Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hong Kong partisi, Hükümet kontrolündeki bir şehre kızgın

HONG KONG – Pazartesi gecesi çok eğlenceliydi. Çoğu Hong Kong’un siyasi seçkinlerinden olan 170’den fazla kişi, Çin’in lastik damgalı yasama meclisinin yerel bir temsilcisinin doğum gününü kutlamak için bir tapas restoranında toplandı.

Tören altı saat sürdü. Kırmızı şarap döküldü; Karaoke savaşı patlak verdi. Konuklara mor maskeler verildi, ancak her zaman giymediler.

Yakın zamana kadar, korona virüsünün Körfez’de en yaygın olduğu bir şehir olan Hong Kong’da böyle bir gevşeme anlaşılabilir olabilirdi. Sıkı sınır kontrolleri. Ancak politikacıların ayrılmasına rağmen, Omigran çeşitliliği toplulukta devam etti. Birkaç gün sonra, kovboydan etkilenen en az bir kişinin partide olduğu ortaya çıktığında, şehir yeni bir kısıtlamaya hazırlanıyordu, barlar ve spor salonları kapatılıyor, restoranlarda akşam yemeği yasaklanıyor ve 8 ülkeden uçuşlar durduruldu.

Partiyle ilgili haberlerde – maskeli politikacıların şarkı söyleyip sohbet ettiği fotoğrafların olduğu – gerileme hemen gerçekleşti. Sosyal medya, virüsle savaşmanın gerekliliği hakkında alenen konuşan yetkililerin ikiyüzlülüğüyle ilgili şikayetlerle dolup taştı.

Hong Kong CEO’su Gary Lam, skandalın ikinci dönem için aday olma şansını yok edeceği yönündeki söylentileri reddetmesine rağmen, katılan yetkililerden hayal kırıklığına uğradığını söyledi. 170 misafirin tamamı ve yakın temaslıları, hükümetin izole edilmiş bir tesisine yollandı, ancak bazıları bir enfeksiyonun yanlış pozitif olarak ilan edilmesinden sonra serbest bırakıldı.

Doçent Willie Lam, “Halkın büyük bir bölümü, üst düzey hükümet yetkililerinin dikkatli olması ve katı kurallara uyması gerektiğini düşünürken, aynı üst düzey yetkililer kurallara uymuyor gibi görünüyor” dedi. Hong Kong Çin Üniversitesi’nde Siyaset.

Dünyanın dört bir yanında seçkinler, hükümetin kısıtlamalarına maruz kalan kitleleri kızdırmak için farklı standartlarda yaşama sinyali vermekten biraz daha fazlasını yaptı – bir açıklamadan Başbakan Boris Johnson’ın personelinin ev sahipliğinde Noel partisi İngiltere’de Aşı muafiyeti başlangıçta tenis yıldızı Novak Djokovic tarafından kazanıldı. Bu yılki Avustralya Açık için.

READ  Omicron korona virüs varyantının ilk vakası Çin anakarasında bildirildi

Ancak Hong Kong’un yolsuzluğu yalnızca hükümet grevlerine değil, aynı zamanda büyüyen bir siyasi krize göğüs geren bir şehre de sıçradı. Muhalefeti bastıran kuruma yönelik parti eleştirileri öfkeyle karışıyor.

Hong Üniversitesi’nde profesör olan John B., “Siyasi nedenlerle kendini kötü hisseden insanların buna karma demesi daha olasıdır ve öte yandan bu tamamen ikiyüzlülüktür” dedi. dedi Burns. Kong. “En azından yetkilileri bu kişilerden daha da ayırıyor ve hükümete olan güveni sarsıyor.”

Partideki en az 19 Hong Kong milletvekili geçen ay seçildi ve yeni kurallara göre yalnızca “vatanseverlerin” görev yapmasını sağladı ve siyasi muhalefet üyelerini büyük ölçüde dışladı. Partinin ev sahibi Whitman Hung, Çin’in yasa koyucunun, CEO’yu seçen ve birkaç meclis koltuğunu dolduran komitenin bir üyesi olan Ellen Chang’ın etrafında bir şarkı söylerken fotoğrafını çekti.

