Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gerçek kırkayak ilk olarak Avustralya’da keşfedildi

Ancak adı Latince (bin) ve ayaklardan (pes) türetilmiş olmasına rağmen, bugüne kadar 750 fitten büyük kırkayak bulunamadı.

Bilim adamları, 1000 feet’ten daha uzun olan ilk milibiti – tam olarak 1.306 – ve dünyadaki herhangi bir canlının en uzun bacaklarına sahip ilk kırkayak keşfettiler. Sondaj, Batı Avustralya’da maden arama için geliştirilen bir sondaj deliğinde 60 metre (200 fit) yer altında keşfedildi.

Gözsüz omurgalı – 3.7 inç (9,5 cm) uzunluğunda ve 0,04 inç (1 mm) genişliğinde – 330 gövde bölümü, anten, besleme için bir vinç ve konik bir kafa ile.

Virginia Tech Entomoloji Bölümü’nde doçent olan Paul Marek, “Bir gömlekten 3 inç beyaz iplik çekmişsiniz gibi görünüyor (ancak 1.306 fit vardı),” dedi.

Bu kadar küçük bir yaratığın bacakları nasıl sayılır?

Marek, hiçbir eklemin kaçırılmadığından veya iki kez sayılmadığından emin olmak için Adobe Illustrator’da kavisli milisaniyenin yüksek çözünürlüklü bir görüntüsünü kullanarak her 10 fitlik segmenti renkle kodladığını söyledi.

Perşembe günü Science Reports dergisinde yayınlanan çalışmanın yazarı Marek, “Üç kez saydım ve 1 saat sürdü” dedi.

Kırkayak türleri arasındaki taksonomik ilişkilerin analizine göre, kırkayak resmi olarak adlandırılan Eumilips persephone, daha fazla bacak için önceki rekor sahibiyle uzaktan ilişkili olabilir. Illacme plenipes, California Kırkayak türleri, 750 feet’e kadar.

Navigasyon yeraltı yaşam alanı

Yazarlar, her iki türde de oluşturulan çok sayıda bölüm ve bacakların, yaşadıkları topraktaki dar açıklıklardan hareket etmelerine izin veren itici güçler yaratmalarına izin verebileceğini öne sürdü.

Mil yatağının keşfedildiği doğu Goldfields eyaletindeki yüzey sıcaklığı bazen 114,8 derece Fahrenheit’ten (46 santigrat derece) daha yüksek olsa da, değirmen yatağının toplandığı yeraltı suyu kütleleri 71.6 derece Fahrenheit’i (22 santigrat derece) geçmez.

READ  James Webb Uzay Teleskobunun Çıkışı Ertelendi - Neden ve Yeni Fırlatma Tarihi Burada

Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden yazarlar, son yıllarda, Brezilya’daki demir cevheri mağaralarındaki böcekler ve Teksas’taki Edwards Platosu’ndaki mağaralardaki kırkayaklar ve örümcekler de dahil olmak üzere, dünya yüzeyinin altında başka bilinmeyen omurgasız yaratıkların keşfine dikkat çekti.

Yazarlar çalışmada, “Yeraltı suyu filtrasyonunun ve çevresel toksinlerin taranmasının çevresel önemine rağmen, bu yeraltı suyu habitatları ve popülasyonları eleştirel olarak anlaşılmamıştır” dedi.

Araştırmacılar, yeraltı habitatını korumak için madenin bu alandaki etkisini en aza indirmeyi önerdiler.