Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

James Webb Uzay Teleskobunun Çıkışı Ertelendi – Neden ve Yeni Fırlatma Tarihi Burada

James Web Uzay Teleskobu (JWST), NASA’nın en büyük gözlemevlerinden biridir; Hubble Uzay Teleskobu, Compton Gama Işını Laboratuvarı, Chandra X Laboratuvarı ve Spitzer Uzay Teleskobu’nun izinden gitti. JWST, Spitzer gibi kızılötesi ışığa odaklanarak, Hubble gibi mükemmel netlikle, öncüllerinden ikisinin niteliklerini birleştirir. Kredi: NASA, SkyWorks Digital, Northrop Grumman, STScI

NASA ArianeSpace sürümü için hazırlık incelemesini başarıyla tamamladı James Webb Uzay Teleskobu 21 Aralık’ta ekip, ısı taşıyan Ariane 5 roketinin fırlatılmasına ve fırlatma dizisinin fırlatılmasına izin verdi.

Buna ek olarak, web ekipleri kısa süre önce, Fransız Guyanası’ndaki fırlatma ekipleri ile Baltimore, Maryland’deki Uzay Teleskobu ve Bilim Enstitüsü’ndeki WebS Görev Operasyonları Merkezi (MOC) arasında bir ortak girişim olan kapsamlı bir füze provasını tamamladı. Webb’i tanıtmaya dahil olan çeşitli ekiplerin hepsi hazır ve yolun her adımını uyguladılar.

Ardından, Ariane 5 roketinin – ağın tepesine güvenli bir şekilde bağlı – 22 Aralık’ta fırlatma alanına yaklaşık iki saatlik bir süreç başlatması planlanıyor.

Ancak, başlangıçta 24 Aralık’ta yapılması planlanan VA256 uçuşu, Avrupa’nın Fransız Guyanası’ndaki uzay limanındaki kötü hava koşulları nedeniyle ertelendi.

Yeni hedef yayın tarihi, aşağıdaki yayın penceresinde mümkün olan en kısa sürede 25 Aralık’tır:

  • Washington, 7:20’den 19:52’ye kadar.
  • Kourou 9:20 ve 21:52 arası.
  • 12:20 – 12:52 Evrensel (UTC)
  • Paris 13:20 – 13:52
  • Tokyo 21:20’den 21:52’ye kadar

25 Aralık tarihini teyit etmek için bu akşam (22 Aralık) başka bir hava tahmini açıklanacak. Ariane 5 füze aracı ve ağı, son montaj binasında sağlam ve güvenli bir durumda.

READ  ABD'li yargıç Biden federal çalışanı Govt aşı emrini engelledi