Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Haynes Ketçap Mars’a ilk adımı atıyor

Haynes, ketçapın ilk “Mars versiyonunu”, ortaya çıkan domatesle Dünya’da Mars benzeri bir durumda yayınladı. 14 astronomdan oluşan bir ekip, Mars’takine benzer toprak, sıcaklık ve su koşullarına sahip kontrollü bir ortamda domates yetiştirmek için Florida Teknoloji Enstitüsü’ndeki Aldrin Uzay Enstitüsü’nde dokuz ay boyunca çalıştı.

Eski NASA astronotu Mike Massimino’ya göre, normal Dünya domateslerinden yapılan ketçap, susuz yiyecekleri geliştirmek için uzayda önemli bir baharattır, ancak Mars versiyonu türünün tadın ötesinde etkileri vardır. İki yıllık deney, Mars’ta uzun vadeli gıda üretimi potansiyelini gösteriyor.

“Bundan önce, Mars’ın simüle edilmiş koşullarında büyümenin yollarını bulma çabalarının çoğu, kısa vadeli bitki yetiştirme çalışmalarıydı. Bu proje, uzun vadeli gıda hasadına bakıyor. Haynes, domates olmak için kaliteli bir mahsul elde etti. Dedi Andrew. Uzay Enstitüsünde ekibi yöneten Palmer.

Astronotlar, uzayda yetiştirilen ilk biberleri kullanarak taco ile deney yapıyor
NASA ayrıca astronotlara dondurularak kurutulmuş yiyeceklerine daha fazla besin vermek için uzayda bitki hasat etmeyi de denedi. (Açıkçası dondurularak kurutulmuş dondurma insan vücudunda hayatta kalamaz.) Uluslararası Uzay İstasyonu geçtiğimiz günlerde bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. taco partisi İstasyonda ilk biberleri topladıktan sonra – ketçap taco partisinin bir sonraki konuğu olabilir. NASA astronotu Shane Kimbro Cuma günü yaptığı açıklamada, uzay istasyonuna bir domates yetiştirme deneyi göndermek için tartışmaların sürdüğünü söyledi.
İnceleme ekibi ve Massimino, nihai ürünü ilk olarak 10 Kasım’da saat 10:00’da ET’de tadacak. Tarihi olayı Haynes’in sosyal medya kanallarından izleyebilirsiniz. heyecan Ve Instagram.

Mars ketçapı satın alınamaz, ancak kendinizi Mars’a giderken bulursanız, paketlemeniz gerekmez.

READ  MLB World Series 2021 - Braves gücü açar, Charlie Morton, 1. Oyunda Astros'a karşı galibiyeti sırasında bacağını kırar ve diğer harika anlar