nın bu yıl ek bir bütçeyi konsolide etmeye çalışma hedefi sıkı bir programda olduğundan, politika üzerinde etkisi olabilecek olası bir halef hakkında hemen bir haber yoktu.

Seçmenler hevesle kararlar aldı.

53 yaşındaki bir ofis çalışanı olan Satoshi Sujimoto, “Beklediğimle aynı, ancak korona virüsü enfeksiyonuyla başa çıkmanın biraz daha fazla etkisi olacağını düşündüm” dedi. LDP’ye oy vermedi.

Sakura Murakami, Ricago Maruyama ve Kohei Miyazaki’nin ek raporu; Lincoln Bayramı Düzenleme.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

READ  ABD, Omigron tehdidiyle daha fazla seyahat kısıtlaması planlıyor