Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Greta Thunberg, COP26 gençliğinin mücadelesi için binlerce insanı Glasgow’a götürüyor

Genç aktivistler Resmi etkinliğin odak noktası iklim değişikliğinin gelecek nesiller üzerindeki etkisine çevrilirken, liderlerden harekete geçmek için İskoç şehrine döküldü.

Ancak gösterinin başlık konuşmasında Dunberg kalabalığa “tarihin onlara kötü değer vereceğini” söyledi ve ana konferansı “küresel kuzey yeşil yıkama festivali” ve “her zamanki gibi iki haftalık iş kutlaması” olarak nitelendirdi.

“Birçoğu kendilerine sormaya başlıyor, iktidardakiler için uyanmak nasıl bir şey? Ama açıklığa kavuşturalım: onlar zaten uyanıklar. Ne yaptıklarını biliyorlar” dedi.

“Liderler hiçbir şey yapmazlar. Kendilerine fayda sağlamak için aktif olarak boşluklar yaratırlar.”

Yorumları, konferansa katılan birkaç önemli oyuncunun ilk haftanın başarıları hakkında konuşmalarının ardından geldi. Liderler şimdiye kadar açıkladı Konferansta bir dizi mevsimsel taahhütOrmansızlaşmayı sağlamak için bir plan, kömür konusunda bir anlaşma ve yurtdışındaki fosil yakıt projelerine kamu finansmanı yatırımlarının durdurulması dahil.
BM raporu, dünyanın iklim krizine yeterince hızlı uyum sağlamadığı konusunda uyarıyor.
Ancak Glasgow’daki genç aktivistlerin çoğu, Birleşmiş Milletler tarafından uyarıldığı gibi, ciddi taahhütte ısrar etti. Dünya iklim krizi için yeterince hızlı değişmedi.

Cuma günü binlerce protestocu, pankartlar taşıyarak ve aşırı sıcaklıkların ve aşırı hava olaylarının etkileri konusunda uyarıda bulunarak şehrin sokaklarını kapattı.

Filipinli genç iklim avukatı Jan Karmel Guillermo kalabalığa zirvenin iklim krizinde “önemli bir an” olduğunu söyledi.

Dunberg, iklim değişikliği konusunda gençleri harekete geçirmeyi teşvik eden bir okul grevi hareketi olan “Fridays for the Future” (Gelecek için Cumalar)’ı kurduktan üç yıldan fazla bir süre sonra protestocularla konuştu.

Nesil İklimi: Kriz gençleri odada yetişkinlere çevirdi

“Bazıları çok ciddi olduğumuzu söylüyor” dedi bir dinleyiciye. “Ama gerçek şu ki, ciddiler. Hayatlarını sürdüren organizasyonlarımızı kurtarma mücadelesi ciddi değil.”

“Daha uzak, sınırsız vaatlere ihtiyacımız yok. Boş vaatlere ihtiyacımız yok.”

Thunberg’in konuşması bir hafta sonra geldi ve destekçileri ve medya mensupları tarafından toplu tecavüze uğradı.

READ  Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Meksika'ya tam olarak aşılanmış gezginlerle seyahat kısıtlamalarını hafifletiyor

Kalabalık, “Durdurulamaz, başka bir dünya mümkün” sloganları atarken, diğer sloganlar da sahne yakınında dikkat çekmeye çalıştı. Kalabalık bir polis ekibi sabaha karşı büyüyen kalabalığı bastırdı.

45 yaşındaki Isabel Deekin, 7 yaşındaki kızı Daisy'nin kavgaya gelmesini istedi.

7 yaşındaki Glasgowlu Daisy Deekin, Tunberg’i görme mücadelesinde annesi Isabel’e katılmak istediğini söyledi.

“Gezegenimizi kurtarın” yazılı bir işaret gösteren CNN’e “Dünyayı iklim değişikliğinden kurtarıyor” dedi.

Şimdi Glasgow’da yaşayan 22 yaşındaki Teksaslı Maia Runciman, “Ebeveynlerimiz yaşlılıktan ölecek. Çocuklarımız iklim değişikliğinden ölecek” diye uyardı.

“Buraya dünya liderlerini yerleştirmek için geldim. [climate] Politikalar yürürlükte ve gelecek için dünyayı koruyor” dedi.

Etkinlik sırasında, dünyanın dört bir yanından genç mevsimlik liderler, üst düzey delegelere Küresel Gençlik Raporunu sunarak gençliğin bakış açısını zirveye taşıma fırsatını memnuniyetle karşıladı.

Guillermo, gençlerin “geleneksel olarak küresel iklim müzakerelerinden tamamen dışlandığını” söyledi.

Ancak Cuma günü gençler de zirvenin merkezindeydi. Etkinliğin beşinci gününün teması, liderlerin müzakereleri ilerletirken dünyanın dört bir yanındaki genç izleyicileri etkilemeye çalıştıkları “Gençliği ve Kamuyu Güçlendirme”dir.

Soldan sağa, Laura Burns ve Cordelia Murray-Brown, ikisi de 14 yaşında. Buraya farkındalık yaymak için geldiklerini söylüyorlar.  Okulda olmaları gerekiyordu ama onun yerine buraya Cordelia'nın annesiyle geldiler.

ABD iklim elçisi John Kerry, “Her zaman hayal kırıklığına uğramış insanlarla konuşurum ve kendimi hüsrana uğrayanlardan biri olarak görüyorum” dedi.

14 yaşındaki Cordelia Murray-Brown CNN’e verdiği demeçte, mücadeleye katılmak için okulu kaçırdığını ve zirveye uçtuğu için dünya liderleri tarafından eleştirildiğini söyledi. “Liderlerin burada olması iyi bir şey ama aynı zamanda amacı da bozuyor çünkü hepsi buraya gelmek için uçağa bindiler… Sanırım artık onları duyacak kadar insan var. Vay canına.”

18 yaşındaki Prudence Stamp, “Sinirliyim. Dediklerini yapmalarını istiyorum,” diye ekledi.