Ocak 22, 2022

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Dört Devletli Tornado’, nadir bir Aralık kasırgası olan dört saatte dört eyaleti geçiyor

1950’den beri Amerika Birleşik Devletleri’nde yılın son ayında sadece 19 F/EF4 kasırgası ve 2 F/EF5 kasırgası yaşandı.

EF4 Kasırgası Amerika Birleşik Devletleri’ni en son Aralık 2015’te Noel patlak verdiğinde vurmuştu.

Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’ni vuran son EF5 Kasırgası 1957’deydi.

EF5 Kasırgası, bir kasırganın alabileceği en güçlü konumdur. İstisnai olarak nadir görülen bu kasırga, saatte 200 milin üzerinde hızlarda esebilir. Amerika Birleşik Devletleri’ni vuran son EF5 kasırgası Mayıs 2013’te Oklahoma, Moore’daydı. Bu 3125 gün önceydi ve şimdiye kadar kaydedilen en uzun galibiyet serisi oldu.

Olaya, uzun vadede şiddet ve kasırgaların birincil kaynağı olan çalkantılı bir atmosferik sistem neden oldu. Cuma, Aralık ayının ortasından daha çok bahara benzeyen sezon dışı sıcaklık ve rekor sıcaklıklara sahipti. Bu ısı, yüksek nem ile birleşince, fırtınalar için yeterli yakıt sağladı.

11 Aralık 2021’de Defiance, Moe’daki F Otoyolu üzerindeki bir kadının evinin kalıntıları arasında değerli eşyalar arar.Christian Guden aracılığıyla AP / St. Louis Gönderim Sonrası

Gün geçtikçe, rüzgar alanları güçlendi ve atmosferde kasırgalar oluşturmak için gereken kinetik veya “girdaplar” yaratmaya yardımcı oldu.

Bölgeden geçen soğuk ön yükleme, kasırganın patlaması için tüm maddi olgun koşulları yaratan fırtınaları tetikledi.

İşin aslı şu ki Amerika Birleşik Devletleri şu anda La Nina formunda. Mississippi Vadisi’nde kasırga sıklığı tarihsel olarak arttı.

İklim değişikliği de rol oynamış olabilir.

Araştırma İklim değişikliği, Hurricane Alley’in doğuya, Great Plains geleneksel kasırga sokağının dışına ve Mississippi Vadisi’nin bazı bölümlerine doğru kayıyor olabileceğini ortaya koyuyor.

Kasırganın 11 Aralık 2021’de Earlington’daki çeşitli eyaletlerde meydana gelen felaket patlamasından sonra, yerel halk demiryolu raylarını geçti.Cheney Orr / Reuters

Meteorologlar ve meteorologlar hala dünya çapında kasırgaların sıklığını tahmin edemiyorlar. İklim değişikliği nedeniyle, Mississippi Vadisi’nde ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Ortabatısında kasırgaların ve buna bağlı hasarın sıklığının arttığı nispeten kesindir.

READ  Lockers, LeBron James'in sakatlıktan dönüşüyle ​​.500'ün altına düştü

Cumartesi akşamı düzenlediği basın toplantısında Başkan Joe Biden, iklim değişikliğinin felakette oynayabileceği rol hakkında konuştu. “Bildiğim kadarıyla, küresel ısınmanın bir sonucu olarak her yerde havanın yoğunluğunun bir etkisi var. Şu anda bu belirli fırtınaların spesifik etkisini söyleyemem. Orada olacağım. EPA’yı ve diğerlerini buna bakmaya çağırıyorum” dedi Biden. “Ama gerçek şu ki, iklim ısındığında her şeyin çok yoğun olduğunu hepimiz biliyoruz. Her şey.”

Kentucky Valisi Andy Bessier, kasırgayı devleti vuran en yıkıcı kasırga olarak nitelendirdi. En az 70 kişi öldü Veya 100’ün üzerinde.

Bu, bu olayı en ölümcül kasırga olaylarından biri yapmaz Kentucky’nin Tarihi, Ama içinde Amerikan Tarihi, Ve Aralık ayında kaydedilen en kötü patlama.

Gece kasırgaları, gündüz kasırgalarından iki kat daha ölümcül. Bunun nedeni, geceleri kasırgayı izlemenin zor olması ve çoğu zaman uykuda olan kişilerin uyarı verildiğinde onları uyandırmanın bir yolu olmamasıdır.