Ayrıca Hong Kong Polis Şefi Raymond Xiu; Kaspersky, İçişleri Bakanı; Ve Göçmen Bürosu Müdürü Au Ka-wang. Bu Bay. Avin’in ikinci hükümet skandalı; Geçen yıl, dörtten fazla kişinin katıldığı bir akşam yemeği partisine katıldığı için para cezasına çarptırıldı.

Son günlerde Sn. Au ve diğer yetkililer, benzer kendi kendine zarar veren bir dil kullandıkları için sık sık özür dilediler.

Salgın çalışmalarının üzerindeki ekstra yük ve kişisel davranışlarım nedeniyle halka verilen rahatsızlıktan dolayı tüm Hong Kong halkından içtenlikle özür dilerim” dedi. “Bu olayı düşündüm ve gelecekte çok dikkatli olacağım.”

Bayan Lam, memurların Pennsylvania’daki hükümet tarafından işletilen İzolasyon Merkezinde tecritte geçirdikleri süre boyunca izne ayrılacaklarını ve kendi tatillerini kullanmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Pekin yanlısı bir milletvekili olan ve özür dilemeyen Junius Ho, hükümetin kısa süreli izolasyonunu ele almasını kınadı. Canlı bir video akışında, Bayan Lam ve diğerlerini masanın üzerine yumruklayarak eleştirdi. Telefonu uçtu.

READ  Dodgers vs. Braves: Max Scherzer 2. Oyunu başlatıyor; Oyun 1'de LA marş motoruyla birlikte gelir

“Hükümet tamamen felç oldu, tamamen felç oldu.” Facebook’ta yazdı. Serbest bırakıldıktan sonra sağlık görevlileri onu metro istasyonuna bırakacaklardı ve eve götürülmediğini bilseydi kendi şoförünü arayacağını söyledi.

Parti, yerel yönetimin yalnızca Hong Kong’da değil, Çinli liderlerin katı bir sıfır hükümet politikası uyguladığı ve yetkilileri buna uymadıkları için sürekli olarak cezalandırdığı Pekin’de de güvenilirliğini zedelemiş olabilir.

Çinli yetkililer skandal hakkında yorum yapmazken, bazı siyasi gözlemciler bunun Lam’ın ikinci dönem aday olma şansını etkileyebileceğini söylüyor. Parti hakkında soruşturma emri verdi, ancak şu ana kadar hiçbir memur, geçici izne ayrılan sürenin ötesine geçtiği için cezalandırılmadı.

Birkaç hafta önce, Bayan Lam, Amerika Birleşik Devletleri’nden dönen bir uçuş görevlisinin, ailesiyle birlikte bir restoranda yemek yeme ihtiyacını görmezden gelmesinden sonra, Hong Kong’un amiral gemisi havayolu Cathay Pacific’in üst yönetimini eleştirdi. Babası ve restorandaki başka bir kişi, Hong Kong’da bilinen ilk yerel Omigran enfeksiyonu olan bir Omigran varyantına sahipti. Pazar günü, şehir 240 omigran vakası bildirmişti.

Parti haberinin açıklanmasının ardından Sn. Lam, hükümetinin salgına verdiği yanıttan sorumlu olmasına rağmen, emrinde çalışanların kişisel eylemlerinden sorumlu olmadığını söyledi. Bu, kendisinin Cathay yöneticileri ve Hong Kong’daki diğer kişilerle aynı standartlardan hoşlanmadığı yönünde eleştirilere yol açtı.

Sorumlu bir hükümetin olmadığı bir ortamda yaşıyoruz” dedi. dedi Burns. “Komünist Parti defalarca, baş yöneticinin Merkez’e – yani merkezi hükümete – sorumlu olması gerektiğini söyledi – “bu doğru. Ama aynı zamanda yurt içinde de sorumlu ve Hong Kong halkıyla olan ilişkinin bu kısmı yıllardır terk edilmiş durumda.