Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güney Kore’nin Moon özür parkı, şiddetli başkanlık yarışının ortasında hakarete uğradı

SEUL, 24 Aralık – Adalet Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in yolsuzluk suçlamalarıyla hapse atılan eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’yi affettiğini söyledi.

69 yaşındaki Park, Anayasa Mahkemesi’nin 2017 parlamento oylamasını onaylamasıyla Güney Kore’nin demokratik olarak seçilmiş ilk lideri oldu. Bir skandal için onu suçlayın Samsung’un da aralarında bulunduğu iki şirketin liderlerini de hapse attı.

Arkadaşının ailesini ve kâr amacı gütmeyen vakıfları finanse etmek için büyük şirketlerden milyarlarca rüşvet almak için bir arkadaşıyla gizli anlaşma yapmakla suçlandı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ocak ayında, Güney Kore Yüksek Mahkemesi, Park’ı yolsuzluk suçlamasıyla 20 yıl hapis cezasına çarptırarak düşüşünü sonlandırdı ve bu da yasal sürece son verdi.

Parkın avukatı Yu Yong-ha, Park’ın halkı endişelendirdiği için özür dilediğini ve zor kararı verdiği için Moon’a teşekkür ettiğini söyledi.

Amnesty Park’ın ofisi, amacın “trajik tarihi kırmak, insanların birliğini geliştirmek ve gelecek için el ele vermek” olduğunu söyledi.

Sözcünün yaptığı açıklamada, “Bunun, düşünce, artı ve eksilerdeki farklılıkların ötesine geçme ve yeni bir entegrasyon ve dayanışma çağı açma fırsatı sağlayacağını umuyorum” dedi.

Moon, daha önce yolsuzluk faillerini affetmeyeceğine söz vermişti. Ancak Muhafazakar ana muhalefetteki Halkın İktidar Partisi’nin birçok destekçisi ve politikacısı, kötüleşen sağlığı ve derin siyasi gerilimleri gerekçe göstererek, Mart ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Park’ın affedilmesi çağrısında bulundu.

Güney Kore’nin devrik lideri Park Geun-hye, 25 Ağustos 2017’de Güney Kore’nin Seul kentinde mahkemeye çıktı. REUTERS / Kim Hong-Ji / Dosya Fotoğrafı

Muhalefet milletvekilleri, Park’ın hapisteyken omuz ameliyatı da dahil olmak üzere sağlık sorunları yaşadığını söylüyor.

Park’ın hapsedilmesi, muhafazakarların Seul’de haftalık mitingler düzenleyerek onun serbest bırakılmasını talep etmesi ve Govt-19 salgını patlak verene kadar ayı eleştirmesiyle ülkeyi bölen siyasi bir sıcak patatese dönüştü.

READ  John Croton, NFL Komiseri Roger Coodell'i dava ediyor

Gallup Korea tarafından Kasım ayında yapılan bir ankette, yanıt verenlerin %48’i Park ve Lee’nin özrüne karşı çıktı, ancak sayı bu yılın başlarında %60’tan düştü.

Güneydeki Guangxi şehrinde yaşayan 42 yaşındaki Kim Mi-jion, parkın özrünün zamanında olduğunu söyledi. Güney Kore’nin batı kıyısındaki Seul yakınlarındaki Hwaseong’dan Zhang Yun-soo, serbest bırakılmasının siyasi amaçlı olduğunu söyledi.

Moon’un iktidardaki Demokrat bayrak taşıyıcısı Lee Jae – Myung ve Halkın İktidarı adayı Eun Suk-yol, son anketlerde baş başa görüldü.

Lee, Moon’un “acısını” anladığını ve ulusal birlik kararına değer verdiğini ancak Park’ın skandal için gerçekten özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Yoon, Park’ın özürünün gecikmeye rağmen memnuniyetle karşılandığını söyledi, ancak gazetecilerin siyasi eyleme devam edip edemeyeceği konusundaki sorularını ayrıntılandırmadı.

Parkın öncüsü Muhafazakar Lee Myung-bak, Yolsuzlukla suçlanan bir tutuklu affedilmedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Josh Smith ve Hyun Hee Shin’in raporu; Düzenleme Matthew Lewis, Jerry Doyle ve Michael Perry tarafından Yeni Cio ve Tokyun Kim tarafından hazırlanan ek rapor

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.