Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrailli bir casus yazılım şirketi olan NSO Group, ABD engelleme listesine eklendi ABD Dış Politikası

NSO Grubu ABD engelleme listesine eklendi Biden Yönetimi İsrail casus yazılım üreticisinin “ABD dış politikasına ve ulusal güvenlik çıkarlarına aykırı” davrandığını belirledikten sonra.

Ticaret sektörü keşfi İsrailli şirkete bir darbe oldu ve Amerika’nın casus yazılımların ulusal güvenlik çıkarları üzerindeki etkisiyle ilgili derin endişesini ifade ediyor.

3 ay sonra gelir Gazeteciler Federasyonu Guardian’ın da aralarında bulunduğu, kâr amacı gütmeyen bir Fransız grubu olan Forbidden Stories ile çalışmak, casus yazılım kullanan yabancı hükümetler tarafından saldırıya uğrayan çok sayıda gazeteci ve aktivist vakasını ortaya çıkardı.

The Guardian ve diğerleri bunu dile getirdiler. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve tüm kabinesinin cep telefonu numaraları Sürveyansın olası hedefleri olarak seçilen kişilerin sızdırılan listesine dahil edildi.

“Bugünkü hareket, Biden-Harris yönetiminin insan haklarına odaklanma çabalarının bir parçası. ABD Dış PolitikasıTicaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Baskı için kullanılan dijital araçların yaygınlaşmasını önlemek için çalışarak” denildi.

Girişim, vatandaşların dijital güvenliğini iyileştirmeyi, siber tehditlerle mücadele etmeyi ve yasa dışı gözetimi engellemeyi amaçlıyor. Geçici son kural Kötü niyetli siber faaliyetler için kullanılabilecek belirli ürünlerin ihracatı, yeniden ihracatı veya yurtiçi transferine ilişkin kısıtlamalar getiren Ticaret Bakanlığı tarafından verilir.

Ticaret Bakanlığı, sözde “şirket listesinin” NSO’yu ve diğer üç şirketi içerdiğini, çünkü “şirketin belirli ve açık gerçeklere dayalı olarak dahil olduğuna veya dahil olduğuna inanmak için makul gerekçelere sahip olduğunu söyledi. ABD’nin ulusal güvenliğine veya dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetler.” Müdahale önemli bir risk oluşturuyor.”

Aslında, NSO, özel bir lisans olmadan ABD şirketlerinden parça ve bileşenlerin satın alınmasını yasaklayacaktır. Bu, şirketin Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapındaki yazılım satışlarında bir bulut oluşturur.

Ticaret Bakanlığı, başka bir İsrailli bekçi köpeği NSO ve Candiru’nun yabancı hükümetlere casus yazılım geliştirip tedarik ettiğine dair “bilgileri araştırdığını” söyledi. .

NSO, casus yazılımının yabancı hükümet müşterileri tarafından ciddi suçluları hedef almak için kullanıldığını iddia ediyor. Müşterilerinden herhangi birinin Macron veya Fransız hükümet yetkililerini hedef aldığını reddetti.

Ancak Pegasus projesinin yayınlanmasından bu yana geçen haftalarda, İsrailli yetkililer ABD ve Fransa’daki meslektaşlarıyla bir araya geldi Teknik suistimal iddialarını tartışmak için.

Pegasus tarafından kullanıldığında – NSO’nun imza casus yazılımı – telefon konuşmalarını, metinleri, fotoğrafları ve telefondaki diğer her şeyi kesebilir. Ayrıca telefonu bir dinleme cihazına dönüştürür.

NSO’nun kurucusu Shalev Hulio, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Londra’daki İsrail büyükelçiliği sözcüsü, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

READ  Avustralya Hükümeti-19: Sidney yeniden açılıyor ve 'Bağımsızlık Günü'nde korona virüsü ile yaşamaya başlıyor