Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güney Kore, Kuzey Kore’nin Kore Yarımadası’na tanımlanamayan bir füze attığını söyledi.

Japon hükümetine göre, bir tweet’te füzenin bir “balistik füze” olabileceğini söyledi.

Yerel saatle sabah 8: 23’te, Japonya Sahil Güvenlik olası bir balistik füzenin zaten denize düştüğünü söyledi. Tüm gemileri güncellemeleri izlemeye davet etti.

Japon hükümeti de uçak ve gemilerin güvenliğini sağlayacağını söyledi.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida Çarşamba günü gazetecilere şunları söyledi: “Kuzey Kore’nin geçen yıldan beri füze fırlatmaya devam etmesi üzücü.

“Japon hükümeti gözetim ve gözetimi artırmaya devam edecek.”

Kishida, hükümetin hala uçağın yörüngesi ve nereye düşmüş olabileceği hakkındaki bilgileri incelemekte olduğunu söyledi.

Bu, Pyongyang’ın yeni bir füzeyi başarıyla test ettiğini söylemesinden bu yana ilk füze fırlatılışını işaret ediyor. Bir denizaltıdan fırlatılan füze (SLBM) geçen yıl Ekim ayında.

Denizaltı füze testi, Pyongyang ve Seul arasında artan işbirliğini ve aynı zamanda artan askeri cesareti gören Kore Yarımadası’nda haftalarca süren gerilimlerin ardından geldi. Geçen yıl ülke, Eylül ayı sonlarında yeni bir hipersonik füze olduğunu söylediği şeyi başlatmak da dahil olmak üzere silah test programını hızlandırdı.

Pyongyang’ın uluslararası hukuka göre balistik füzeleri ve nükleer silahları test etmesi yasaklandı.

Lansman, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un gelmesinden sadece birkaç gün sonra Çarşamba günü geldi. Yıl sonu konuşması yaptı Raporda, ülkede bir “gıda sorunu” olduğunu kabul etti. Konuşma, Kore İşçi Partisi’nin beş günlük önemli bir toplantısının sonunu işaret ediyordu.

Kim, görevdeki onuncu yılında askeri ilerlemeyi övdü, ancak Kore ve dış ilişkiler arasındaki ilişkilere ilişkin politika yönergelerine ilişkin kısa bir not dışında Güney Kore veya ABD’den bahsetmedi.

Seul’deki Ewha Üniversitesi’nde profesör olan Leif-Eric Easley, “Kuzey Kore, Omicron varyantının veya yerli gıda kıtlığının agresif füze gelişimini durdurmayacağının sinyallerini veriyor” diyerek bir füze fırlattı.

READ  Netflix, en popüler oyunlarını sıralama şeklini değiştiriyor

“Bu test, Kim rejiminin iç ıstırabı görmezden geldiğini gösteriyor. Pyongyang, insani yardımı memnuniyetle karşılamak yerine, BM Güvenlik Konseyi kararlarını yaptırımlara layık şekilde daha da ihlal ediyor” dedi.