Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan rezervleri korumak için harekete geçtikten sonra Türk lirası kırbaçlandı

27 Eylül 2021’de bir sarraf, Ankara, Türkiye’deki bir döviz bürosunda Türk Lirası tutuyor. REUTERS / Çağla Gürdoğan / Dosya Fotoğrafı

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • Erdoğan lira tasarrufunu teşvik için yeni tedbirler açıkladı
  • Lira tüm zamanların en düşük seviyesinden %25 rallisine ulaştı
  • Kanıtlar, ‘istikrarsız’ FX seviyelerinden sonra adımların gerekli olduğunu gösteriyor
  • Ekonomistler enflasyon riskleri konusunda uyardı

Ankara, aralık 21 (Reuters) – Türk lirası Salı günü volatil ticaretteki tarihi düşüşün ardından geri döndü.

Erdoğan, Pazartesi günü geç saatlerde, zayıf para biriminin Türkler üzerindeki yükünü hafifletecek ve lirayı doların üzerinde tutmaya teşvik edecek bir dizi önlem aldı. daha fazla oku

Erdoğan’ın planına göre, hükümeti, Pazartesi günü bir noktada para birimini %25 oranında artırarak, en büyük gün içi rallisini göndererek, liradaki mevduatı garanti etme sözü verdi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Bu yıl dolar karşısında %44 değer kaybeden Türk parası, Salı günü dolar karşısında güçlenerek 11.0935 ile günlük en yüksek değerine ulaştı ve ardından 14.3885’e gerileyerek 1018 GMT’de 12.6’ya geriledi.

Hükümet, lira tasarrufları ile eşdeğer dolar mevduatları arasındaki farkı ödemeyi taahhüt etti.

Merkez bankası verilerine göre, yerli halkın tasarruflarının yarısından fazlasının yabancı para ve altın cinsinden olması, yıllar süren değer kaybının ardından liraya olan güveni kaybetti.

Lira, Erdoğan’ın devalüasyonu nedeniyle enflasyonist bir döngü korkusuyla bu yıl rekor düşük seviyeye düştü. En düşük seviyesinde, yıllık %60 düştü.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) başkanı Alpaslan Çakar, hazinenin maliyetli ve enflasyonist olabilecek operasyon maliyetlerini karşılayacağını söyledi.

Çakar, açıklamanın ardından piyasalarda yaklaşık 1 milyar dolar satıldığını söyledi. Üç bankacının hesapları, 1-1,5 milyar dolarlık birikimleri liraya çevirdi.

READ  Halloween Kills büyük bir gişe rekoru kırdı

Davayla ilgili bilgili bir kaynak, önlemlerin döviz kurunun “kritik” bir seviyeye gelmesinden sonra alındığını ve hükümetin önümüzdeki dönemi dikkatli bir şekilde yöneteceğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen kişi, “Dolar ve euro gerçekten balon yaratacak kadar yükseldi. Müdahale etmemiz gerekiyor. Bu durum istikrarlı değil” dedi.

Maliye Bakanı Nurettin Nebati, yeni ekonomik planın detaylarının 1100 GMT’de açıklanacağını söyledi.

IHS Markit’e göre, Türkiye’nin devlet temerrütlerine karşı sigortalamanın maliyeti olan beş yıllık kredi temerrüt swapları, Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviye olan 613 baz puana yükseldi.

Bu arada, Türk lirasında bir aylık oynaklık %63 ile tarihin en yüksek seviyesine yükseldi.

Lira dalgalanması rekor kırdı

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Semil Erdem Reuters’e verdiği demeçte, hareketin Türkiye ekonomisi için “çok önemli bir emsal değişiklik” olan bireysel yatırımcılardan gelen dolar talebini ortadan kaldırdığını söyledi.

Üst düzey bir bankacı, mevduat garantisi tedbiri uygulanmadan önce altyapı ve düzenlemelerin getirilmesi gerektiğini belirterek, hükümetin mevduat sahibine verdiği fazladan paranın nasıl vergilendirileceğinin net olmadığını da sözlerine ekledi.

‘Bütün mitinglerin anası’

Hükümetin Pazartesi günkü liranın yeniden canlanması çağrısı yapmasına rağmen, ekonomistler Erdoğan’ın düşük faiz oranlarına dayalı ekonomik planının sorumsuz olduğunu ve gelecek yıl enflasyonun %21 ila %30’dan fazla olmasını beklediğini söylüyorlar.

Türkiye’nin EPDK enerji düzenleyicisi, liradaki yükselişin ardından şimdilik planlanan fiyat artışlarını askıya aldığını söyledi. Türkiye’nin kilit BIST 100 hisse senedi endeksi Salı günü %6,12 düşerek endeks düzeyinde devre kesicileri tetikledi ve ticareti askıya aldı.

Erdoğan’ın baskısı altında Merkez Bankası, Eylül ayından bu yana faiz oranlarını 500 baz puan indirdi. Başkan, Pazartesi de dahil olmak üzere düşük ücret politikasına devam etme sözü verdi.

Bazı ekonomistler, yeni tedbirlerin fiilen örtülü faiz artırımları olduğunu ve bunun sonuçta lira üzerindeki satış baskısını caydırmazken aynı zamanda hazine üzerinde baskı oluşturduğunu savundular.

READ  İspanya'nın La Palma kentindeki volkanik patlama çoğu evi çevreliyor

Ankara’daki Billkent Üniversitesi ekonomi bölümü başkanı Refed Gürgenak, “Bunun korkunç sonuçları olabilir.

Asya Pasifik OANDA’da kıdemli piyasa analisti Jeffrey Haley, hükümetin “özellikle kısa vadede” nasıl yeni bir adım atacağının belirsiz olduğunu söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ek rapor Ankara’da Orhan Coşkun, İstanbul’da Ebru Tuncay ve Dubai’de Davide Barbuscia; Kurgu: Jonathan Spicer, Sam Holmes, Ana Nicolaci da Costa ve Alexander Smith

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.