Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İtalya, pazar hakimiyetini kötüye kullandığı için Amazon’a 1.3 milyar dolar para cezası verdi

  • Amazon, ara hizmet hakimiyetini kötüye kullandı -watchdog
  • Temyizde Amazon düzenleyici kararı kabul etmedi
  • Amazon iyi ‘haksız ve eşitsiz’ diyor

MİLANO, 9 Aralık (Reuters) – İtalya’nın mütevelli heyeti Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa’daki bir ABD teknoloji şirketine verilen en büyük cezalardan biri olan pazar hakimiyetini kötüye kullanmaktan Amazon’a 1,13 milyar dolar (1,28 milyar dolar) para cezası verdiğini söyledi.

Amazon, İtalyan düzenleyicinin kararına “kesinlikle katılmadığını” ve temyize gideceğini söyledi.

Bir dizi gizlilik skandalı, yanlış bilgi ve bazı işletmelerin piyasa güçlerini kötüye kullandığına dair şikayetlerin ardından, teknoloji şirketlerinin küresel düzenleyici incelemesi artıyor.

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Amazon’un yanı sıra Alphabet’in Google’ı (GOOGL.O), Facebook Inc (FB.O), Apple Inc (AAPL.O) Ve Microsoft Corp. (MSFT.O) Avrupa’da yoğun bir inceleme altındalar.

İtalyan gözlemci yaptığı açıklamada, Amazon’un, Amazon.it’teki aktif satıcılar tarafından kendi lojistik hizmeti olan Amazon Lojistik’in (FBA) benimsenmesini desteklemek için İtalyan pazarındaki hakimiyetini pazarlardaki ara hizmetler için kullandığını söyledi.

Yetkili, Amazon’un Amazon.it’te görünürlüğü artırmaya ve satışları artırmaya yardımcı olabilecek birinci sınıf bir etiket de dahil olmak üzere bir dizi özel avantaja Amazon Lojistik erişimini kullanmaya dahil olduğunu söyledi.

“Amazon, üçüncü taraf satıcıların Prime etiketini FBA ile yönetilmeyen tekliflerle ilişkilendirmesini engelliyor” dedi.

Prime Label, Amazon’un sadakat programının 7 milyondan fazla sadık ve yüksek maliyetli tüketici üyesine satış yapmasını kolaylaştırıyor.

Yetkili ayrıca, gözetim mütevelli heyeti tarafından gözden geçirilmesi gereken düzeltici önlemler aldığını da söyledi.

Amazon, FBA’yı “tam bir özel hizmet” olarak nitelendirdi ve Amazon’daki üçüncü taraf satıcılar tarafından kullanılmadığını söyledi.

ABD panelinden yapılan açıklamada, “Satıcılar FBA’yı seçtiğinde bunu verimli, kullanışlı ve fiyat açısından rekabetçi olduğu için yapıyorlar” dedi.

READ  Amazon, Hedef, Walmart ve daha fazlası

“Önerilen cezalar ve uzlaşmalar mantıksız ve orantısız” dedi.

AB Komisyonu, Amazon’un ticari uygulamalarına yönelik kendi iki soruşturmasının tutarlılığını sağlamak için Avrupa Rekabet Ağı çerçevesinde, davada İtalyan rakip otorite ile yakın işbirliği yaptığını söyledi.

Amazon, kendi pazarında satış yapan bağımsız perakendecilerin hassas verilerinin kullanılmasının AB rekabet kurallarını ihlal edip etmediğini değerlendirmek için ilk olarak Temmuz 2019’da açıldı.

İkincisi, 2020’nin sonlarında Amazon’un kendi perakende tekliflerine ve Amazon’un lojistik ve dağıtım hizmetlerini kullanan pazar satıcılarının potansiyel öncelikli muamelesine odaklandı.

Komisyon Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Bu soruşturma, İtalyan Rekabet Komisyonu’nun Amazon’un İtalyan lojistik pazarındaki davranışını ele alma bugünkü kararını tamamlıyor” dedi.

(1 dolar = 0,8832 euro)

reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Elvira Polina ve Maria Pia Quaclia’nın Raporu; Alexander Smith ve Jason Neely tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.