Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güney Afrika, Govt-19 dördüncü dalgayı zirveye çıkarırken sokağa çıkma yasağı emrini kaldırdı

CAPE TOWN, 30 Aralık (Reuters) – Güney Afrika, sabah 4’ten akşam 4’e kadar sokağa çıkma yasağını kaldırdı. Perşembe.

Cumhurbaşkanlığı Bakanı Montley Kungupele yaptığı açıklamada, ülkenin salgının izlediği yola, ülkedeki aşı seviyelerine ve sağlık sektöründeki bulunabilirliğe göre değişiklikler yaptığını söyledi.

Güney Afrika şu anda beş seviyeli COVID-19 uyarı seviyelerinin en düşük seviyesinde.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Perşembe günü erken saatlerde düzenlenen özel bir kabine toplantısından bir raporda, “Tüm göstergeler, ülkenin ulusal olarak dördüncü dalganın zirvesini geçmiş olabileceği yönünde.” denildi.

26 Kasım 2021’de Güney Afrika’nın Johannesburg kentindeki OR Tambo Uluslararası Havalimanı’nda yolcular, uluslararası uçuşlara binmeden önce korona virüs hastalığı (COVID-19) için PCR testi yaptırmak için sıraya giriyor. REUTERS / Sumaya Hişam

Aralık Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 25. haftada tespit edilen yeni vaka sayısı, bir önceki hafta tespit edilen vaka sayısına göre 127.753’e düştü.

3,5 milyon salgın ve 91.000 ölümle Güney Afrika, her iki salgında da Afrika’da en kötü etkilenen ülke.

Hükümet, toplu taşıma kısıtlamalarının kaldırılması dışında, evde 1000’den fazla, dışarıda 2.000’den fazla kişinin toplantı yapmasını yasaklayacağını söyledi.

Ayrıca, saat 23:00’ten (2100GMT) sonra faaliyet göstermek üzere lisanslı içki dükkanlarının tam lisanslama koşullarına dönebileceğine hükmetti; bu, salgından ciddi şekilde etkilenen tüccarlar ve işletmeler için bir hoşgeldin lütfu.

Kabine, “Omigran varyantı oldukça bulaşıcı olmasına rağmen, hastaneye kabul oranları önceki dalgalardan daha düşük” dedi ve halka açık yerlerde maske takmanın zorunlu olduğunu da sözlerine ekledi. Güney Afrika’da gerektiğinde maske takmamak ceza gerektiren bir suç olacaktır.

Wendell Roelf’in raporu; Kurgu: Chris Reese, Don Grepler ve Aurora Ellis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.