Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

James Webb Uzay Teleskobu’nun çıktısı nasıl görüntülenir?

Cumartesi günü erken kalkarsanız, bilim ve mühendislik manzarasıyla karşılaşacaksınız: Yörüngeye fırlatıldı James Webb Uzay Teleskobu.

Teleskop, NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı arasında ortak bir girişimdir ve şimdiye kadar uzaya fırlatılan en güçlü gözlemevidir. Astronomlar, bütçe ve teknik gecikmeler ısının tamamlanmasını ve serbest bırakılmasını durdurduğu için onlarca yıldır bekliyorlar.

Ancak Noel sabahı, onlar ve insanlığın geri kalanı, uzay aracının bilimsel görevine başladığını görmeye bir adım daha yaklaşacaklar. İşte bilmen gereken.

Teleskopun, Güney Amerika kıyılarındaki Fransız Guyanası’ndaki Avrupa tarafından işletilen bir uzay üssünden Cumartesi günü Doğu saatiyle 07:20’de havalanması planlanıyor. Fırlatma penceresi, son dakika roket testleri veya geri sayımda kısa duraklamalar varsa, saat 07:52’ye kadar 32 dakika sürer. Uzun bir gecikme olursa, yayın Pazar günü aynı saate ertelenecektir.

The Times bir tane yerleştiriyor Muhabirler tarafından canlı video beslemesi ve analizi burada. NASA, teleskobun ana sponsoru Canlı yayın tutun YouTube kanalında ve ana sayfasında sabah 6’da başlıyor heyecan Ve Facebook Eşzamanlı başlangıç ​​hesapları. Ajans yetkilileri, lansmana yol açan gökbilimcilerle yorum yapacak. Sen de yapabilirsin Sanal lansman etkinliğine kaydolun.

Fırlatmayı Fransızca veya İspanyolca olarak görmek isterseniz, Avrupa Uzay Ajansı Bu dillerde akışı kaldırıyor mu?.

Web teleskopu, gökbilimciler tarafından Karanlık Çağlar olarak bilinen erken kozmik tarihin önemli bir uzantısını incelemek için tasarlandı.

Kozmologlar, ilk yıldızların evren yaklaşık 100 milyon yaşındayken ortaya çıktığına inanırlar. (Bugün 13,8 milyar yaşında.) Gökbilimciler tarafından Hubble Uzay Teleskobu kullanılarak görüntülenen uzak ve erken galaksi, evren, Big Bang’den 400 milyon yıl sonraydı. Aradan geçen 300 milyon yılda, evrenin parıldayarak uçtuğu ve Big Bang’in nasıl yıldızlarla ve hayatla dolu bir gökyüzüne dönüştüğü bir muammadır.

READ  Seattle Seahawks'ın Los Angeles Rams'e kaybettiği maçın ardından Russell Wilson'ın durumu havaya uçtu.

Bu teleskop, gökbilimcilerin galaksinin merkezindeki geniş kara delikleri ve galaksimizdeki diğer yıldızların yörüngesinde dönen gezegenleri daha iyi incelemelerini sağlayacak.

Bu bilimsel gözlemleri elde etmek için web teleskopu, Hubble’daki camla karşılaştırıldığında 2,4 metre olan 6,5 metre çapında bir birincil aynaya güveniyor. Yedi kat daha fazla ışık toplama ve geçmişe daha yakından bakma yeteneğine sahiptir.

Bir diğer önemli fark, kızılötesi veya “ısı” radyasyonuna duyarlı kameralar ve diğer enstrümanları içermesidir. Evrenin Genişlemesi Genellikle görünür dalga boylarındaki ışık, insan gözünün göremediği uzun kızılötesi dalga boylarına dönüşür.

Mühendisler, teleskopu Hubble’dan daha hassas hale getirmek için 10 yeni teknoloji icat etmek zorunda kaldılar. Son derece iyimser tablo tahminleri, ara sıra meydana gelen büyüme kazaları ve düzensiz harcama raporları, zaman çizelgesini 2021 yılına kadar iterek toplam maliyeti 10 milyar dolara yükseltti.

Avrupa Uzay Ajansı ile değil Avrupa anakarasındaki herhangi bir üye ülkesinin yörüngesel fırlatma alanı. Bunun yerine, genellikle Guerrero, Fransız Guyanası’ndaki bir uzay istasyonundan fırlatılır.

Kourou yayın sitesinin kullanımı, Webb Federasyonu’nun misyona yaptığı 300 milyon katkının bir parçası. 2003 yılında NASA, Fransız roket üreticisi ArianeSpace’in Ariane 5 roketinde web’i başlatmak için ESA ile anlaştı.

James Web Uzay Teleskobu’nun izleme güçlerini ve gökbilimcilere araştırmalarında nasıl yardımcı olabileceğini anlamak için, Instagram’da oturum açmış bir akıllı telefonla bu iki artırılmış gerçeklik deneyimini kendi alanınızda deneyin.

Gözlemlenebilir evrenin 3 boyutlu haritası ile size ilk olarak web’in uzay ve zamanda nerede olduğunu gösterecek. Dünya benzeri dünya dışı varlıklar ve erken bilinen galaksiler de dahil olmak üzere uzay aracının ilk hedeflerinden bazılarını planlıyor. Lütfen tekrar deneyin Instagram’da burada.

READ  Çin Evergrande hisseleri düştü ve 'içeriden bilgi' yayınlamaya hazır

İkinci artırılmış gerçeklik deneyimi, ağın yerçekimsel merceklemenin gücünden görsel uyaranları nasıl aldığını gösteriyor.

Alanınıza sanal bir kara delik koyun ve etrafınızda nasıl bir büyüteç gibi davrandığını görün. Aynı teknik, gökbilimcilerin erken evreni incelemelerine yardımcı olacaktır. Lütfen tekrar deneyin Instagram’da burada.

Nova Bisner Katkıda bulunan rapor.