Aralık 8, 2021

GoalBien.com

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Devlet medyası, Çin’in Evergrande dolar tahvillerine geç faiz ödediğini bildirdi

Çin Evergrande Grubu

EGRNF -%8.05

Devlete ait Securities Times’ın Cuma günü bildirdiğine göre, uluslararası menkul kıymetlere faizin geç ödenmesi, emlak şirketinin temerrüde düşmesine izin verecek beklenmedik bir hareketti.

Securities Times’ın haberine göre, Çinli emlak geliştiricisi Perşembe günü dolar tahvilleri için mütevelli heyetine 83,5 milyon dolar gönderdi ve finans kurumu menkul kıymetleri ödeyecek. Gazete, Komünist Parti’nin önde gelen halk gazetesi tarafından yönetiliyor.

Evergrande, menkul kıymetlerin varsayılan olarak şirkete gönderilmesinden önceki 30 günlük ödemesiz süresinin sonuna yaklaşıyor. Faiz ödeyememek 23 Eylül’de yaklaşık 2.03 milyar dolarlık tahvil.

Borç verenlerin Evergrande’nin diğer borçlarının bir kısmını geri ödemesine izin vererek, bu tahvillerden biri varsayılan olarak Asya’daki en büyük kurumsal taksit haline gelecekti. Şirket, Çin’deki en büyük geliştiricilerden biridir ve oldukça borçludur. Haziran ayı sonuna kadar yaklaşık 89 milyar doları faiz-borçlu olmak üzere toplam borçları 300 milyar dolardan fazlaydı.

Birçok uluslararası gazeteci, Evergrande’nin teklif süresinin sonuna kadar dolar tahvil ödemelerini yapmamasını bekliyordu. Şirket, son birkaç hafta içinde diğer kupon ödemelerinden kaçındı ve ödenmemiş dolar borcunun toplam itibari değeri yaklaşık 20 milyar dolar.

Mülk yönetim şirketi Aberton’un Asya-Pasifik bölgesi kurumsal borç başkanı Paul Lukashevsky, kupon ücretinin olumlu bir sürpriz olduğunu söyledi.

“Evergrande denizden faiz ödemede en önemli şey, şirket kıyı ve deniz tahvili borçlularını aynı anda tedavi ediyor” dedi.

Ancak, Nomura’da kredi analisti Iris Chen, Evergrande’nin başka bir temerrüt faiz ödemesinin ödemesiz süresinin sona ereceği 29 Ekim’e kadar 45 milyon dolar daha ödemek zorunda kalacağını söyledi. “Onlara ekstra zaman veriyor, ancak önümüzdeki Cuma günü gelecek kupon için paraları yoksa sadece birkaç günlüğüne satın alıyor. Kesinlikle ormandan ayrılmamışlar” dedi.

READ  Suudi Arabistanlı gazeteci Kashoki'nin katillerinden biri Fransa'da tutuklandı

Uluslararası gazetecilerin danışmanları bu ay orada olacaklarını söylediler az ilerleme kaydetti Evergrande ile ilişki kurma çabalarında. Ancak Çarşamba günü, Shenzhen merkezli panel düzenleyici bir açıklamada “kredilerini yenilemek veya uzatmak ya da kredi verenlerle diğer alternatif düzenlemeleri müzakere etmek için her türlü çabayı göstereceğini” söyledi.

Evergrande, yan kuruluşlarındaki hisselerini ve kendi Hong Kong ofis binası gibi varlıklarını elden çıkararak fon toplamaya çalışıyor. Geçen ay anlaşmıştı Mülkiyetinin çoğunu bir Çin ticari bankasına satmak 1.55 milyar dolara eşdeğer bir devlete ait şirkete. Şirket, varlık yönetimi bölümündeki çoğunluk hissesini yaklaşık 2,6 milyar dolara küçük bir rakibe satmayı planladığını, ancak bu hafta sattığını söyledi. Anlaşmayı sonlandıran.

Evergrande’nin Hong Kong’daki borsada işlem gören hissesi bu yıl %80’den fazla düştü ve dolar tahvilleri çok düşük bir nominal değerden işlem görüyor, bu da yatırımcılar arasında tam olarak geri ödeyeceklerini gösteriyor. Cuma günü, hisse senedi erken işlemlerde %5 yükseldi, menkul kıymetleri hala kritik durumdaydı, bu da yatırımcıların şirketin sonunda temerrüde düşmesini beklediklerini gösteriyor.

Hong Kong Cuma sabahı 4,25 milyar $’dan işlem gördü, Evergrande tahvili Perşembe günü 20.5 sent artışla dolar karşısında sadece 21,75’te %8,75 arttı.

Geliştirici Çinli yetkililer, kısmen banka kredileri üzerindeki sınırlamalar ve “üç kırmızı çizgi” olarak bilinen geliştiriciler tarafından yabancı kontroller yoluyla aşırı şirket borcunu hafifleterek, konut piyasasını bastırma kampanyası üzerinde en büyük etkiye sahipti.

Ama sektörün bir bütün olarak büyük borçları var –5 trilyon doların üzerindeNomura’nın ekonomistlerine göre, ev alıcılarından henüz bitmemiş dairelerin ön cephelerinden toplanan para da dahil olmak üzere – ve yeni rejim altında ihtiyatlı.

Fantasia Holdings Group Co. gibi birçok küçük geliştirici var. Borçlarını ödemediler veya yatırımcılar geri ödemek için uzun süre beklemek zorunda kaldılar., Ve birçok geliştiricinin tahvil fiyatları çok stresli.

READ  Çin, Fujian eyaletinde Tayvan'a karşı sahile çıkarma tatbikatları düzenlediğini açıkladı

Bay Lukaszewski, Abrdn’e Evergrande ve diğerleri tarafından yapılan tahvil ödemelerinin “piyasadaki Fantasia temerrüdünden kaynaklanan olumsuz geri besleme döngüsünü kırmaya yardımcı olacağını” söyledi.

Benzer şekilde, Nomura’da Bayan Sen, Evergrande’nin şaşırtıcı sürprizini ve yakın zamanda yaşadığını söyledi. Çinli politikacılardan retorik, Piyasa duyarlılığını yükseltmek için. Başbakan Yardımcısı Liu Hai ve Çin Halk Bankası Çin hükümeti Yi Kang da dahil olmak üzere üst düzey yetkililer, yakın zamanda Evergrande’nin ve sektörün sorunlarla başa çıkabileceğini ve Bay Yi’nin borç verenlerin haklarını koruması gerektiğini söyledi.

Birçok geliştirici tarafından ev alıcılarıyla imzalanan yeni sözleşmeleri yansıtan sözleşme satışları Yılda %20 veya %30’dan fazla düşüş Eylül ayında, resmi hükümet rakamları ülke genelinde yeni konut fiyatlarını gösteriyor 2015’ten beri ilk kez geçen ay biraz düştü.

Evergrande’nin kendi sözleşmeli satışları daha da düştü; Geliştiricisi bu hafta, Eylül ve Ekim 2020’nin iki ayında 28.5 milyar dolarlık sözleşme satışından daha az olan 572 milyon dolara eşdeğer olduğunu söyledi. .

China Evergrande Group: İnşaat durduruldu, büyük borçlar

yaz Elaine [email protected] adresinde, Quentin Web [email protected] adresinde ve Francis Yoon [email protected] adresinde

Telif Hakkı © 2021 Dow Jones & Company, Inc. Her hakkı saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8