Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gökbilimciler, galaksimizin dışındaki ilk olası gezegeni keşfettiler | Astronomi

Uzak Whirlpool galaksisinde tanımlanan olası Satürn boyutundaki gezegen, Samanyolu’nun dışında bulunan ilk ötegezegen olabilir.

NS dünya dışı Aday, normal bir yıldız ve çökmüş bir yıldız veya karadelikten oluşan bir X-ışını ikili dosyasının yörüngesinde gibi görünüyor – bu ikiliden uzaklığı yaklaşık olarak Güneş’ten Uranüs’e olan mesafeye eşittir.

Bu keşif, güneşimizin ötesindeki yıldızların etrafında dönen gezegenler olan ötegezegenleri her zamankinden daha uzak mesafelerde aramak için yeni bir pencere açıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 5.000 ötegezegen bulunmuş olmasına rağmen, hepsi Samanyolu galaksisinde – Dünya’dan yaklaşık 3.000 ışıkyılı uzaklıkta.

Spiral Messier 51 (M51), yaklaşık 28m ışıkyılı uzaklıkta, benzersiz şekli nedeniyle Girdap Gökadası olarak da bilinen güneş dışı bir gezegendir.

Cambridge, ABD, Smithsonian, Cambridge, ABD’deki Harvard Astronomi Merkezi’nden Dr. Roseanne de Stefano: Gezegen adayı நமக்கு ile ilgili keşfimiz, gezegensel aramaların aralığını mesafenin yaklaşık 10.000 katına genişleterek, gezegen sistemlerinin dış popülasyonuna ilişkin ilk görünümü verir.

M51’in aydan alınan X-ışınları (mor ve mavi) ve NASA’nın Hubble teleskopundan (kırmızı, yeşil ve mavi) gelen optik ışık üzerindeki birleşik görüntüsü. M51-ULS-1 olarak da bilinen X-ışını ikili dosyası, potansiyel bir gezegen adayının yerini gösteren bir kutudur. Görüntü saat yönünde 90 derece döndürülür. Fotoğraf: Röntgen: NASA / CXC / SAO / R. Dystefano ve diğerleri; Optik: Nasa / ESA / STScI / Grendler

Di Stefano ve meslektaşları, bunu NASA’nın Ay X-ışını Laboratuvarı’nı kullanarak keşfettiler ve X-ışını ikilisinin önünden geçen bir gezegenin neden olduğu X-ışınlarının parlaklığında karakteristik bir düşüş aradılar.

Bu parlayan sistemler genellikle bir nötron yıldızından veya kara deliğe yakın yörüngede dönen bir alt yıldızdan gaz çeker – bu durumda, Güneş’ten 20 kat daha ağır bir yıldız. Bir nötron yıldızının veya kara deliğin yakınındaki bir nesne ısınır ve X-ışınlarında parlar.

Tespit ettikleri sinyal, X-ışını emisyonunun sıfıra indirildiği yaklaşık üç saat sürdü. Bu ve diğer bilgilere dayanarak, Di Stefano ve meslektaşları, Exoplanet adayının boyutunun yaklaşık olarak Satürn’ün boyutunda olacağını ve nötron yıldızının veya kara deliğin Satürn’den Satürn’den iki kat daha uzakta – yaklaşık olarak yörüngeye eşit – yörüngede olacağını tahmin ediyor. Uranüs’ün. Araştırma kategorisinde yayınlandı Doğal astronomi.

Bu bulgu cesaret verici, çünkü malzemenin aslında hücre dışı bir ötegezegen olduğunu doğrulamak için ek verilere ihtiyaç var. Zorluklardan biri, nesnenin büyük yörüngesinin X-ışını ikilisinden yaklaşık 70 yıl öncesine gitmeyecek olmasıdır.

Santa Cruz’daki California Üniversitesi’nde doçent olan Nia Imara, “Ne yazık ki, bir gezegen gördüğümüzden emin olmak için başka bir yolculuk görmek için onlarca yıl beklememiz gerekiyor” dedi. “Ve yörüngeye dönmenin ne kadar süreceği konusundaki belirsizlik nedeniyle, ne zaman bakacağımızı bilmiyoruz.”

Bir gezegen gerçekten bu sistemde olsaydı, şiddetli bir geçmiş yaşamış olabilir. Bu sistemdeki herhangi bir ötegezegen, nötron yıldızını veya kara deliği yaratan feci süpernova patlamasından sağ çıkmış olmalı. Gelecek ayrıca tehlikeli olabilir çünkü bazen bir yıldız altı çok yüksek radyasyon seviyeleriyle gezegeni patlatabilir ve patlatabilir.

Samanyolu’ndaki X-ışını geçişlerini ve diğer X-ışını kaynaklarını aramak, olağandışı durumlarda diğer Exoplanet adaylarının tespit edilmesine yol açabilir.

READ  Omigron zaten ABD'de olsaydı, fosil 'şaşırmazdı' ve 'her şeyin' gideceğini tahmin ediyor