Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Japon Kishida, LDP seçimini kaybettikten sonra dengede kaldı

TOKYO, 31 Ekim (Reuters) – Japonya Başbakanı Fumio Kishita’nın iktidar koalisyonu iktidarda kalacak, ancak kamuoyu yoklamalarına göre partisi Pazar günkü seçimlerde büyük bir yenilgi aldı. .

NHK anketine göre Kishida’nın Liberal Demokrat Partisi’nin (LDP) parlamentonun güçlü alt meclisinde çoğunluğunu koruyup koruyamayacağı hemen belli değildi, ancak daha küçük Cometo partisiyle ittifakı nedeniyle kontrolü elinde tuttu. .

oy ver Ölçek Bu ayın başlarında iktidara geldikten sonra seçim çağrısında bulunan Kişida ve savaş sonrası Japon siyasetine hakim olan muhafazakar LDP’si için, korona virüsü salgınını yanlış idare ettiğine dair yorumlardan rahatsız oldu.

LDP’ye verilen kayıplar, Kişida’nın gelecek yıl yapılacak ara seçimlerde partiye liderlik etme yeteneği hakkında soru işaretleri doğurabilir. Bu, onu Budist yanlısı Komodo’ya daha bağımlı hale getirerek nükleer santralleri yeniden başlatma çabalarını karmaşıklaştırıyor ve Çin’e karşı sert bir duruş sergiliyor.

Tatlı dilli eski bir bankacı olan Kishita, çekici olmadığı imajını üzerinden atmaya çalıştı. Partinin sağcılarının geleneksel politikalarına bağlı kaldı ve partinin artması için bastırdı. Askeri Ayrıca, harcamaların yatırımcılar arasında endişeye neden olan “yeni kapitalizm” olduğunu iddia ederek servet eşitsizliğini ele alacağına söz verdi.

Tokyo’daki Vaseda Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Aero Hino, koalisyonda sandalye kaybetmenin “parlamentoyu yönetmeyi zorlaştıracağını” söyledi. “Kişida’nın önümüzdeki yıl yapılacak ara seçimlerden önce işleri gerçekten bir araya getirip getiremeyeceğini göreceğiz.”

Koalisyonun, çoğunluk için gerekli olan 233’ten fazla, 239 ila 288 sandalye kazanması bekleniyor. LDP’nin 212 ila 255 sandalye kazanması bekleniyordu. Koalisyon 305’in üçte iki çoğunluğu ve LDP’nin 276 sandalyesi var ki bu da seçim öncesine göre çok daha düşük.

Kishida, yönetimin bu yıl ek bir bütçe derlemeye çalışacağını söyledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Umarım parlamento, işini kaybedenler ve okul ücretini ödemekte zorlanan öğrenciler gibi salgından etkilenen insanları destekleyecek önlemleri finanse etmek için bu yıl ek bir bütçe çıkaracaktır.”

READ  World Series Skoru: Braves, Game 3'ü Astros'a karşı aldı ve kapatma zaferinde isabetsiz bir vuruş yaptı

Osaka Yükseliyor

Muhafazakar Osaka merkezli Japonya İnovasyon Partisi büyük bir kazanandı, koltuklarını üç katından fazla artırdı ve Japonya’nın muhalefetteki anayasal Demokratlarından sonra alt mecliste üçüncü güç olarak Komodo’yu geçeceği tahmin ediliyordu.

Osaka Partisi’nin ulusal bir güç olarak ortaya çıkması, Kişida’nın yeni liberal ekonomi politikalarını geri çekme taahhüdünü karmaşıklaştırabilir.

Ritzumaikan Asya-Pasifik Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler profesörü olan Yoichiro Sato, Yenilik Partisi “Osaka bölgesini gerçekten yok ediyor. Önemli bir muhafazakar grup oluşturdular” dedi. “Kişida’nın zengin-fakir gelir uçurumu arasında köprü kurmaya yönelik yeni kapitalist fikrini engelleyecekler.”

Kishida’nın kamuoyuna açıkladığı hedef, en azından çoğunluk koalisyonuna sahip olmak. 233 koltuk, Alt evde 465 dışında.

Tokyo’daki Sofya’da profesör olan Koichi Nakano, “Kişida yönetmeye devam etmeli veya yönetmeye başlamalı, ancak gelecek yıl yapılacak ara seçimler göz önüne alındığında liderliği konusunda bir soru işareti olabilir” dedi. Üniversite.

LDP’nin en büyük yenilgilerinden biri, eski bir ekonomi bakanı ve partinin hizip lideri Noboderu Ishihara’ydı ve batı Tokyo bölgesinde bir muhalefet adayına yenildi.

Kishida’nın partinin liderlik yarışındaki zaferinde kilit rol oynayan LDF genel sekreteri Akira Amari, koltuğunu korumak için aktif olarak savaşıyor.

Genel olarak bölünmüş muhalefet, çoğu bölgede muhalefetle karşı karşıya kalan – geniş ölçüde marjinalize edilmiş Japonya Komünist Partisi de dahil olmak üzere – sadece bir parti ile birleşti.

Bazı seçmenler – kendi bölgesinde ana muhalefet adayına oy veren ve Komünistler için orantılı temsilde oy veren Yoshihiko Suzuki – referandumun LDP’ye bir ders vereceğine inanıyordu.

68 yaşındaki Suzuki, bir dizi kara para aklama ve kronik skandalın altını çizerek, yıllarca süren LDP yönetiminin onu kayıtsız ve kibirli hale getirdiğini söyledi.

Umarım bu seçim onlar için bir uyanış çağrısı olur. “Eğer öyleyse, yetenekli milletvekillerinin sayısı göz önüne alındığında, LDP daha iyi bir parti olacak.”

READ  DSÖ, Güney Afrika'da bulunan yeni Covid-19 varyantı hakkında küresel uyarılar arasında toplanıyor

Sakura Murakami, Elaine Lies, Irene Wang, Daniel Leussink, Kiyoshi Takenaka, Antoni Slodkowski, Leika Kihara ve Yoshifumi Takemoto’nun raporu; Sakura Murakami ve Elaine Lies tarafından yazılan; Kurgu: William Mallard ve David Dolan

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.